Ağar, Faili Meçhuller Soruşturmasında 1 Numaralı Şüpheli - Son Dakika

Ağar, Faili Meçhuller Soruşturmasında 1 Numaralı Şüpheli

13.09.2013 11:23
Ağar, Faili Meçhuller Soruşturmasında 1 Numaralı Şüpheli, System.String[]

İçişleri ve Adalet eski bakanlarından Mehmet Ağar'ın, Ankara'da sürdürülen faili meçhul soruşturmasında gizlice sorgulandığı ortaya çıktı.

Demokrat Parti (DP) eski Genel Başkanı, İçişleri ve Adalet eski bakanlarından Mehmet Ağar'ın, Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tarafından sürdürülen faili meçhul soruşturmasında '1 numaralı şüpheli' olarak sorgulandığı ortaya çıktı.

ANKARA ADLİYESİ'NDE SAATLERCE İFADE VERDİ

Geçtiğimiz cumartesi günü Ankara Adliyesi'ne getirilen Ağar, Savcı Bilgili'ye saatlerce ifade verdi. MİT tarafından savcılığa gönderilen raporda "cinayetlerin Ağar ve İbrahim Şahin'in başında bulunduğu Özel Harekat polisleri tarafından organizeli bir şekilde işlendiği" ifade edilmişti.

"1 NUMARALI ŞÜPHELİ"

1 numaralı şüpheli olarak ifadesine başvurulan Ağar'a MİT'in gönderdiği raporlar ve tanık beyanları soruldu. Ağar'a ayrıca eski Özel Harekatçı Ayhan Çarkın'ın ifadesinde bahsettiği cinayetlerin de sorulduğu öğrenildi. Ağar'ın ifadesinde, "Emniyet Genel Müdürü ve Adalet Bakanı olarak görev yaptım. Terörle Mücadele kapsamında legal yollarla çalışmamızı yürüttük. İddia edildiği gibi bu tarz fiillerle ilgimiz olmamıştır" dediği ve Ayhan Çarkın'ın iddialarına itimat edilmemesi gerektiğini söylediği aktarıldı.

KORKUT EKEN'İN DE İFADESİ ALINDI

Mehmet Ağar'ın ifadesi sonrasında harekete geçen savcı Bilgili iddianame yazımını tamamlamak üzere soruşturmada şüphelilerden Emniyet Özel Harekat Dairesi'nin eğitmenlerinden eski MİT'çi emekli Yarbay Korkut Eken'in ifadesi aldı. Eken'e savcılık sorgusunda iş adamları Alaattin Yılmaz ile Ahmet Hamoğlu'nun ifadeleri ile 1993 ile 1996 arasında uygulamaya konulduğu iddia edilen ölüm listeleri soruldu.

Eken'in savcılık ifadesi 18 sayfa tutarken Ankara da işlenen 13 cinayetle ilgili sorular yöneltildiği belirtildi. Eken ayrıca kayıp silahlar ve işadamı infaz listeleri konusundaki soruları da yanıtladı.

Eken'in hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek, ''Ben o zaman eğitimciydim. İki büyük timi ben eğittim. Operasyonlarda görev almadım'' dediği öğrenildi. Savcı Bilgili, soruşturma kapsamında dönemin önde gelen bazı isimlerini ifadeye çağıracağı öğrenildi.

Kaynak: Ağar'a 'faili meçhul' sorgusu - Politika - Star Gazete http://haber.stargazete.com/politika/agara-faili mechul-sorgusu/haber-788886#ixzz2ekcQKs1Y

Ağar, Faili Meçhuller Soruşturmasında 1 Numaralı Şüpheli

Son Dakika Güncel Ağar, Faili Meçhuller Soruşturmasında 1 Numaralı Şüpheli - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Futbolun yaşayan efsaneleri Messi ile Ronaldo, Maradona'ya böyle veda etti Son Dakika! Bakan Koca, sert tedbirlerin sinyalini verdi: Kısıtlamalar gerektiğinde daha da genişletilebilir Çok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı Uzmanlar araştırdı: Ağız gargarası koronadan korunmak için bilimsel bir çözüm değil, tedbir olabilir
16:20