Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması - Son Dakika

Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması

09.09.2014 14:38
Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması, System.String[]

"Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması"nın sonuçları açıklandı. Senaryo dalında Ahi" isimli eseriyle Yaşar Bedri Özdemir birinci oldu.

Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Kazım Ceylan, Araştırma Merkezinde düzenlendiği basın toplantısında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin (İLESAM) katkıları ile düzenlenen yarışmaya film senaryosu dalında 54, tiyatroda ise 41 olmak üzere toplam 95 eserin katıldığını kaydetti.

Dereceye girenlerin ödüllerinin Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu tarafından karşılanacağını ifade eden Ceylan şunları kaydetti:

"Ahilik, bilindiği üzere sadece bir esnaf teşkilatlanması değil, aynı zamanda bir devlet ve hayat felsefesidir. Medeniyetimizin, milli karakterimizin ve ahlakımızın oluşmasındaki en önemli faktörlerdendir. Osmanlı'yı kapitalist sistem olmaktan kurtaran dünyevi ve uhrevi bir sistemdir. Ahilikte insanlar karda değil hayırda yarışmışlardır. İşte Türk-İslam medeniyetinin en önemli kuruluşlarından olan Ahiliği, uluslararası alanda yeniden bir medeniyet hareketi olarak insanlığın idrakine sunmak; özellikle genç nesillerin Ahiliği anlayıp benimsemelerini sağlamak, kültür-sanat yoluyla ve sinema-tiyatro diliyle ahiliğin geniş kitlelerce de öğrenilmesini sağlamak amacıyla böyle bir yarışma düzenlenmiştir."

Ceylan, senarist-yönetmen Osman Sınav başkanlığındaki jüride, kendisinin yanı sıra oyuncu-yönetmen Ahmet Yenilmez, Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Cem Erkul, yazar Emine Işınsu Öksüz, sinema eleştirmeni İhsan Kabil, İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Prof. Dr. Nurullah Çetin, Doç. Dr. Rıdvan Şentürk ve Yönetmen Taha Feyizli'nin yer aldığını kaydetti.

Ceylan, yarışmada ödüle layık görülen eserleri ve sahiplerini şöyle sıraladı:

"Senaryo yarışmasında 1. Yaşar Bedri Özdemir 'in "Ahi" adlı eseri (30 bin lira), 2. A. Kadir Bozkurt'un eseri 'Göç Yolu Anadolu' (20 bin lira), 3. Mesut Coşkun'un 'Ahi Evran' isimli eseri (10 bin lira), 1. mansiyon ödülü Selfet Aydemir'in 'Ejderin Kalbi' (5 bin lira), 2. mansiyon ödülü Mustafa Köksal'ın Evren'in '(Evran'ın) Oyunu Akılar' (5 bin lira).

Tiyatro yarışmasında ise birinciliğe layık bir eser bulamadık. 2. Naci Taner Büyükarman'ın eseri 'Ahiler Zamanı' (20 bin lira), 3. Şirin Gökben Aktemur Toprak'ın 'Minyatür' isimli eseri (10 bin lira), 1. mansiyon ödülü Ufuk Cengiz'in eseri 'Üç Evren' (5 bin lira), 2. mansiyon ödülü Kadir Bozkurt'un eseri 'Yol Atası Ahi Evran.' (5 bin lira)"

Ceylan, dereceye giren senaryo ve tiyatro sahiplerinin ödüllerinin 22-28 Eylül tarihlerinde Kırşehir'de gerçekleştirilecek "Ahilik Haftası" etkinliklerinde verileceğini sözlerine ekledi.

Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması
Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması - Son Dakika


Son Dakika

Bülent Arınç'tan "AK Parti'den istifa edecek misiniz?" sorusuna net yanıt: Neden istifa edeyim? Dağlık Karabağ'da mayın patladı, 1 Azerbaycan askeri şehit oldu Eski Fenerbahçeli Max Kruse, gol attığı Köln maçında rekorun kıyısından döndü Sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobil, istinat duvarına çarptı: 2 ölü, 2 yaralı Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum Ermenistan'dan yana tavır sergileyen Macron'dan tarihi Karabağ itirafı: Azerbaycan toprağıdır Türk gemisine baskın emrini AB Akdeniz Deniz Kuvvetleri verdi: Sabaha kadar beklediler Türk gemisine yapılan baskınla ilgili Cihat Yaycı'dan bomba yorum: AB Zirvesi öncesi karşı koz elde etmeye kalktılar ancak başaramadılar