Adıyaman Sağlık Müdürü Taş Açıklaması - Son Dakika

Adıyaman Sağlık Müdürü Taş Açıklaması

02.01.2012 14:01
Adıyaman Sağlık Müdürü Taş Açıklaması, System.String[]

Adıyaman Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, 2011 yılında 87 kişide verem hastalığı tespit ettiklerini bildirdi.

Adıyaman Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, 2011 yılında 87 kişide verem hastalığı tespit ettiklerini bildirdi.

Taş, Veremle Mücadele Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, verem hastalığının hem dünya hem de ülkemiz için ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam ettiğini belirtti.

Verem hastalığında erken teşhisin önemine değinen Taş, Dünya Sağlık Örgütü'nün 2006 yılı raporundaki verilere göre, dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon yeni verem hastasının ortaya çaktığı ve 1,7 milyon kişinin bu sebeple öldüğünü kaydetti.

Taş, veremin tedavisinin olmasına rağmen ölüme yol açan hastalık olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Dünya nüfusunun 3'te 1'i verem mikrobu ile enfektedir ve bu insanların yüzde 10'u yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanacaklardır. Ülkemizde 2010 yılı içinde belirlenen yeni verem hastası sayısı 15 bin 183'tür. İlimizde 2010 yılı kayıtlı yeni hasta sayısı 92'dir. 2011 yılında 87 verem hastalığı ortaya çıktı. Bu hastaların tamamına doğrudan gözetimli tedavi uygulanmaktadır."

Taş, son yıllarda ülkemizde veremin kontrolü ile ilgili faaliyetlerin başarıyla yürütülmesi neticesinde, verem hastalarının erken dönemde teşhisi,tedavisi ve kayıt çalışmalarında büyük bir mesafe alındığını bildirdi.

- ADIYAMAN

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Adıyaman Sağlık Müdürü Taş Açıklaması - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Söke'de deprem sırasında taş ocağından kopan kaya parçaları korkuttu Son Dakika: İzmir'de kurtarma çalışmalarının simge ismi Buse, 9.5 saat sonra enkazdan kurtarıldı 6.6 büyüklüğündeki depremde tsunami Sığacık'ı yerle bir etti İzmir'deki depremde enkaz altında kalan 28 yaşındaki futbolcu kurtarıldı Enkaz altındaki küçük kızın kurtarılma anı kameralara yansıdı! Babasının sözleri herkesi duygulandırdı Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın "Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez" sözleri sosyal medyada gündem oldu Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 20'ye, yaralı sayısı 786'ya yükseldi