Afganistan türklerinin lideri abdülkerim mahdum hayatını kaybetti - Son Dakika

Afganistan türklerinin lideri abdülkerim mahdum hayatını kaybetti

30.09.2019 10:36
Afganistan türklerinin lideri abdülkerim mahdum hayatını kaybetti, System.String[]

Rahatsızlığı nedeniyle uzun süre Türkiye'de tedavi gören ve ardından Afganistan'a dönen Afganistan Türklerinin lideri Abdülkerim Mahdum hayatını kaybetti.

Rahatsızlığı nedeniyle uzun süre Türkiye'de tedavi gören ve ardından Afganistan'a dönen Afganistan Türklerinin lideri Abdülkerim Mahdum hayatını kaybetti.
Dün gece vefat eden Mahdum'un, Cüzcan vilayetinin Kızılayak köyünde aile mezarlığına defnedileceği duyuruldu.

ABDÜLKERİM MAHDUM HAKKINDA

Abdülkerim Mahdum 1942 yılında Afganistan'ın Cevizcan vilayeti Kızlayak kasabasında doğdu. İlk ve Orta okul eğitimini, Kızılayak'ta tamamladı. Babası Seracettin Mahdum'un vefatı sonrası Afganistan'ın kuzeyinde bulunan Türk halkının ileri gelenleriyle yakın ilişkiler kurarak temaslarını arttırdı.
26 yaşında milletvekili seçildi. Milletvekilliği döneminde, Afganistan'ın başkenti Kabil'de görev yaparken Türk milletine büyük hizmetler verdi. Afgan Radyosunda, Türkmen ve Özbek dilinde ikişer saat yayın yaptırdı. Bunun yanında Afganistan'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı kuzey bölgesi için yol, köprü, okul, hastane ve baraj gibi pek çok proje hazırladı. Başkent Kabil'de eğitim alan Türk öğrencilere karşılıksız burs verilmesini sağladı.

Sovyetlerin Afganistan'ı işgali sonrası gözaltına alındı ve 14 ay hapiste tutuldu. 1980 yılında, Babrak Karmal'in yönetime gelmesiyle, genel aftan yararlanarak özgürlüğüne kavuştu. Kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte Pakistan'a yerleşti ve Kuzey Afganistan İslam birliği  Partisi'ni kurdu.
1982 yılında, Afganistan'da yaşamakta olan ve Türkmen, Özbek, Kazak, Kırgız Türklerinden oluşan 4 bin 500 kişinin Türkiye'ye gelmesini sağladı.


- Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya Afganistan türklerinin lideri abdülkerim mahdum hayatını kaybetti - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Çanakkale'de çiçek hastalığı paniği! 15 köy karantinaya alındı Bıçaklı kavgada kalbi duran şahıs, hastanede yaşama döndürüldü Rıdvan Dilmen'den ilginç penaltı yorumu: Futbolcular manikür yaptırmalı İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu'ndan Ümit Özdağ'a jet yanıt: Niyetiniz ve pazarlıklarınız ifşa olmuştur Aniden yola çıkan koyun sürüsünün sebep olduğu kazada 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı