Son Dakika Haberleri: Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş Festivali Başladı

Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş Festivali Başladı

3 ay önce

Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş ve Kültür Festivali başladı.

Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş Festivali Başladı, System.String[]
Afşin Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş ve Kültür Festivali başladı.

Ergün Ertekin Çim Güreş sahasında  Afşin Belediyesi,  Afşin Kaymakamlığı ve  Türkiye Güreş Federasyonu'nun katkılarıyla düzenlenen Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş festivaline minikler, yıldızlar ve büyükler kategorilerinde 500'den fazla güreşçi katıldı.

44. Eshab-ı Kehf Karakucak Güreş Festivali açılışında konuşan  AK Parti  Kahramanmaraş  Milletvekili  Mehmet İlker Çitil, güreşin Türk milletinin gönlünde ayrı bir yere sahip olduğunu belirtti. Pehlivanlar diyarı olarak anılan  Afşin'de karakucak güreş festivalinin yarım asırlık bir tarihi geçmişinin olduğunu söyledi.

Afşin Belediye Başkanı  Mehmet Fatih Güven ise  Afşin'in güreşçi memleketi olduğunu ifade ederek, "Karakucak güreşlerinin tarihi 10 asır öncesine dayanmaktadır. 10 asır öncesine dayanan bu güreşler yüz yıllardır Afşinimizde yapılmakta. Ancak karakucak güreş festivalleri  Afşin'imizle yeni bir anlam kazandırdı. Karakucak güreşleri kahramanlığıyla, yiğitliğiyle, kardeşliğin birlik ve beraberliğin vatan ve millet sevgisinin, bayrak sevgisinin, görsel alanına dönüşmüş ve bir festival haline getirilmiştir. Bu nedenle karakucak güreş festivali bizim için sadece bir spor gösterisi değil, aynı zamanda birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, bizi birbirimize yakınlaştıran ve dayanışma içerisine sokan içerisinde bulunduğumuz ruh halini tüm  Türkiye ile birlikte tüm dünyaya ilan eden bir bildiri haline gelmiştir" dedi.

Konuşmaların ardından minikler kategorisindeki güreşçilerin müsabakalarıyla 44. Eshab-ı Kehf Güreş Festivali başladı.

Güreş festivaline, Kaymakam  Ali Edip Budan,  AK Parti İl Başkanı  Ahmet Özdemir, Dünya ve  Avrupa Şampiyonu  Harun Doğan, Onikişubat İlçe Belediye Başkanı  Hanefi Mahçiçek,  AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kılıç,  AK Parti  Afşin İlçe Başkanı Sabri Türkkahraman,  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kuzey İlçeler Sorumlusu Mazhar Türk,  AK Parti  Afşin Kadın Kolları Başkanı Hidayet Çakmış,  Türkiye Güreş Federasyonu yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sayıda güreş sever vatandaş katıldı. - KAHRAMANMARAŞ
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!

YORUMLAR

50 Yıl Boyunca Fıstık ve Badem Ekecek Çiftçiye Bedava Tarla Verilecek "Benim de Çocuğum Var" Diyerek Kandırdı, 21 Gün Tecavüz Etti
Rasim Ozan Kütahyalı: Yaptığım Zevzeklikti, En Çok Boşnak Yemeklerini Severim