Ağır Roman Nerede Çekildi? - Son Dakika

Ağır Roman Nerede Çekildi?

25.09.2017 14:03
Ağır Roman Nerede Çekildi?, System.String[]

Ağır Roman filmi, 1990’da Metin Kaçan tarafından yazılmış olan kitaptan sinemaya uyarlanmıştır. 2003 yılında Almanya ve 2010 yılında Fransa’da yayınlanmıştır. 2006 yılında East Side Story – Doğu Yakasının Öyküsü adı ile Hollywood’da sahneye konmuştur. Ağır Roman nerede çekildi, filmin konusu neydi sorularının yanıtlarını derledik: Ağır Roman nerede çekildi? 1996 yılının dikkat çeken yerli yapımlarından olan Ağır Roman filmi, şimdilerde kentsel dönüşüm projeleri ile dikkat çeken Tarlabaşı semtinde çekilmiştir.

Ağır Roman filmi, 1990'da Metin Kaçan tarafından yazılmış olan kitaptan sinemaya uyarlanmıştır. 2003 yılında Almanya ve 2010 yılında Fransa'da yayınlanmıştır. 2006 yılında East Side Story – Doğu Yakasının Öyküsü adı ile Hollywood'da sahneye konmuştur. Ağır Roman nerede çekildi, filmin konusu neydi sorularının yanıtlarını derledik:

Ağır Roman nerede çekildi?

ağır roman

1996 yılının dikkat çeken yerli yapımlarından olan Ağır Roman filmi, şimdilerde kentsel dönüşüm projeleri ile dikkat çeken Tarlabaşı semtinde çekilmiştir. Filmde Kolera Sokağı olarak geçen cadde, Tarlabaşı'nın ortasında yer alan Tayyare Sokağı'dır. Ermeni, Rum ve Roman vatandaşların yoğunluklu olarak yaşadığı bölgelerden biri olan Tarlabaşı semti, filme uygun sosyo-kültürel yapıyı etkili bir şekilde yansıtmaktadır.

Ağır Roman filminin konusu nedir?

ağır roman

Kolera, özellikle Romanların bir arada yaşadığı, suça bulaşmış, ötekileştirilmiş pek çok karakterle renklenmiş bir sokaktır. Sokağın güvenliğinden sorumlu Arap Sado, mahalleli tarafından sevilen bir kabadayıdır. Arap Sado'nun öldürülmesi ile Kolera'nın güvenliğini Salih adlı genç üstlenir. Salih, mahallenin sevilen ve sayılan berberi Ali'nin oğludur. Araba tamirciliği yaparak hayatını kazanmaktadır. En yakın arkadaşı Orhan bir eşcinseldir ve Salih'e aşıktır. Aynı süreçte Kolera Canavarı lakabı ile anılan kimliği belirsiz bir katil mahallede cinayetler işlemektedir.

Ortam böyle karmakarışık bir haldeyken, Berber Ali'nin evini Tina adlı bir hayat kadını kiralar. Arap Sado'nun yokluğunda türemiş olan yeni kabadayı Reis, mahalleliyle birlikte Tina'yı da haraca bağlamak ister. Salih ise Tina'ya aşık olmuştur. Aralarında başlayan ilişki ile Salih Tina'dan hayat kadınlığını bırakmasını ister ancak kadın, yaşadığı maddi zorluklar nedeniyle bunu yapamaz. Sonuçta Salih, Reis ile karşı karşıya gelir. Bundan sonra yaşanacaklar Kolera'daki herkesi etkileyecek, hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır…

Ağır Roman filminde kimler rol aldı?

Filmin yönetmenliğini üstlenen Mustafa Altıoklar, senaryoda Metin Kaçan ile birlikte görev almıştır. Filmin başrolleri Okan Bayülgen, Müjde Ar, Savaş Dinçel, Mustafa Uğurlu, Zafer Algöz gibi güçlü isimler arasında paylaşılmıştır. Yardımcı rolleri üstlenen Serra Yılmaz, Küçük İskender, Aysel Gürel, Burak Sergen, Sevda Ferdağ yapımdaki dikkat çeken isimlerdir.

Okan Bayülgen, filmdeki rolü ile Sadri Alışık En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne layık görülürken, Burak Sergen ÇASOD En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Sevda Ferdağ Altın Portakal En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, Mustafa Uğurlu Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini almışlardır.

Cem Karaca'nın 1988 çıkışlı Resimdeki Gözyaşları adlı şarkısı, Ağır Roman'da film müziği olarak kullanılmış, filmden parçalar kullanılarak hazırlanan klip büyük beğeni toplamıştır.

Ağır Roman Nerede Çekildi?

Son Dakika Emlak Ağır Roman Nerede Çekildi? - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Aşı olmayacakları vatan hainliğiyle suçlayan Prof. Dr. Sönmez şimdi de köpek benzetmesiyle tepkilerin odağında İstanbul'da kar yağışı gece boyunca devam etti! Kentin bazı yerlerinde kartpostallık görüntüler ortaya çıktı Kadıköy'de bir market alev alev yandı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade diziden ayrılıyor mu? Ettiği küfür başına dert oldu En zenginler listesindeydi! Rothschild ailesinin tek varisi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti Mesut Özil'in Fenerbahçe'den alacağı ücret belli oldu! 3,5 yıllık transferin maliyeti dudak uçuklattı Efsane futbolcu Ronaldinho, müstehcen görüntülerin olduğu klipte oynadı Elindeki tabanca ateş aldı, mermi çenesinden girip alnından çıksa da sedyeye yürüyerek gitti