Ağaçlandırma seferberliğinin kahramanı 2 kardeş eserleri ormanla gurur duyuyor - Son Dakika

Ağaçlandırma seferberliğinin kahramanı 2 kardeş eserleri ormanla gurur duyuyor

10.04.2022 14:53

Konya'nın Akşehir ilçesinde bozkırı ormana dönüştürmek için 64 yıl önce başlatılan seferberliğe katılan Şükrü ve Mevlüt Karakoyun kardeşler, gurur duyduğu eserleri sayesinde 7 haneli mahallede doğayla iç içe yaşamını sürdürüyor.

Konya'nın Akşehir ilçesinde bozkırı ormana dönüştürmek için 64 yıl önce başlatılan seferberliğe katılan Şükrü ve Mevlüt Karakoyun kardeşler, gurur duyduğu eserleri sayesinde 7 haneli mahallede doğayla iç içe yaşamını sürdürüyor.

Sultan Dağı eteklerinde kurulu Tekke Mahallesi'nde 1958'de başlayan ağaçlandırma seferberliğinde ilk zamanlar işçi olarak görev alan, daha sonra da gönüllü olarak çalışmalar yürüten Şükrü ve Mevlüt Karakoyun kardeşler, kıraç toprakların ağaçlandırılması için büyük emek verdi.

Afyonkarahisar Çay'dan Konya'nın Doğanhisar ilçesine uzanan Sultan Dağı'ndaki seferberliğe katkı sunan Karakoyun kardeşler, yıllar içinde dikimini yaptıkları fidanların bakımını da gönüllü olarak üstlendi.

Geleceğe armağan ettikleri ormanların arkasındaki büyük emeğin hatırlanmasını isteyen Karakoyun kardeşler, ağaçlandırma çalışmalarının önemine işaret ediyor.

Orman Genel Müdürlüğü "İyi ki varsınız" paylaşımı yapmıştı

Sultan Dağı'ndan akan çayın yanı başına kurulu, tarım ve hayvancılığın yapıldığı taş evleriyle dikkati çeken mahallede yaşayan 91 yaşındaki Şükrü ve 90 yaşındaki Mevlüt Karakoyun kardeşler, eserleriyle gurur duyuyor.

Karakoyun kardeşler, sağlıklı yaşamlarını ormana borçlu olduklarını belirtiyor.

Bölgenin çehresini değiştiren seferberliğe katılan 5 kardeşten hayatta olan Şükrü ve Mevlüt dede, 7 haneli mahallede doğayla iç içe yaşamını sürdürüyor.

Karakoyun kardeşler, yaşları ilerlediği için artık kendileri gidemese de yürütülen ağaçlandırma çalışmalarına yürekten destek veriyor

Orman Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabından, fotoğraflarıyla Karakoyun kardeşler için geçen yıl "Yeşil vatana gönül verdiler, ömür verdiler. Şimdilerde ise o ağaçların etrafında yaşıyorlar. İyi ki varsınız." paylaşımında bulundu.

Mevlüt Karakoyun, AA muhabirine, mahalledeki evde eşi ve çocuklarıyla yaşadığını söyledi.

Gençliğini yeşile adadığı için gururlu olduğunu anlatan Karakoyun, 60 yılı aşkın sürede sürekli doğada olduğunu, diktikleri fidanların ağaca dönüşmesini mutlulukla izlediğini söyledi.

Karakoyun, emekli olduğunu ve mahalleden hiç ayrılmadığını belirterek, "Yükseğe oturuyor köye girenlere bakıyorum. Kimdir, nedir, ormana zarar verir mi' diye gözetliyorum. Bunlar kolayla olmadı. Burada hayvanlar ve insanlar sebepleniyor. Kıraç yamaçlar zorluklarla böyle yeşerdi. Fidan dikmeyle iş bitmiyor, bakmak lazımdı. Ömrümüz bu dağda geçti. Şimdi oturuyoruz, hamdolsun havasından istifade ediyoruz." diye konuştu.

"Bunları korumak, yenilerini dikmek lazım"

Şükrü Karakoyun ise seferberliğin heyecanla yürütüldüğünü, bugünleri adeta geçmişte gördüğünü dile getirdi.

Mahalleye hikayesini dinlemek için ziyarete gelenler olduğunu anlatan Karakoyun, "Gençler geliyor, merak ediyorlar. Onlara emanet artık. Bu çalışmaların devamı için tecrübelerimizi anlatıyoruz. Sabır gerektiren bir iş. Zorluklara karşı inanmak lazım. Bunları korumak, yenilerini dikmek lazım. Orman teşkilatı bunu güzel yapıyor." dedi.

YORUMLAR
500
Kalp nakliyle hayata tutunan Asel'in babasından organları bağışlanan adaşının ailesine fotoğraf Kalp nakliyle hayata tutunan Asel'in babasından organları bağışlanan adaşının ailesine fotoğraf Konya Valisi Özkan, aşure etkinliğine katıldı Konya Valisi Özkan, aşure etkinliğine katıldı Konya'da bir araca ve boş eve çarpan tırın sürücüsü yaralandı Konya'da bir araca ve boş eve çarpan tırın sürücüsü yaralandı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ağaçlandırma seferberliğinin kahramanı 2 kardeş eserleri ormanla gurur duyuyor - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement