Afd Lideri Weidel Hakkında Soruşturma Açıldı - Son Dakika

Afd Lideri Weidel Hakkında Soruşturma Açıldı

21.11.2018 12:44
Afd Lideri Weidel Hakkında Soruşturma Açıldı

DEUTSCHE Welle Türkçe'nin haberine göre, Konstanz Savcılığı, AfD Bodensee teşkilatına üye üç kişi hakkında geçen hafta başlattığı soruşturmaya partinin Federal Meclis Grup Eş Başkanı Alice Weidel'i de dahil etti.

DEUTSCHE Welle Türkçe'nin haberine göre, Konstanz Savcılığı, AfD Bodensee teşkilatına üye üç kişi hakkında geçen hafta başlattığı soruşturmaya partinin Federal Meclis Grup Eş Başkanı Alice Weidel'i de dahil etti. Savcılık, soruşturmayı partinin Almanya'daki siyasi partiler kanununa aykırı para bağışı kabul ettiği iddiası üzerine başlatmıştı.

2017'deki Federal Meclis seçimleri öncesinde İsviçreli bir ilaç firmasının AfD Bodensee teşkilatına 130 bin euronun üzerinde bağış yaptığı ortaya çıkmıştı. 18 ayrı havale işlemiyle gönderilen para, Alice Weidel'in seçim kampanyasında kullanılmıştı. Bu skandalın ortaya çıkmasından sonra 150 bin euroluk bir bağışın da Belçika'dan yapıldığı belirlenmişti. Almanya'da partilerin Avrupa Birliği'ne üye olmayan ülkelerden para bağışı alması, siyasi partiler kanununa aykırı. 50 bin euro ve üzerindeki para bağışlarının derhal Meclis idaresine bildirilip yayımlanması gerekiyor. Bağışın bu kuralı devre dışı bırakmak amacıyla parça parça gönderildiği tahmin ediliyor.

AfD yürütme kurulu, geçen hafta cuma günü yaptığı açıklamada Weidel'in arkasında olduğunu duyurmuştu. Açıklamada suçlamaların 'her türlü temelden yoksun olduğu' ifade edilirken, yürütme kurulunun Weidel'in 'hiçbir suretle suçlu' olmadığına inandığı belirtilmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

YORUMLAR
500
İşgücü sıkıntısı çeken Almanya, Türkiye'den işçi talep ediyor! 2 meslekte büyük boşluk var İşgücü sıkıntısı çeken Almanya, Türkiye'den işçi talep ediyor! 2 meslekte büyük boşluk var İngiltere Sağlık Bakanlığı, İHA ile ilaç teslimatına başladı! İngiltere Sağlık Bakanlığı, İHA ile ilaç teslimatına başladı! BioNTech'e karşı Kovid-19 aşısı için patent davası açıldı BioNTech'e karşı Kovid-19 aşısı için patent davası açıldı
Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Güncel Afd Lideri Weidel Hakkında Soruşturma Açıldı - Son Dakika

Bu haber Hürriyet tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Hürriyet tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Hürriyet kurumudur.

Advertisement