Son Dakika Haberleri: Adü Kardiyoloji Kliniği Aydın'da İki İlki Bir Arada Gerçekleştirdi

Adü Kardiyoloji Kliniği Aydın'da İki İlki Bir Arada Gerçekleştirdi

7 yıl önce

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği, Aydın'da bir ilki gerçekleştirerek iki hastayı sağlığına kavuşturdu.

Adü Kardiyoloji Kliniği Aydın'da İki İlki Bir Arada Gerçekleştirdi, System.String[]

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği, Aydın'da bir ilki gerçekleştirerek iki hastayı sağlığına kavuşturdu.


Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği, başarılı adımlarına iki basamak birden ekledi. ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir, Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Akgüllü ve Yrd. Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz'dan oluşan ekip tarafından hastalardan birine kalıcı kalp pili ve lead çıkarma işlemi, diğerine ise sol kol atardamar proksimalinde gelişen ciddi darlığa balon ile dilatasyon yapıldıktan sonra balon expandaple stent yerleştirme işlemi Aydın'da ilk kez başarıyla gerçekleştirildi. Hastalar, işlemden bir gün sonra şifayla taburcu edildi.


Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir, periferik atardamar hastalıklarının toplumda koroner kalp hastalığı, sigara içen ve şeker hastalığı olanlarda daha sık görüldüğünü, periferik atardamar hastalıklarının daha çok bacağa giden atar damarlarda gözlendiğini nadiren de kola giden atardamarda ortaya vurgulayarak balon ile dilatasyon yapılan hastanın, hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Dr. Zencir; "Bu tip hastalar, genellikle hareketle ortaya çıkan, dinlenmekle azalan ekstremite ağrıları sebebiyle doktora başvururlar. Bu hastalık, zamanında tedavi edilmediğinde ekstremitelerde morarma, kıl dökülmesi, yara, parmaklarda beslenme bozukluğu ve en sonunda ekstremite kesilmesini gerektirecek boyutta ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Periferik atar damarlarında ciddi darlık saptanan hastaların büyük bir kısmı ameliyata gerek kalmadan anjiyografi ile lokal anestezi (uyutulmadan) ile balon ve/veya stent ile tedavi edilebilmektedir" dedi.


Kalıcı kalp pilinin leadi çıkarılması işleminin çok zor bir girişim olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir; "Hastamızda ilk seansta kalıcı kalp pili ve leadin büyük bir kısmının çıkarıldı sonraki seansta ise kopan küçük parçasının sağ pulmoner arterden snare ile yakalandıktan sonra ameliyata gerek kalmadan tamamen çıkarıldı" diye konuştu.


Kardiyoloji kliniği olarak Aydın halkına hizmet vermekten gurur duyduklarını belirten Yrd.Doç.Dr. Cemil Zencir, " Bu hizmeti bir ekip olarak gerçekleştiriyoruz, bize destek veren hocalarımıza, başhekimliğimize, asistanlarımıza ve yardımcı sağlık personelimize teşekkür ederiz" şeklinde konuştu. - AYDIN

Haber Yayın Tarihi: 03.09.2013 11:09 Kaynak: İHASabahat Akkiraz'ın Ankara konseri güvenlik gerekçesiyle valilik tarafından iptal edildi
Yaşlı adam, kız çocuğuna istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı PKK kampından kaçan eski terörist: HDP, örgütün legal işlerini yöneten bir partidir