Ağustos Ayında Açlık ve Yoksulluk Sınırı Arttı - Son Dakika

Ağustos Ayında Açlık ve Yoksulluk Sınırı Arttı

07.09.2012 13:10
Ağustos Ayında Açlık ve Yoksulluk Sınırı Arttı, System.String[]

Ağustos ayında açlık ve yoksulluk sınırı rakamları arttı.4 kişilik bir ailenin açlık sınırı rakamı bin 60 TL'ye, yoksulluk sınırı rakamı ise 3 bin 6 TL'ye yükseldi.

Ağustos ayında açlık ve yoksulluk sınırı rakamları arttı. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı rakamı bin 60 TL'ye, yoksulluk sınırı rakamı ise 3 bin 6 TL'ye yükseldi. Temmuz ayı ile karşılaştırıldığında açlık sınırında 16,510 TL, yoksulluk sınırında ise 16,509 TL artış yaşandı.

Memur-Sen, geçim şartlarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla yaptırdığı 'açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasının ağustos ayı sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcama tutarı (açlık sınırı) bin 60,721 TL olarak hesaplandı. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 6,307 TL olarak belirlendi.

Ağustos ayında temmuz ayına nispeten gıda madde fiyatlarında yüzde 0,96 artış görüldü. Buna göre gıda madde fiyatlarında geçen aya nispeten en dikkat çeken değişim yüzde 17,99 artışla kayısı, yüzde 17,81 artışla kiraz, yüzde 17,77 artışla marul, yüzde 16,41 artışla salatalık, yüzde 14,90 artışla sarımsak ve yüzde 14,65 artışla yeşil soğan fiyatlarında tespit edildi. Bununla birlikte gıda madde fiyatlarında temmuz ayına kıyasla yüzde 21,44 azalışla armut, yüzde 11,43 azalışla kavun, yüzde 10,86 azalışla üzüm ve yüzde 8,47 azalışla karpuz fiyatlarında bir önceki aya göre düşüş saptandı. Ağustos ayında temmuz ayına göre giyim madde fiyatlarında da değişim yaşandı ve söz konusu ürünlerde 1,92 düşüş görüldü.

Diğer kalemler olan ısınma madde fiyatlarında yüzde 1,74, barınma madde fiyatlarında yüzde 0,57, sağlık madde fiyatlarında yüzde 0,13, ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,92, haberleşme madde fiyatlarında yüzde 0,46, temizlik madde fiyatlarında yüzde 0,02, eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,55, çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,25 artış olurken; aydınlanma madde fiyatında ise geçen aya göre herhangi bir değişim gözlenmedi.

Ağustos Ayında Açlık ve Yoksulluk Sınırı Arttı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Ağustos Ayında Açlık ve Yoksulluk Sınırı Arttı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Oyunu kullanan ABD Başkanı'ndan ilginç sözler: Trump adında bir adama oy verdim Geçtiğimiz günlerde evinde yangın çıkan Eser Yenenler, şimdi de koronavirüse yakalandı Ajax, deplasmanda VVV-Venlo'yu 13-0 mağlup etti Son Dakika: Türkiye'de 24 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 69 can kaybı, 2091 yeni vaka tespit edildi Galatasaray, müthiş bir golle bir kez daha öne geçti Sağlık Bakanlığı'nın korona raporunda İstanbul ile birlikte alarm veren 3 şehir dikkat çekti Almanya'da Türk iş insanına polis şiddeti! İşçilerin önünde yere yatırılarak darbedildi Şafak Sezer, lüks villasını 9 milyon 700 bin TL'ye satışa çıkardı