Afyonkarahisar'a TOKİ'den Turistik Kültür Kompleksi - Son Dakika

Afyonkarahisar'a TOKİ'den Turistik Kültür Kompleksi

01.01.2012 11:20
Afyonkarahisar'a TOKİ'den Turistik Kültür Kompleksi, System.String[]

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılacak müze ve kültür kompleksi ile Afyonkarahisar'ın tarihî varlığı daha modern şartlarda muhafaza edilecek.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılacak müze ve kültür kompleksi ile Afyonkarahisar'ın tarihî varlığı daha modern şartlarda muhafaza edilecek. Yerli ve yabancı turistlerin birçok ihtiyacı dikkate alınarak tasarlanan yapı tam bir turistik kültür kompleksi olacak.

Kamu kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu hizmet binalarını üreten TOKİ, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile yaptığı protokolle Afyonkarahisar'da kültürel ve tarihî varlıkların daha iyi ve daha modern şartlarda muhafaza edileceği müze ve kültür kompleksini inşa edecek. TOKİ tarafından ihalesi yapılıp inşasına başlanan müze ve kültür kompleksiyle Afyonkarahisar'ın tarihî varlıkları daha iyi koşullarda korunup sergilenecek. Ayrıca Afyonkarahisarlılar kültürel faaliyetlerin çok iyi şartlarda yapılabileceği bir yapıya sahip olacak. 20 milyon lirayı aşan bir ihale bedeli olan projenin 2013 yılının Şubat ayında tamamlanması hedefleniyor. Kompleksin, diğer müzeler için de bir referans olması amaçlanıyor.

MÜZE VE KÜLTÜR MERKEZİ BİR ARADA

Mevcut projeye göre altı üniteden oluşacak 3 katlı kompleks, kültürel ve sosyal birçok hizmetin verilebileceği donanımlara sahip olacak. Müze bölümünde arkeoloji salonu, kent müzesi ve etnografya salonu, süreli sergi salonları, açık teşhir alanları, müze laboratuarları, müze eğitim alanları bulunacak. Konferans salonu ve kongre merkezinde ise 400 kişilik salonla beraber görsel sunum ve sinema gösterimlerinin yapılabileceği sistemler, sahne sanatlarına uygun sahne ve teknik servisler, kongrelerde ihtiyaç duyulacak simültane çeviri altyapısı, ses ve ışık denetimi de merkezin donatıları arasında. Bu açıdan kompleks hem müze hem de bir kültür merkezini bünyesinde barındıracak.

KAVŞAK NOKTASI Afyon'DA TURİSTİK MÜZE

Ankara, Antalya, İzmir, Eskişehir, Konya arasında bir nevi mola ve kavşak noktası olan Afyonkarahisar'ın bu yönü de dikkate alınarak tasarlanan kompleks, birçok sosyal hizmetin de verilebileceği bir yapı olacak. Bu açıdan komplekste süreli servis, satış, yiyecek/içecek alanları oluşturulacak. Bu kapsamda saatte onlarca kişiye hizmet verebilecek bir mutfak kurulacak. Şehirdeki turist yoğunluğu da dikkate alınarak tasarlanan komplekste 200 araç kapasiteli bir otopark ve tur otobüsleri için park yeri yapılacak.

HEM TOKİ HEM DE KAMU KURULUŞLARI KAZANIYOR

TOKİ, kamu kuruluşlarıyla yaptığı protokoller kapsamında hizmet binaları, okul, hastane, sevgi evleri, engelsiz yaşam merkezleri inşa ediyor, karşılığında ise kamu kurumlarının atıl durumdaki veya sorunlu arsa veya arazilerini devralıyor. Devraldığı bu arsa veya arazileri ise toplu konut projeleriyle değerlendiriyor veya satarak toplu konut projelerini finanse ediyor. Bu şekilde kamu kuruluşlarının bina ve tesis ihtiyacına cevap verilip atıl, sorunlu arsa veya araziler ekonomiye kazandırılarak yatırıma dönüştürülürken TOKİ de Hazine'den kaynak almadan kendi projelerine kaynak üretmiş oluyor. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü için inşa edilen Afyonkarahisar Müze ve Kültür Kompleksine karşılık TOKİ, Genel Müdürlük'ten Afyonkarahisar merkezde bulunan mevcut müze binası taşınmazını devralacak.

TOKİ, toplu konut projeleri kapsamında 467, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında ise 304 olmak üzere toplam 771 ilköğretim okulu ve lise inşa etti. Bu okulların toplam derslik sayısı 16 bin 989. Yine toplu konut projeleriyle birlikte 467, protokoller çerçevesinde ise 329 spor salonu inşa edildi. Yapılan 87 yurt ve pansiyonun toplam yatak sayısı 24 bin 308. Sağlık ocağı sayısı 90 iken Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokolle 165 hastane yapıldı. 37 kütüphane, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu için ise 24 sevgi evi, 19 engelsiz yaşam merkezi inşa edildi.

Afyonkarahisar'a TOKİ'den Turistik Kültür Kompleksi

- Kaynak: CHA

Son Dakika Kültür Sanat Afyonkarahisar'a TOKİ'den Turistik Kültür Kompleksi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 29 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 72 kişi vefat etti, 2319 yeni vaka tespit edildi Ünlü tenisçi Zverev'den şiddet gören Sharipova korku dolu anları anlattı: Yastıkla boğmaya çalıştı Cinsel istismara uğrayan 14 yaşındaki çocuk doğum yaptı Muharrem İnce, partisi CHP'ye yüklendi: Her gün yeni bir skandal duyuyoruz Yapay zekalı kameralar, hakemin keliyle topu karıştırınca gol ekrana yansımadı Slovakyalı şirket, üç dakika içerisinde otomobilden uçağa dönüşen araç geliştirdi Son dakika: Yükselişleri durdurulamıyor! Dolar ve euro rekor üstüne rekor kırıyor Ünlü oyuncu Melisa Döngel, arkadaşlarıyla gittiği kafeye alınmayınca olay çıkardı: Sizi bitireceğim