Afyonkarahisar'da 49 Bilişim Suçundan 16'sına Dava Açıldı - Son Dakika

Afyonkarahisar'da 49 Bilişim Suçundan 16'sına Dava Açıldı

18.01.2012 17:24
Afyonkarahisar'da 49 Bilişim Suçundan 16'sına Dava Açıldı, System.String[]

Afyonkarahisar'da, geçen yıl toplam 49 bilişim suçundan 16'sına dava açılabildiği, diğer 33 müracaatın ise delil yetersizliğinden dolayı takipsizlikle sonuçlandığı belirtildi.

Afyonkarahisar'da, geçen yıl toplam 49 bilişim suçundan 16'sına dava açılabildiği, diğer 33 müracaatın ise delil yetersizliğinden dolayı takipsizlikle sonuçlandığı belirtildi.

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü tarafından koordine edilen Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörlüğü ve Zafer Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle gerçekleştirilen Bilişim Suçlarıyla Mücadele Kursu'nun sertifika töreni yapıldı. Kursa katılan toplam 28 kursiyere sertifikaları verildi.

Törende konuşan Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, suç ve suçluluk kavramının gelişen teknolojiyle birlikte değiştiğini, gelişen ve değişen bilim ve teknolojiden emniyet güçlerinin de faydalanarak bu suçlara karşı önlem alması gerektiğini söyledi.

Balkanlıoğlu, gelişen teknolojiyle birlikte eğitim almak için uzmanların ayağına gitmeye gerek kalmadığını belirterek, "Teknolojinin gelişmesi suç kavramını da değiştirdi. Artık internet üzerinden her türlü bilgiler kopyalanabiliyor. Banka hesapları boşaltılabiliyor. Bilişim suçları artık her yerde oluyor. Emniyet teşkilatımız bu suçlularla mücadele için böyle kursları düzenlemeye devam etmeli. Suçluların bizden bir adım önce olduklarını unutmadan ona göre tedbir almalıyız." dedi.

Afyonkarahisar Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli de teknolojinin geldiği noktanın herkesi hayrete düşürdüğünü belirtti. Teknolojinin, bir yandan insan hayatını kolaylaştırmaya devam ederken, bir yandan da birtakım problemlere yol açtığını anlatan Türkmenli, siber suç olgusunun bunlardan sadece biri olduğunu belirtti.

Türkmenli, bilginin ekonomik, sosyal, siyasal değerinin artmasının ve bu değerler üzerinden kolay yoldan hak sahibi olmak isteyen kişilerin, bilişim teknolojisi marifetiyle suç işler hale geldiğini dile getirdi.

Türkmenli, "Günümüze kadar suçlu grubunda yer almayan binlerce insan, artık bilişim teknolojisi marifetiyle suç işler hale gelmiştir. Bunun temel sebeplerinden birisi de, hayatı kolaylaştıran teknolojinin, suç işlemeyi de kolaylaştırmasıdır. Bilişim suçlarıyla mücadele, diğer suç türleri ile kıyaslama yapıldığında, oldukça güç ve hassas bir süreç gerektirmektedir." diye konuştu.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Afyonkarahisar'da 49 Bilişim Suçundan 16'sına Dava Açıldı - Son Dakika


Son Dakika

Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adama düğün yaptı Doğum sırasında kafası kopan bebeğin vücudu anne rahminde kaldı Kılıçdaroğlu parti grubunda Bahçeli'ye teşekkür etti: İktidarın rezilliği bundan iyi anlatılamazdı Aşiret düğününde gelin ve damada 40 dakikada 1 milyon liralık takı Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi Kanlar içinde yere yığıldı! Yaşlı adamın feci şekilde hayatını kaybettiği kaza kamerada Nusret'in mekanının önündeki kuyrukla ilgili bomba iddia: Kişi başı 3 bin lira ödeniyor Adana'da polislerin dezenfektan sorduğu taksici, tıraş losyonu gösterdi