Afganlı Mülteciler Kars, Sarıkamış ve Kağızman'daki Lojmanlara Yerleştirildi - Son Dakika

Afganlı Mülteciler Kars, Sarıkamış ve Kağızman'daki Lojmanlara Yerleştirildi

07.09.2012 10:38
Afganlı Mülteciler Kars, Sarıkamış ve Kağızman'daki Lojmanlara Yerleştirildi, System.String[]

Kars'ta sığınmacı olarak kalan 400 Afganlı mültecinin, İl Özel İdaresi'ne ait lojmanlar ile Sarıkamış ve Kağızman İlçeleri'ne yerleştirildiği kaydedildi.

Kars'ta sığınmacı olarak kalan 400 Afganlı mültecinin, İl Özel İdaresi'ne ait lojmanlar ile Sarıkamış ve Kağızman İlçeleri'ne yerleştirildiği kaydedildi.

Konuyla ilgili olarak Kars Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, çeşitli nedenlerle ülkelerinden ayrılarak Türkiye'ye gelen ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne başka bir ülkeye yerleşmek için sığınma talebinde bulunan Afgan uyruklu mültecilerin 8 Ağustos'tan itibaren Kars'a gruplar halinde geldikleri belirtildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İlk olarak 7 aileden oluşan 33 mülteci, Kızılay Şubesi binasına yerleştirmiş, ilk grubun ardından gelen ve günümüz itibariyle sayıları 400'ü bulan mülteciler, mağdur olmamaları için Valimiz Eyüp Tepe'nin talimatıyla geçici olarak Kapalı Spor Salonu'na yerleştirilmişlerdir. Daha sonra yaklaşık 200 kişisi İl Özel İdaresine ait eski süt fabrikası lojmanlarına onarılarak yerleştirilmiş ve geri kalanları da Sarıkamış ve Kağızman ilçelerimize yönlendirilmektedir.

Yasal başvuruları Kars İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi tarafından tamamlandıktan sonra kendilerine BMMYK tarafından verilen mülakat tarihlerine kadar ilimizde ikamet edeceklerdir.

Ülkemize yasal yollardan gelen ve 3. Ülkelere sığınma talebinde bulunan ilgili kişilerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik, Ülkemizin, taraf olduğu uluslararası antlaşmalardan ve yasal mevzuattan kaynaklanan herhangi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Buna rağmen Valimiz Sayın Eyüp TEPE' nin talimatlarıyla kurumlarımız,

sivil toplum kuruluşlarımızın gayretleriyle vatandaşlarımız, Ülkemize ve aziz Kars halkına yakışan tavır ve misafirperverlik örneği sergilemektedirler. İlimizin imkanları ölçüsünde ilgililerin temel barınma ve beslenme ihtiyaçları SYDV, İl Müdürlükleri, Mahalli İdareler ve sivil toplum kuruluşlarımızca karşılanmaktadır." - KARS

Afganlı Mülteciler Kars, Sarıkamış ve Kağızman'daki Lojmanlara Yerleştirildi
Afganlı Mülteciler Kars, Sarıkamış ve Kağızman'daki Lojmanlara Yerleştirildi

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Afganlı Mülteciler Kars, Sarıkamış ve Kağızman'daki Lojmanlara Yerleştirildi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Meteoroloji, 9 il için kuvvetli sağanak uyarısında bulundu Almanya'da otomobil kalabalığa daldı: 1 ölü, 3 ağır yaralı 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'ne layık görülen isimler belli oldu Donald Trump'ın kampanya hesabı hacklendi, 2,3 milyon dolar çalındı Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor İnsanlık dışı ceza! Endonezya'da bir aile, kızlarıyla izinsiz aynı evde kalan genci bacaklarından astı Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici