Afganistan'da NATO Sivilleri Vurdu - Son Dakika

Afganistan'da NATO Sivilleri Vurdu

13.10.2014 16:23
Afganistan'da NATO Sivilleri Vurdu

Paktiya kentinde NATO tarafından yapılan hava saldırısında, 7 sivil öldü.

Afganistan'ın Paktiya kentinde NATO tarafından düzenlenen hava saldırısında, 7 sivilin öldüğü bildirildi.

Paktiya Vali Yardımcısı Abdul Veli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dağda odun toplayan 7 kişinin NATO saldırısında öldüğünü, olayın NATO ve Afgan askerlerinin koordinasyonsuzluğundan kaynaklandığını söyledi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirten Veli, "NATO saldırısı dün gece gerçekleşti ancak saldırının gerçekleştiği bölge kırsal olduğu için bugün ölenlerin akrabaları onların cesetlerini valiliğe getirdiğinde bizim de olaydan haberimiz oldu" dedi.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları, ölenlerin suçsuz olduğunu ve sadece odun toplamak için dağa çıktıklarını söyledi. Saldırıda yakınını kaybeden bir Afgan vatandaş, AA muhabirine, "Artık ABD ile İkili Güvenlik Anlaşması da imzalandı, güvenlik sorumluluğu Afgan güçlerine devredildi. Bizim bölgemizin güvenlik sorumluluğu da Afgan güçlerinin elinde. Yabancılar hala neden operasyon yapıyor? Devlet bu soruya cevap vermeli" diye konuştu.

Afganistan'da bulunan NATO güçleri ise saldırıyı doğruladı ancak ölenlerin Taliban üyesi olduğunu ve sivillerin bu saldırıda zarar görmediğini savundu. - Kabil

TDP Genel Başkanı Sarıgül'den, ABD Büyükelçisinin ziyaretlerine tepki Açıklaması TDP Genel Başkanı Sarıgül'den, ABD Büyükelçisinin ziyaretlerine tepki Açıklaması Eski ABD Başkanı Yardımcısı Mike Pence mitinge katıldı Eski ABD Başkanı Yardımcısı Mike Pence mitinge katıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'F-16'lar konusunda öyle zannediyorum ki Amerika, herhalde Miçotakis'in ağzına bakarak kararını vermeyecektir.' Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'F-16'lar konusunda öyle zannediyorum ki Amerika, herhalde Miçotakis'in ağzına bakarak kararını vermeyecektir.'
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Afganistan'da NATO Sivilleri Vurdu - Son Dakika


Advertisement