Afganistan'da Meslek Edindirme Kurslarını Tamamlayan 130 Öğrenci Sertifikalarını Aldı - Son Dakika

Afganistan'da Meslek Edindirme Kurslarını Tamamlayan 130 Öğrenci Sertifikalarını Aldı

26.10.2017 15:34
Afganistan'da Meslek Edindirme Kurslarını Tamamlayan 130 Öğrenci Sertifikalarını Aldı, System.String[]

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’nın Cevizcan Vilayeti Şibirgan İlinde Kadın İşleri Müdürlüğünce 6 ay önce kadınlara yönelik başlatılan meslek edindirme kurslarını başarıyla tamamlayan 130 kursiyer düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan'nın Cevizcan Vilayeti Şibirgan İlinde Kadın İşleri Müdürlüğünce 6 ay önce kadınlara yönelik başlatılan meslek edindirme kurslarını başarıyla tamamlayan 130 kursiyer düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Cevizcan Vilayeti Kadın İşleri Müdürlüğü binasında düzenlenen sertifika töreni Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Türkiye ve Afganistan Milli Marşları kurs öğrencileri tarafından okundu. Törene, Cevizcan Valisi Mevlevi Lutfullah Azizi, TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Zeki Bulduk, Mezar-ı Şerif Başkonsolos Yardımcısı Necdet Karakurt,Cevizcan İl Şura Başkanı Abdulhay Hayat, Cevizcan Kadın İşleri Müdürü Necibe Kurayşi, Cevizcan Eğitim Enstitüsü Müdürü Şefika SehaYolçi, kursiyerler, veliler ve davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Cevizcan Vilayeti Kadın İşleri Müdürü Necibe Kurayşi, TİKA desteğiyle kadınlara yönelik yapmış oldukları meslek edindirme kursları hakkında bilgi vererek 130 kursiyerin 6 aylık eğitimle Kuran-ı Kerim, Türkçe, Mefruşat ve Nakış kurslarını bitirdiklerini belirtti.

Kurayşi, TİKA desteğiyle düzenlenen kursların ikinci dönemi olduğunu ve birinci dönemde eğitim alan ev hanımlarının edindikleri meslekleriyle aile ekonomisine katkıda bulunmakta olduğunu dile getirdi. TİKA'dan kadınlara yönelik desteklerinin devamını isteyen Kurayşi, Türkiye'ye yapmış olduğu yardımlar için teşekkürlerini iletti.

Mezar-ı Şerif Başkonsolos Yardımcısı Necdet Karakurt, Türkiye ve Afganistan'ın dostluk ve kardeşliğinin uzun yıllara dayandığını belirterek iyi ve kötü günlerinde hep birbirinin yanında bulunduğunu bildirdi. Karakurt, mesleki eğitim alan öğrencileri ve ailelerini kutlayarak başarılarının devamı temennisinde bulundu.

Cevizcan ValisiLutfullah Aziziise programda yaptığı konuşmasında, TİKA, Afganistan toplumunun ihtiyaçlarına göre destekte bulunmakta olduğunu söyledi. Mesleki eğitim almanın önemi üzerine konuşan Azizi, öncelikle Kuran-ı Kerim eğitimi konusuna değendi. Her bir müslüman Allah'ın kelamini öğrenmesi gerektiğini belirterek dünya ve ahiret başarısının Kuran-ı kerimde saklı olduğu vurguladı.

Meslek edindirme kurslarında Türkçe dil eğitimi verildiğinden de mutluluk duyduğunu belirten Azizi, mesleki eğitim alan öğrencilere seslendi. "Türkiye en yakın ve büyük dostumuzdur. Dolayısıyla dostumuzun dilini öğrenmek gerekir" dedi. Azizi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin Afganistan'a her alanda özellikle eğitim alanında yapmış olduğu destekleri için şükranlarını dile getirdi.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zeki Bulduk, meslek edindirme kurslarını bitiren kursiyerleri kutlayarak hayatta eğitimden daha iyi bir miras olmadığını ifade etti. Bukduk, ayrıca bir ülkenin gelişmesi, kalkınması ve ilerlemesininkadın veerkek ayrımcılığı olmaksızın eğitime bağlı olduğunu ve bu nedenle Afganistan'daTİKA'nın faaliyetlerininbaşında eğitim ardındansağlık geldiğin isöyledi. Koordinatör Bulduk, TİKA'nın eğitim ve kadınların mesleki eğitiminde desteklerinin devam edeceğinin altını çizdi.

Tören, öğrencilerin Türkçe ve Farsça şiirler okuması, kursiyerlere Kuran-ı Kerim hediye edilmesi ve sertifika dağıtılmasıyla sona erdi. - ANKARA

Afganistan'da Meslek Edindirme Kurslarını Tamamlayan 130 Öğrenci Sertifikalarını Aldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Afganistan'da Meslek Edindirme Kurslarını Tamamlayan 130 Öğrenci Sertifikalarını Aldı - Son Dakika


Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Selçuk Bayraktar'dan Tele1 TV'nin İHA'larla ilgili haberine sert tepki: Siz isteseniz de istemeseniz de uçacak