Ahilik Haftası - Son Dakika

Ahilik Haftası

18.09.2017 12:44
Ahilik Haftası, System.String[]

Artvin'de Ahilik Haftası kapsamında program düzenlendi.

Artvin'de Ahilik Haftası kapsamında program düzenlendi.

Valilik önündeki programda konuşan Vali Ömer Doğanay, Ahilik Haftası'nın insanlığa, Türkiye'ye ve Artvin'e ahilik ruhu getirmesini diledi.

Doğanay, 800 yıllık geçmişe sahip ahilik kültürünün yaşatılmasının toplumun ticaret ahlakını koruma noktasında önemli olduğuna dikkati çekerek, "Ahilik kültürü İslam ahlakına, Peygamber Efendimizin ahlakına göre şekillenmiştir. Ahiliğin hepimizin ruhunda, ahlakında, yaşayışında yer etmesini temenni ediyorum." dedi.

Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin ise ahilik teşkilatının ahlaki değerler temelinde, esnaf ve zanaatkarları bir çatı altında toplayan bir teşkilat olduğunu söyledi.

Ahiliğin esnaf sanatkarlara bırakılan en anlamlı kültür mirası olduğunu dile getiren Elçin, "Esnaf ve sanatkarlar olarak bizler ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerleri yaşayıp gelecek nesillere bırakmak içi gayretle çalışmalıyız." dedi.

Konuşmaların ardından Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Tiyatro Topluğu, ahilik anlayışı yansıtan tiyatro oyunu sahneledi.

Mehteran ve halk oyunları gösterisiyle devam eden programda, ahilik sisteminin uzantısı olan mesleki eğitim merkezlerinden mezun kalfa ve ustalara sertifikaları verildi.

Program, yılın çırağı, yılın kalfası ve yılın ahisi seçilen kişilere plaket ve ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Programa, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Ticaret İl Müdürü Bilal Taş, Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki, oda başkanları ve esnaf da katıldı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ahilik Haftası - Son Dakika


Son Dakika

Arınç'ın istifasını duyuran İletişim Başkanlığı, "Görevinden affını talep etti" ifadesini değiştirerek yeni paylaşım yaptı El Bab'da bomba yüklü araçla saldırı: 5 ölü, 18 yaralı Amasya elmasına Afrika'dan talip çıktı Sosyal medya devi Facebook, İzmirli depremzedeler için 1 milyon TL'lik yardım yapacak Ordu Kurul Kalesi'nde 2 bin yıllık büstler ve 300 basamaklı merdiven bulundu Azerbaycan şehidinin kabrinde Galatasaray bayrağı dalgalanıyor Sokaklarda tek başına yaşıyordu! Cansız bedeni dere kenarında bulundu Kış iyice yüzünü gösteriyor! Meteoroloji il il kar ve fırtına uyarısında bulundu