Son Dakika Haberleri: Afrika ve Asyalı kadınlar doğum sırasında şiddet görüyor

Afrika ve Asyalı kadınlar doğum sırasında şiddet görüyor

5 gün önce

Afrika ve Asya'daki bazı düşük gelirli ülkelerde kadınların üçte birinden fazlasının doğum sırasında dayak ve sözlü taciz gibi kötü muamelelere maruz kaldığı bildirildi.

Afrika ve Asyalı kadınlar doğum sırasında şiddet görüyor, System.String[]

Afrika ve Asya'daki bazı düşük gelirli ülkelerde kadınların üçte birinden fazlasının doğum sırasında dayak ve sözlü taciz gibi kötü muamelelere maruz kaldığı bildirildi.

Tıp dergisi "The Lancet"in yayımladığı, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) yaptığı araştırmaya göre, Nijerya, Myanmar, Gana ve Gine'de kadınların yüzde 42'si doğum sırasında fiziksel veya sözlü tacize ya da ayrımcılığa maruz kalıyor.

Bazı kadınların doğum sırasında tokatlandığı, yumruklandığı ve azarlandığı ifade edilen çalışmada, kötü muamelenin çoğunlukla doğum sırasında veya doğumdan önceki 15 dakika içerisinde gerçekleştiği belirtildi.

Araştırmada, bazı kadınların doğum masraflarını karşılayamadığı için gözaltına alındığı, rızası dışında sezaryen yapıldığı ve yine rızası dışında cerrahi işleme maruz kaldığı kaydedildi.

Az eğitimli ve genç kadınların daha fazla kötü muamele gördüğüne işaret edilen araştırma, yaklaşık 2 bin kadının gözlemlenmesi ve 2 bin 600 kadınla doğumdan sonra yapılan mülakatlar yoluyla gerçekleştirildi.

Haber Yayın Tarihi: 09.10.2019 02:06 Kaynak: AA

YORUMLAR


Oğlu Karan'la eşi Burak Özçivit'i sette ziyaret eden Fahriye Evcen zayıflığı ile dikkat çekti
15 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen kişi gözaltına alındı NATO'dan Barış Pınarı Harekatı açıklaması: Türkiye'nin gerginliği artırma riski var Falcao'nun eşi antep fıstığı yazıp ceviz fotoğrafı paylaştı, sosyal medya yıkıldı