Son Dakika Haberleri: Afşin'de "Ceviz Yetiştiriciliği" Konferansı

Afşin'de "Ceviz Yetiştiriciliği" Konferansı

4 yıl önce

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Sütyemez, Türkiye'nin en stratejik ürünlerinden ceviz olduğunu belirterek, "Kahramanmaraş ceviz üretiminde ilk sırada yer alıyor" dedi.

Afşin'de

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Sütyemez, Türkiye'nin en stratejik ürünlerinden ceviz olduğunu belirterek, "Kahramanmaraş ceviz üretiminde ilk sırada yer alıyor" dedi.


Sütyemez, KSÜ Afşin Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen "Ceviz Yetiştiriciliği ve Çeşit Seçiminin Önemi" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş ve çevresi için ceviz üreticiliğinin son derece önemli olduğunu belirtti.


İyi bir cevizin nasıl olması gerektiğini anlatan Sütyemez, "Kaliteli bir cevizin, kabuğu kalın, açık renkli ve içi dolgun olmalıdır. Ağaç çeşitlerinde aranan özellikler ise verimli olması, hastalıklara karşı dayanıklı ve yapraklanması geç olacak. Ceviz meyvesi tüm olacak ve tüm çıkacak. Bu hususlar iyi çeşitlerde aranan belirli özelliklerdir" dedi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ceviz üretimine önemli destek verdiğini vurgulayan Sütyemez, çiftçilerin aşılı bağ ve diğer meyve fidanları ile bahçe tesisine 280 lira destek, eski ve yanlış dikilmiş ağaçların aşılama yöntemiyle değiştirmek için dönümüne de 250 lira destek verildiğini aktardı.


Ceviz'de Kahramanmaraş'ın önemine dikkat çeken Sütyemez, "Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Türkiye'de üretilen sertifikalı fidanların yüzde 85'inin kaynağıdır. Ceviz, Türkiye'nin en stratejik ürünlerinden bir tanesidir ve Kahramanmaraş ceviz üretiminde ilk sırada yer alıyor. Kent olarak ceviz yetiştiriciliği için çok müsait alana sahibiz. Bölgemizde ceviz dikim seferberliği başlatsak bölgemiz çok önemli bir ceviz borsası haline gelebilir" diye konuştu.


Konferansa, Afşin Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ahmet Kaya, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muttalip Kurt, Afşin Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Esnaf Odası Başkanı Hakan Topaktaş, Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar ile vatandaşlar katıldı.

Haber Yayın Tarihi: 31.03.2016 12:18 Kaynak: AAÜnlü yapımcının "Rol almak için benimle birlikte oldular" iddiasına Charlize Theron'dan sert tepki
Türkiye'ye dönüş hazırlığı yapan Cem Uzan'dan yeni iddia: En gizli FETÖ'cü Ahmet Necdet Sezer'dir Konutta KDV ve tapu harcı indirimleri 31 Aralık'ta sona erecek