Ahilik Haftası - Son Dakika

Ahilik Haftası

18.09.2017 12:44
Ahilik Haftası

Artvin'de Ahilik Haftası kapsamında program düzenlendi.

Artvin'de Ahilik Haftası kapsamında program düzenlendi.

Valilik önündeki programda konuşan Vali Ömer Doğanay, Ahilik Haftası'nın insanlığa, Türkiye'ye ve Artvin'e ahilik ruhu getirmesini diledi.

Doğanay, 800 yıllık geçmişe sahip ahilik kültürünün yaşatılmasının toplumun ticaret ahlakını koruma noktasında önemli olduğuna dikkati çekerek, "Ahilik kültürü İslam ahlakına, Peygamber Efendimizin ahlakına göre şekillenmiştir. Ahiliğin hepimizin ruhunda, ahlakında, yaşayışında yer etmesini temenni ediyorum." dedi.

Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin ise ahilik teşkilatının ahlaki değerler temelinde, esnaf ve zanaatkarları bir çatı altında toplayan bir teşkilat olduğunu söyledi.

Ahiliğin esnaf sanatkarlara bırakılan en anlamlı kültür mirası olduğunu dile getiren Elçin, "Esnaf ve sanatkarlar olarak bizler ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerleri yaşayıp gelecek nesillere bırakmak içi gayretle çalışmalıyız." dedi.

Konuşmaların ardından Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Tiyatro Topluğu, ahilik anlayışı yansıtan tiyatro oyunu sahneledi.

Mehteran ve halk oyunları gösterisiyle devam eden programda, ahilik sisteminin uzantısı olan mesleki eğitim merkezlerinden mezun kalfa ve ustalara sertifikaları verildi.

Program, yılın çırağı, yılın kalfası ve yılın ahisi seçilen kişilere plaket ve ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Programa, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Ticaret İl Müdürü Bilal Taş, Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki, oda başkanları ve esnaf da katıldı.

Akşener: İktidarın attığı bu imza, ülke çıkarlarıyla bağdaşmayan tavizdir Akşener: İktidarın attığı bu imza, ülke çıkarlarıyla bağdaşmayan tavizdir Elektronik ticarete yönelik düzenlemeler içeren teklif komisyonda Elektronik ticarete yönelik düzenlemeler içeren teklif komisyonda Genç Kadınlar Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası'nda, Milli Takım İngiltere maçına hazır Genç Kadınlar Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası'nda, Milli Takım İngiltere maçına hazır
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ahilik Haftası - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement