Afganistan'da cumhurbaşkanı seçimine doğru - Son Dakika

Afganistan'da cumhurbaşkanı seçimine doğru

25.09.2019 17:39
Afganistan'da cumhurbaşkanı seçimine doğru, System.String[]

Afganistan'da 28 Eylül'de yapılacak cumhurbaşkanı seçimi için adaylara tanınan propoganda serberstliği sona erdi.

Afganistan'da 28 Eylül'de yapılacak cumhurbaşkanı seçimi için adaylara tanınan propoganda serberstliği sona erdi.

Seçim Komisyonunun kararına göre adaylar için propaganda dönemi bugün sona erdi.

Adaylara tanınan 2 aylık süre zarfında en çok seçim kampanyasını mevcut Cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı adayı Eşref Gani, İcra Kurulu Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Abdullah Abdullah, eski İstihbarat Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Rahmatullah Nebil eski başbakanlardan ve cumhurbaşkanı adayı Gülbeddin Hikmetyar gerçekleştirdi.

Güvenlik sebebiyle çoğu illere gidemeyen adaylar, güvenlik sorununun görece az olduğu Kabil, Mezar-ı Şerif, Herat, Nangarhar, Tahar, Badahşan, Kandahar, Bamyan ve Faryab gibi illerde büyük mitingler düzenledi.

Adayların vurguladığı konular

Gani, tüm mitinglerinde, 2014'te aday olduğunda yaptığı seçim vaatlerini yerine getirmek için halktan yine fırsat istedi.

Yolsuzlukla mücadele sözü veren Gani, "zorbalık dönemini" sona erdireceğini belirtti.

İcra Kurulu Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Abdullah Abdullah da ülkenin kalkınması için Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi ve tarım alanında çalışmalar yapacağını, ülkedeki tüm halkları kucaklayacağını söyledi.

Eski İstihbarat Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Rahmatullah Nebil ise terör ve uyuşturucuyla mücadeleye vurgu yaparak herkese eşit davranacağının altını çizdi.

Eski başbakanlardan Gülbeddin Hikmetyar, İslam dininin emirleri doğrultusunda hareket edeceğini ve Taliban ile barış görüşmelerini sonuçlandıracağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı seçimi

Yetkililer, ülke genelinde 28 Eylül'de yapılacak seçimde 7 bin 383 merkezde oy kullanılacağını açıklanmış ancak 5 bin 388 sandığın güvenliğinin sağlanabileceğini duyurmuştu.

Yaklaşık 2 bin merkezde seçmenin, Taliban gibi silahlı örgütlerin tehdidi nedeniyle oy kullanamayacağı öngörülüyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Afganistan'da cumhurbaşkanı seçimine doğru - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Alaska'da 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi! Tsunami uyarısı yapıldı Şeyma Subaşı, vücudunu yağladığı anları paylaştı Koronavirüsü yenen insanlarda semptomlar 2 veya 3 ay daha görülüyor Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı