Afrika Karpuzuna Turfandacılar Tepkili - Son Dakika

Afrika Karpuzuna Turfandacılar Tepkili

04.01.2012 12:37
Afrika Karpuzuna Turfandacılar Tepkili

Murat KİBRİTOĞLUAdana, (DHA) - TÜRKİYE'de turfanda karpuzun ilk yetiştiği il olan Adana'da kış ortasında manavlarda ve seyyar tezgahlarda Afrika'dan ithal edilen karpuzların satılmasına üreticiler tepki gösterdi.

Murat KİBRİTOĞLUAdana, (DHA) - TÜRKİYE'de turfanda karpuzun ilk yetiştiği il olan Adana'da kış ortasında manavlarda ve seyyar tezgahlarda Afrika'dan ithal edilen karpuzların satılmasına üreticiler tepki gösterdi.

Adana Seyhan Ziraat Odası Basın Sözcüsü Cahit İncefikir, bölgede ekimi dahi yapılmayan karpuzun, Fas'tan ithal edilip satılmasının kabul edilemeyeceğini, bunun turfandacılığı tamamen bitireceğini söyledi.

İncefikir, Adana'da yılda ortalama 200 bin dekar alanda karpuz ekimi yapıldığını ve 1 milyon 600 bin ton rekolte gerçekleştiğini belirtti. İncefikir, Adanalı üreticiler, 5 ay boyunca binbir emekle piyasaya turfanda karpuz sunabilmek için uğraş veriyor. Birçok ülke, üreticisini korumak için ithalatta çeşitli kısıtlamalar getiriyor. Ama ülkemizde üreticiyi korumaya yönelik önlemler yeterince alınmıyor. Şimdi bunun örneğini karpuzda yaşıyoruz. Afrika'dan karpuz ithal edilmesi, yerli üreticiyi yok saymaktır dedi.

Afrika karpuzunun ardından Adana'da hasada yakın İran'dan da karpuz geleceğini ve bunun piyasayı tamamen düşüreceğini belirten İncefikir, şöyle devam etti

Üreticimizin ürünü daha ekilmeden fiyatı düşmeye başladı. Tadı kötü olan Afrika karpuzunu satın alanlar, bizim karpuzumuz çıktığı zaman yüzüne bile bakmayacak. Bu ürünlerin ülkeye girişi yasaklanmalı veya kısıtlanmalıdır. Ancak ne yazıkki ülkeye seyyar satıcılarda dahi satılacak kadar çok giriş olmuş durumda. Karpuzun daha ocak ayının başında ithal edilmesi, bu ithalatın artarak devam edeceği anlamına geliyor. Çünkü daha büyük ithalatın yapıldığı İran'da karpuz ekimi başlamadı. Hükümetin üreticiyi desteklemek için acil çözümler üretmesi gerekiyor.

(Tür: Yurt)

Kaynak: DHA
Unıcef: Nijerya'da 78 Milyon Çocuk Su Sıkıntısı Nedeniyle Hastalık Riskiyle Karşı Karşıya Unıcef: Nijerya'da 78 Milyon Çocuk Su Sıkıntısı Nedeniyle Hastalık Riskiyle Karşı Karşıya MOTOSİKLET HIRSIZLIĞINDAN ARANIYORDU, KLİMA ÇALARKEN YAKALANDI MOTOSİKLET HIRSIZLIĞINDAN ARANIYORDU, KLİMA ÇALARKEN YAKALANDI Adana'da motosiklet hırsızlığından aranan zanlı klima çalarken yakalandı Adana'da motosiklet hırsızlığından aranan zanlı klima çalarken yakalandı

Son Dakika Güncel Afrika Karpuzuna Turfandacılar Tepkili - Son Dakika


Advertisement