Son Dakika Haberleri: Afişlerle Türk Sineması" Kitabı Tanıtıldı

Afişlerle Türk Sineması" Kitabı Tanıtıldı

12 ay önce

Ünlü yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu tarafından hazırlanan "Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması" adlı 2 ciltlik kitap okuyucularla buluştu.

Afişlerle Türk Sineması
Ünlü yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu tarafından hazırlanan "Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması" adlı 2 ciltlik kitap okuyucularla buluştu.

Kanyon AVM içerisindeki D&R mağazasında gerçekleşen kitabın tanıtım toplantısında basın mensuplarına açıklamada bulunan İnanoğlu, eseri 12 kişilik bir ekip ile 5 yıl içerisinde hazırladıklarını söyledi.

İnanoğlu, eserin içeriğine ilişkin, "Bu kitapta Türk sinemasının video filmleri, televizyon filmleri, yurt dışında, Türkiye'de çekilen filmler ve tekrar yapılan filmlerin afişlerinin hepsi var." dedi.

"Maddi ve manevi sinemaya çok şey borçluyum"

Türk sineması üzerine 62 yıldır çalıştığını aktaran İnanoğlu, şöyle devam etti:

"Gece gündüz demeden hep çalıştım ve bugüne geldim. Çok rahatsızlıklar, hastalıklar geçirdim ama sinemanın bana verdiği kuvvetle iyileştim. Maddi ve manevi sinemaya çok şey borçluyum. Bu borcumu müze açarak, kitaplar çıkartarak, bazı sosyal etkinlikler yaparak ödemeye gayret ediyorum. Bundan sonra 2 tane daha sürprizim olacak inşallah Allah yaşama ümidi verirse."

İnanoğlu, tesadüf eseri sinemaya başladığını da dile getirerek, "Komşumun köşküne film çekmeye gelmişlerdi. Komşu gecikti, ekip biraz bende otururken orada yönetmenin asistanı askere gidiyormuş. 'Sen gel' dediler, 'bir bakayım' dedim ve asistanlıkla başladı." diye konuştu.

"Türk sinemasında bir tek Türker Bey kazandığını yine sinemaya yatırdı"

Etkinliğe konuk olan ünlü sanatçı Türkan Şoray da kendisini Türker İnanoğlu'nun keşfettiğini belirterek, "Eğer ben Türkan Şoray olduysam, bunu Türker Bey'e borçluyum." ifadesini kullandı.

Şoray, Türker İnanoğlu'nun Türk sinemasına verdiği hizmetin kelimelerle anlatılamayacağını söyleyerek, şunları kaydetti:

"Verdiği hizmetlerin somut örneğinden biri de hazırladığı bu afişlerdir. Yeni nesile bırakılmış çok güzel bir hazine. Müthiş ve saygı duyulacak bir çalışma. Bu kitap, ancak sinemaya olan aşk ve tutku adına yapılır. Yapmayabilirdi de. Zaten boşuna 'Bay Sinema' dememişler. Bu unvanın hakkını veriyor Türker Bey. Bizler Türk Sineması adına Türker Bey'e böyle bir çalışma yaptığı için çok teşekkür ediyoruz. Türk sinemasında bir tek Türker Bey kazandığını yine sinemaya yatırdı. Vakıflar, müzeler kurdu. Yıllardır da sinemamız için gençler yetiştiriyor."

"Türk sineması her konuda mükemmeldi"

Ünlü sinema oyuncusu Cüneyt Arkın da Türk sinemasının bir halk sineması olduğuna işaret ederek, "Çok aşamalar geçirdi. Tüm gayreti sanayileşmekti, yani kurumlaşmaktı. Yönetmeniyle, oyuncusuyla, dekoruyla, kostümleriyle ve her şeyiyle çok mükemmeldi Türk sineması." dedi.

Türker İnanoğlu'nun tüm hayatını Türk sinemasına adadığını dile getiren Arkın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hazırladığı kitap bir hazine. Bu eseri kimse kolay kolay yapamaz. Kendisi benim nikah şahidimdir, çocuklarımın da nikah şahididir. Şimdi de torunlarımın nikah şahidi olacak onu bekliyoruz. Beni alkolden kurtardı. Tuttu elimden ve 'haydi sete' dedi. Çok film çektik Türker ağabeyle."

Arkın, "Türk sinemasının önemli bir işlevi vardı, örnek olmaktı. Oyuncularımız dostluğu, yardımlaşmayı, azla yetinmeyi, paylaşmayı temsil ederdi ve Türk halkı bu değerlerden beslendi. O dönemlerde ayrılık yoktu, herkes birdi, aynı değerlerle birleşmiş bir Türk milleti vardı. Bugün kültür bile bir endüstri ürünü oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Etkinliğe ayrıca oyuncu Müjdat Gezen, Zafer Ergin, Özgür Ozan, Nehir Erdoğan, Oya Okar ve Hıncal Uluç katıldı.Türkiye'de İlk Yüz Nakli Yapılan Hastayı Gören, Şaşıp Kalıyor Çankırı'da Bulunan 5 Bin Yıllık Mağara, Türkiye'nin 400 Yıllık İhtiyacını Karşılayacak Rezerve Sahip

Kayınbiraderin, Ablasıyla Boşanmak Üzere Olan Eniştesini Öldürdüğü Anlar Kameraya Yansıdı