Afganistan: Sonu Gelmeyen Savaşlar Ülkesi - Son Dakika

Afganistan: Sonu Gelmeyen Savaşlar Ülkesi

06.10.2016 00:25

Terörle mücadele ve ekonomik kalkınma için Afgan hükumetine finansal destek sağlanması amacıyla, Brüksel'de Afganistan Konferansı düzenleniyor.

Terörle mücadele ve ekonomik kalkınma için Afgan hükumetine finansal destek sağlanması amacıyla, Brüksel'de Afganistan Konferansı düzenleniyor.

Ancak 75 ülke ve 25 uluslararası örgütün iştirak ettiği toplantıdan sadece iki gün önce Taliban, yeniden ülkenin kuzeyindeki Kunduz kentine girdi.

Afgan güvenlik güçleri, 260 bin vatandaşın yaşadığı kent merkezini koruyamayarak önemli noktalardan çekilmek durumunda kaldı. Ardından yine devreye ABD girdi.

Geçtiğimiz yıl yine aynı dönemlerde Taliban, Kunduz'un kontrolünü ele geçirmiş, çatışmalar sırasında yüzlerce kişi yaşamını yitirmişti.

Bu, Taliban'ın 2001'de yönetimi kaybetmesinin ardından elde ettiği en büyük başarıydı.

Bu sırada ABD, destek amaçlı devreye girmiş ancak 3 Ekim'de Kunduz'daki Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün (MSF) hastanesi Amerikan jetlerince hedef alındı.

Bu durum ABD'yi uzun süre tartışmaların merkezinde tuttu. Zira aralarında doktorların da bulunduğu en az 42 kişi hayatını kaybetmiş onlarca kişi de yaralanmıştı.

Öte yandan Kunduz, Afganistan genelinde Taliban saldırılarından etkilenen tek bölge değil.

Aynı zamanda ülke genelinde birçok noktada Taliban ve şimdilerde IŞİD varlığı da gündemde. Buna ilaveten diğer hükumet karşıtı silahlı güçlerin varlığı da söz konusu.

Diğer yandan 2015'te Taliban, Helmand kentinin merkezi Leşkergah'a saldırdı. Ki bu bölge uyuşturucu yetiştirilen önemli alanlardan biriydi.

Afgan ordusu ilçeye takviye kuvvet göndermek zorunda kaldı.

Yine geçtiğimiz 19 Nisan'da, Kabil'de bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısı sonucu 64 kişi ölürken, 350 kişi yaralandı.

Bu saldırı, Kabil'in 2001'den bu yana gördüğü en kanlı terör eylemlerinden biri oldu.

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'daki belirsizlikler nedeniyle asker azaltma planından vazgeçti.

Obama, bu kararını şu sözlerle dile getirdi:

"Benim başkanlık dönemim boyunca ABD olarak yıl sonu itibarıyla Afganistan'da 5 bin 500 asker yerine 8 bin 400 asker tutmaya devam edeceğiz"

ABD, 22 Mayıs 2016'da, insansız hava aracıyla düzenlediği saldırıda Taliban lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur'u etkisiz hale getirdi.

Örgüt kısa süre sonra yeni bir lider seçti.

Yeni seçilen lider Molla Heybetullah Ahunzade de ABD'yi işgalci olmakla suçladı ve Afganistan'dan çıkmalarını istedi.

Auteur:

Tags:Gepost: 05 oktober 2016

Afganistan: Sonu Gelmeyen Savaşlar Ülkesi

Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Afganistan: Sonu Gelmeyen Savaşlar Ülkesi - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, taburcu oldu Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Pınar Altuğ, "Aldatan kadın mısınız?" sorusuna sert çıktı: Sana ne ya da kime ne! Havalandırmanın arızalanması pahalıya patladı: 20 bin tavuk telef oldu Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Bağ evinde canlı müzikli eğlence düzenleyip tepki çeken 14 kişiye toplamda 44 bin lira ceza Son Dakika: Fransa Ulusal Meclisi, Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ'ı devlet olarak tanıdı Koronavirüs denetiminde pes dedirten görüntüler! Koltukların arasındaki gizli bölmede yakalandılar