Ahlat'ta Kilimcilik Yaşatılmaya Çalışılıyor - Son Dakika

Ahlat'ta Kilimcilik Yaşatılmaya Çalışılıyor

02.01.2012 14:20
Ahlat'ta Kilimcilik Yaşatılmaya Çalışılıyor, System.String[]

Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü (HEM), 3 yıl aradan sonra açtığı kursla, ilçenin asırlık geleneği olan kilim sanatını yaşatmaya çalışıyor.

Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü (HEM), 3 yıl aradan sonra açtığı kursla, ilçenin asırlık geleneği olan kilim sanatını yaşatmaya çalışıyor.

Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Özer Şahin, kilim kursunu açmalarındaki amacın, bölgede unutulmaya yüz tutmuş asırlık el sanatlarından olan kilimciliği yeniden canlandırmak olduğunu söyledi.

Genç kızlara kilim sanatını öğretmeyi amaçladıklarını belirten Şahin, kursu Ahlat Kaymakamlığı'nın desteğiyle açtıkları kaydetti.

Kilim kursunun 5 ay süreceğini anlatan Şahin, şunları ifade etti:

"Şu an kursumuzda 10 kursiyer, kilim dokumayı öğreniyor. 3 yıl aradan sonra açtığımız kursla, kilim sanatını yaşatmaya çalışıyoruz. Ayrıca bir diğer amacımızda Ahlat yöresine uygun motifleri, Ahlat'ın simgesi olan kümbetleri kilimlere nakşederek sanatsal bir değerleri yaşatmaktır. Kurs sonunda elde edilecek ürünler, haziran ayında Bitlis'te açılacak METEF sergisinde sergilenecek ve yöreye uygun motiflerin işlendiği kilimler hediyelik olarak da satışa sunulacak."

Şahin, 5 aylık kurs bitiminde kursiyerlere sertifika verileceğini de sözlerine ekledi.

- BİTLİS

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ahlat'ta Kilimcilik Yaşatılmaya Çalışılıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Meteoroloji 23:50 Meteoroloji "Çok tedbirli olun" diyerek uyardı! Bugün için 11 ilde turuncu ve sarı kodlu alarm verildi Sergen Yalçın, A Milli Takım Teknik Direktörü Kuntz'un sözlerine ateş püskürdü: Kıvırtmasın 23:46 Sergen Yalçın, A Milli Takım Teknik Direktörü Kuntz'un sözlerine ateş püskürdü: Kıvırtmasın DEVA'ya en çok oy hangi partiden geldi? Babacan ellerindeki son anketin rakamlarını verdi 23:16 DEVA'ya en çok oy hangi partiden geldi? Babacan ellerindeki son anketin rakamlarını verdi
Oto tamircisi önce eşini, sonra kendisini silahla vurarak intihar etti 22:08 Oto tamircisi önce eşini, sonra kendisini silahla vurarak intihar etti Son Dakika! BM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya göç resti: Tahammülümüz kalmadı 21:38 Son Dakika! BM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya göç resti: Tahammülümüz kalmadı Aleyna Tilki'nin sevgili paylaşımı ezber bozdu: Bu çağın tabularını kabul etmiyorum 19:40 Aleyna Tilki'nin sevgili paylaşımı ezber bozdu: Bu çağın tabularını kabul etmiyorum
Son Dakika! Biden, bu sözleriyle İsrail'i kızdıracak: İsrail-Filistin sorununda en iyisi iki devletli çözüm 17:45 Son Dakika! Biden, bu sözleriyle İsrail'i kızdıracak: İsrail-Filistin sorununda en iyisi iki devletli çözüm 12 yaşındaki çocuğa 3 yıl boyunca cinsel istismarda bulunmuş! 77 yaşındaki şahıs tutuklandı 17:03 12 yaşındaki çocuğa 3 yıl boyunca cinsel istismarda bulunmuş! 77 yaşındaki şahıs tutuklandı
Advertisement