Son Dakika Haberleri: Ağız Sütünün Buzağıya İçirilmesi" Uyarısı

Ağız Sütünün Buzağıya İçirilmesi" Uyarısı

4 ay önce

Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, doğumdan sonra ilk 2 saat içinde ağız sütünün mutlaka buzağıya içerilmesi gerektiğini bildirdi.

Ağız Sütünün Buzağıya İçirilmesi
Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, doğumdan sonra ilk 2 saat içinde ağız sütünün mutlaka buzağıya içerilmesi gerektiğini bildirdi.

Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağız sütünün anadan buzağıya geçen bağışıklık maddelerini taşıdığını söyledi.

Yavrunun ana karnında beslenmesi sırasında bağırsaklarda biriken atıkların atılmasında ağız sütünün önemli rolü bulunduğuna işaret eden Demir, "Bazıları ağız sütünü kendileri kullanıyor, buzağıya vermiyor. Oysa doğumdan sonra mutlaka buzağıya ağız sütü verilmeli." dedi.

Uygulamanın buzağının bağışıklık sistemi geliştirdiğini vurgulayan Demir, "Bazı anne inek ve düveler buzağısını emzirmeyebilir. Bu durumda ağız sütü sağılarak biberon ile buzağıya verilmeli. Ağız sütünün fazla gelmesi durumunda bu süt daha sonra buzağıya verilmek üzere dolapta saklanmalı. Uzun süre ise derin dondurucuda saklanabilir." diye konuştu.

Demir, ağız sütünün kaynatılması veya yüksek sıcaklıklarda çözündürerek buzağıya içirilmesinin sakıncalı olduğunu, oda sıcaklığında olması gerektiğini kaydetti.
TBMM'ye Gönderilen Gizli Raporda Çarpıcı Detay: Uludere'yi MİT'e Yıkmak İstediler İllüzyonist, Katıldığı Yarışmada Şovuyla Ağızları Açık Bıraktı
İran'dan Türkiye'ye Küstah Tehdit: PJAK Saldırısından Türkiye Sorumlu, Sert Karşılık Vereceğiz

1