ADIYAMAN Gölbaşı'nda firiklik buğday hasadı başladı - Son Dakika

ADIYAMAN Gölbaşı'nda firiklik buğday hasadı başladı

11.06.2020 10:16

Gölbaşı'nda firiklik buğday hasadı başladıADIYAMAN'ın Gölbaşı ilçesine firiklik buğday hasadı başladı.

Gölbaşı'nda firiklik buğday hasadı başladı

ADIYAMAN'ın Gölbaşı ilçesine firiklik buğday hasadı başladı.

İlçeye bağlı Belören beldesinde ve Yukarı Nasırlı köylerindeki köylülerin temel geçim kaynaklarından olan pilavlık firik buğdayı hasadı bu yıl verimli geçiyor.

Hava koşullarının iyi gitmesi nedeniyle yapılan kontrollerde dekara 150-200 kilogram verim alındığını söyleyen Gölbaşı İlçe Tarım Müdürü Erdal Yılmaz, "Belören Beldesinde ve Aşağı Nasırlı köyünde 8-10 dekarlık alanda firiklik buğday üretimi yapılmaktadır. Komşu il Gaziantep'in geleneksel yemeği olan firik pilavında kullanılan firik buğdayının neredeyse tamamı bu köylerden sağlanmaktadır. Buğdayın süt olum döneminde yapılarak elde edilen firiklik buğday bu günlerde 7- 7,5 Lira pazar değeri ile üreticilerin yüzünü güldürmektedir. Üreticilerimize bol ve bereketli kazançlar diliyorum" dedi. Belören Beldesinde firiklik buğday üreticiliği yapan Hamdi Uçar ise, "Firiklik buğday bizim geçim kaynağımızdır. Meşakkatli bir iştir. Buğdayı yeşil haldeyken makine ile biçiyoruz. Bir gün kurutmaya bırakıyoruz. Bir gün sonra yakıyoruz. Yaktıktan sonra kümeler halinde 4-5 gün gün tekrar kurutmaya bırakıyoruz. Daha sonra Patos ya da biçer makinalarıyla tanelerini çıkarıyoruz. Ürettiğimiz firiklik buğdayı Gaziantep'e götürüyoruz. Orada işleniyor ve yeşil bulgur oluyor. Üretilen bu buğday firiği iç piyasada ve dış piyasada tüketiliyor" diye konuştu.

ADIYAMAN Gölbaşı'nda firiklik buğday hasadı başladı
ADIYAMAN Gölbaşı'nda firiklik buğday hasadı başladı
ADIYAMAN Gölbaşı'nda firiklik buğday hasadı başladı
ADIYAMAN Gölbaşı'nda firiklik buğday hasadı başladı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel ADIYAMAN Gölbaşı'nda firiklik buğday hasadı başladı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Dev kargo gemisi, zodyak botla nasıl kaçırıldı? Konunun uzmanı, korsanların korkunç yöntemini anlattı Cemal Hünal'ın ardından Survivor'da bir diskalifiye şoku daha! Ünlülerden bir yarışmacı daha adaya veda etti İtalya'da veri hatası nedeniyle bir hafta sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı Deniz Akkaya, iç çamaşırlı yatak pozlarıyla sosyal medyayı salladı Meteoroloji'den peş peşe uyarılar! 6 kentimizde kuvvetli yağış, 4 bölgede de fırtına bekleniyor Erkek arkadaşı, 16 yaşındaki kız çocuğunu istismar etti! Mide bulandıran olay karnı büyüyünce ortaya çıktı Hande Erçel ve Kerem Bürsin'in küvet sahnesi gündeme damga vurdu Yasmin Erbil kırmızı elbiseli pozuyla nefesleri kesti