Afganistan'da Yabancı Kuruluşlar Hedefte - Son Dakika

Afganistan'da Yabancı Kuruluşlar Hedefte

15.06.2013 14:53
Afganistan'da Yabancı Kuruluşlar Hedefte

ISAF Komutan Yardımcısı Carter."Taliban'ın yaz aylarında ISAF ve diğer uluslararası kuruluşları hedef almasını bekliyoruz".

Afganistan'da görev yapan Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) komutan yardımcısı General Nick Carter, önümüzdeki günlerde ülkede faaliyet gösteren yabancı kuruluş ve kişilerin daha fazla hedef alınabileceğini söyledi.

ISAF komutan yardımcılığının yanı sıra Afganistan'daki İngiliz birliklerinin de başındaki kişi olan Carter, yaptığı açıklamada, "Taliban'ın yaz aylarında ISAF ve diğer uluslararası kuruluşları hedef almasını bekliyoruz" dedi.

Taliban'ın yabancı güç ve kuruluşların çekilmesini daha da içinden çıkılmaz hale getirmek için yeniden sahaya ineceği yönünde bir kanı olduğunu belirten Carter, özellikle NATO askerlerinin çekilmesi sırasında bu saldırıların artabileceği endişesini taşıdıklarını söyledi.

Geçen ay başkent Kabil'de Birleşmiş Milletler'e ait bir binanın Taliban güçlerince hedef alınmasının ardından ülkenin Pakistan sınırına yakın Celalabad kentinde Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün de silahlı kişilerce basılması, Afganistan'da faaliyet gösteren birçok sivil yardım kuruluşunu endişelendiriyor.

Kızılhaç Örgütü'ne ait bir binanın silahlı kişilerce basılmasının ardından açıklama yapan Taliban, saldırıyı üstlenmemiş ve bu kuruluşun faaliyetlerini takdir ettiklerini belirtmişti. Ancak Cenevre merkezli örgütün baskın sonrası yabancı personelinin büyük bir kısmını ülkeden çekme kararı alması diğer sivil toplum kuruluşları için de emsal teşkil ediyor.

Taliban ve diğer hükümet karşıtı radikal silahlı gruplar, ülkede faaliyet gösteren yardım kuruluşları çalışanlardan bazılarını, Amerikan gizli servis çalışanı olduğunu iddia ederek zaman zaman kaçırıyor.

Batılı bazı gazetecilerin yanı sıra uluslararası yardım kuruluşlarından bazıları tehdit telefonları aldıklarını belirtiyor. Özellikle kadın projeleri üzerine çalışan kuruluşlar hedefte. Diğer yandan Sovyet işgalinden bu yana döşenen ve sayısı milyonları bulan kara mayınlarının temizlenmesi projelerinde görev yapan mayın temizleme çalışanları da sık sık silahlı gruplarca kaçırılıyor.

Taliban'ın son olarak Kabil'in 3. Mikroreyon bölgesinde Yüksek Mahkeme çalışanlarını hedef alan ve 17 kişinin ölümüne neden olan intihar saldırısı düzenlemesi, Afgan halkını da endişelendirdi.

Yine kız okullarının Taliban'ın sık sık zehirli gaz saldırısına maruz kalması dolayısı ile özellikle güney vilayetlerde birçok aile kız çocuklarını okula gönderemiyor.

Halihazırda Afgan asker ve polisi, ülke genelinde yüzde 90 oranında emniyetin tesisinden sorumlu. Ancak Afgan ordusunun hava kuvvetlerinin bulunmaması ciddi endişe kaynağı.

Afgan Savunma Bakanı'ndan yeni mezun askerlere "birlik olun" çağırısı-

Afganistan Savunma Bakanı General Bismillah Muhammedi, askeri eğitim gören ve orduya katılan 3 bin yeni askerin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, birlik mesajı verdi.

Afgan güvenlik güçlerinin önümüzdeki günlerde tüm ülke sathında emniyetin tesisinden sorumlu olacağını belirten Muhammedi, "Afgan halkı 12 yıldır bugünü bekliyor. Sizler etnik kökenleri ve milliyetçilik duygularınızı bir kenara bırakarak Afganistan için çalışmalısınız" dedi.

Askere alımlarda adaletli davranıldığını ve her etnik kökene eşit mesafede yaklaşıldığını söyleyen General Muhammedi, şu anda önceliğin teröre karşı mücadele olduğunu dile getirdi. - Kabil

Kabil'de bombalı saldırıları önleme gerekçesiyle GSM hizmeti durduruldu Kabil'de bombalı saldırıları önleme gerekçesiyle GSM hizmeti durduruldu Afganistan'da patlama: 2 ölü Afganistan'da patlama: 2 ölü Afganistan'da Şii mahallesindeki patlamada 3 kişi öldü Afganistan'da Şii mahallesindeki patlamada 3 kişi öldü
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Afganistan'da Yabancı Kuruluşlar Hedefte - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement