Agit Parlamenterler Asamblesi Toplantısı - Son Dakika

Agit Parlamenterler Asamblesi Toplantısı

25.02.2016 19:31
Agit Parlamenterler Asamblesi Toplantısı, System.String[]

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, terörün bütün dünya ve insanlık için baş belası olduğunu belirterek, "Ama beni rahatsız etmeyen terör başka bir ülkeyi rahatsız ediyor diye sesiz kalmak, hatta el altından desteklemek utanılacak bir durumdur" dedi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, terörün bütün dünya ve insanlık için baş belası olduğunu belirterek, "Ama beni rahatsız etmeyen terör başka bir ülkeyi rahatsız ediyor diye sesiz kalmak, hatta el altından desteklemek utanılacak bir durumdur" dedi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Asamblesi Kış Toplantısı, AGİT üyesi 57 ülkeden yaklaşık 300 parlamenterin katılımıyla Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

Toplantının açılışında konuşan AGİT Parlamenterler Asamblesi Başkanı Ilkka Kanerva, AGİT'in sığınmacı sorununu çözmek için daha fazla şeyler yapması gerektiğini söyledi.

Üye ülkelerin sığınmacı kriziyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Kanerva, sorunun çözümü için kapsamlı bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini ifade etti. Kanerva, "İnanıyorum ki AGİT, sığınmacı sorununu çözmek için daha fazla şeyler yapabilir ve yapmalıdır" diye konuştu.

Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'yı suçlayan Kanerva, son dönemde ateşkese rağmen çatışmaların devam etmesinden endişe duyduğun aktardı. Minsk Anlaşmasının uygulanmasını isteyen Kanerva, ateşkesin uygulanması, yabancı savaşçıların, silahların çekilmesi ve anayasal reformların yapılması çağrısında bulundu. Kanerva, "Bütün taraflar, özellikle Rusya destekli yasa dışı ayrılıkçılar, Minsk Anlaşmasını ertelemeyi durdurun ve karşılıklı anlaşılan adımları yerine getirmeye hemen başlayın" ifadesini kullandı.

Toplantıda Rusya ile Ukrayna temsilcisi arasında tartışma yaşandı. Ukrayna Delegasyon Başkanı Artur Gerasymov, Ukrayna'daki krizin arkasında Rusya'nın olduğunu, Rusya'nın teröristleri desteklediğini söyledi. Rusya Delegasyon Başkanı ve Devlet Duması Başkanı Sergey Naryshkin, Rusya'nın sadece Ukrayna içerisindeki yurttaşlarına insani yardım yaptığını ileri sürdü.

"Terör insanlığın baş belasıdır"

Toplantıya gözlemci üye olarak katılan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplantıda Avusturya temsilcisinin 90 bin sığınmacı kabul etmelerini bir övünç kaynağı olarak sunduğunu söyledi.

Türkiye'nin 2 milyon 650 bin Suriyeli sığınmacıya kapılarını açtığını ve yaklaşık 10 milyar avroya yakın para harcadığını kaydeden Can, Türkiye'nin sığınmacılara karşı "açık kapı politikası" izlediğini aktardı. Avrupa başta olmak üzere dünyanın sığınmacı sorununa karşı duyarsız davrandığını vurgulayan Can, sığınmacıların bir güvenlik sorunu ve tehdit olarak görüldüğünü ifade etti. Can, "Sığınmacılara insani açıdan bakılmadığı gibi bunları sadece güvenlik açısından, bir terör faaliyeti unsuru olarak görmeleri maalesef acınacak bir durumdur" dedi.

Avrupa'nın teröre yönelik farklı yaklaşımlarını da eleştiren Can, "Terör insanlığın baş belasıdır. Terör bütün dünya için, bütün insanlık için baş belasıdır ama beni rahatsız etmeyen terör başka bir ülkeyi rahatsız ediyor diye sesiz kalmak hatta el altından desteklemek utanılacak bir durumdur" ifadesini kullandı.

PKK, PYD ve YPG uzantısı terör örgütünün Ankara'da katliam gerçekleştirdiğini söyleyen Can, terör örgütü destekçilerinin Avrupa sokaklarında Türkiye aleyhine propaganda yapmalarının engellenmesi gerektiğini kaydetti.

Bütün dünya ülkelerinin terör karşısında el birliği yapmasını isteyen Can, şöyle devam etti:

"Bu (terör) sadece Türkiye'yi tehdit ediyor diye kenarda kalmak, ülke dinamikleri içerisinde onların uzantılarına destek olmak ya da görmezden gelmek doğru bir tutum değildir diye düşünüyorum. Allah göstermesin terör bir gün döner onları da vurabilir. Bu manada bütün ülkeler, birlik ve beraberlik içinde terörün üzerine gitmek durumundayız. Terörün uzantılarını da kendi ülkelerinde barındırmamaları gerektiğini düşünüyorum."

BDP'li vekillerin, Ankara'daki terör saldırısını gerçekleştiren teröristin taziyesine gitmelerinin kabul edilemez olduğunu belirten Can, "Bu açıkça teröre destektir, suçtur. Onları kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir, hukuk devletinde gereken yapılacaktır" dedi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Agit Parlamenterler Asamblesi Toplantısı - Son Dakika


Son Dakika

Kervansaray Holding'e kayyum ataması sırasında rüşvet dağıtıldığı iddiası HSK'ya taşındı Son Dakika! CHP'den istifa eden Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy tutuklandı Güne düşüşle başlayan dolar 7,88'den işlem görüyor Güne düşüşle başlayan altın 463 liradan işlem görüyor Son Dakika! Devlet Bahçeli'den Bülent Arınç'a sert tepki: Bu gafil terör propagandasını alenen yapmıştır Son Dakika! MHP lideri Bahçeli'den Alaattin Çakıcı açıklaması: Benim dava arkadaşımdır; ülkücüden mafya, mafyadan da ülkücü olmaz Ozan Tufan'dan transfer itirafı: Crystal Palace Sörloth'u alınca benim transferim olmadı Son Dakika: BDDK'dan bir normalleşme adımı daha: Aktif rasyosu düzenlemesi kaldırıldı