Afyonkarahisar'dan geçen yıl 32,6 milyon dolarlık yumurta ihraç edildi - Son Dakika

Afyonkarahisar'dan geçen yıl 32,6 milyon dolarlık yumurta ihraç edildi

24.01.2021 11:05

Türkiye'de yumurta üretiminde önde gelen iller arasında bulunan Afyonkarahisar'dan, 2020 yılında 32 milyon 650 bin dolarlık yumurta ihraç edildi.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'ndan alınan bilgiye göre, 2019 yılında 55 milyon 609 bin dolarlık yumurta ihracatı yapılırken geçen yıl bu rakam 32 milyon 650 bin dolar oldu. Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Acar, Afyonkarahisar'ın, yumurta üretiminde Türkiye'de ilk sırada bulunduğunu, ilde 2020 rakamlarına göre 15-17 milyon kanatlı hayvan olduğunu söyledi.

Afyonkarahisar'dan geçen yıl 32,6 milyon dolarlık yumurta ihraç edildi

İHRACAT AĞIRLIKLI OLARAK ORTA DOĞU'YA YAPILIYOR

Yıllık 550 ton civarında üretim olduğunu belirten Acar, "Büyükşehirlere yakın olmamız nedeniyle pazarlama noktasında sıkıntı yaşamıyoruz. Bakanlığımız, sektörün desteklenmesi amacıyla kanatlı hayvan işletmelerinin kapasite artırımı, soğuk hava deposu ve biyogüvenlik tedbirleriyle ilgili projelere yaklaşık 7,8 milyon lira destekte bulundu. İlimizde üretilen yumurtalar Afganistan, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn başta olmak üzere birçok ülkelere ihraç ediliyor." ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar'dan geçen yıl 32,6 milyon dolarlık yumurta ihraç edildi

"YUMURTA SEKTÖRÜNDE TÜRKİYE'DE BİR NUMARAYIZ"

Acar, 2020 rakamlarına göre kentten yaklaşık 425 milyon yumurta ihraç edildiğini belirterek, "Yumurta sektöründe Türkiye'de bir numarayız. Afyonkarahisar, en fazla yumurta tavuğunun olduğu il. Yumurta üretiminde de başı çekiyoruz." dedi.

Afyonkarahisar'dan geçen yıl 32,6 milyon dolarlık yumurta ihraç edildi

DUBAİ, KATAR VE KUVEYT'E HAFTALIK 200 TIR GİDİYOR

Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi Başkanı Nevzat Tezcan da Dubai, Katar ve Kuveyt'e haftalık 180-200 tır yumurta ihraç ettiklerini, bunun artmasını beklediklerini kaydetti. Hedeflerinin mevcut yurt dışı pazarlarını artırmak olduğunu dile getiren Tezcan, yeni pazar olarak Afrika'yı düşündüklerini sözlerine ekledi.

Afyonkarahisar'dan geçen yıl 32,6 milyon dolarlık yumurta ihraç edildi

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Afyonkarahisar'dan geçen yıl 32,6 milyon dolarlık yumurta ihraç edildi - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (1)

Son Dakika

Son Dakika! Ermenistan'daki darbe girişimine ilişkin Türkiye'den ilk açıklama: Nerede olursa olsun darbeye karşıyız Christoph Daum: Fenerbahçe'den resmi bir teklif almadım Seri katil Mehmet Ali Çayıroğlu, 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi Galatasaray'da Muslera depremi yaşanıyor! Menajeri yeni sözleşmeyi kabul etmedi Darp nedeniyle şikayetçi olan kurye, para cezası aldı: Keşke yediğim dayakla kalsaydım Son Dakika! "Ülkede darbe girişimi var, sokağa çıkın" diyen Paşinyan, istifasını isteyen Genelkurmay Başkanı'nı görevden aldı Tesadüfün bu kadarı! Hülya Avşar, kayıp kızı Helen'i bulmak için Müge Anlı'ya başvurdu İstanbul'daki ağaçlarda Teke böceği tehlikesi! Yüzlercesinde yaşıyorlar