Ahlat'ta Kilimcilik Yaşatılmaya Çalışılıyor - Son Dakika

Ahlat'ta Kilimcilik Yaşatılmaya Çalışılıyor

Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü (HEM), 3 yıl aradan sonra açtığı kursla, ilçenin asırlık geleneği olan kilim sanatını yaşatmaya çalışıyor.

Ahlat'ta Kilimcilik Yaşatılmaya Çalışılıyor, System.String[]

Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü (HEM), 3 yıl aradan sonra açtığı kursla, ilçenin asırlık geleneği olan kilim sanatını yaşatmaya çalışıyor.

Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Özer Şahin, kilim kursunu açmalarındaki amacın, bölgede unutulmaya yüz tutmuş asırlık el sanatlarından olan kilimciliği yeniden canlandırmak olduğunu söyledi.

Genç kızlara kilim sanatını öğretmeyi amaçladıklarını belirten Şahin, kursu Ahlat Kaymakamlığı'nın desteğiyle açtıkları kaydetti.

Kilim kursunun 5 ay süreceğini anlatan Şahin, şunları ifade etti:

"Şu an kursumuzda 10 kursiyer, kilim dokumayı öğreniyor. 3 yıl aradan sonra açtığımız kursla, kilim sanatını yaşatmaya çalışıyoruz. Ayrıca bir diğer amacımızda Ahlat yöresine uygun motifleri, Ahlat'ın simgesi olan kümbetleri kilimlere nakşederek sanatsal bir değerleri yaşatmaktır. Kurs sonunda elde edilecek ürünler, haziran ayında Bitlis'te açılacak METEF sergisinde sergilenecek ve yöreye uygun motiflerin işlendiği kilimler hediyelik olarak da satışa sunulacak."

Şahin, 5 aylık kurs bitiminde kursiyerlere sertifika verileceğini de sözlerine ekledi.

- BİTLİS

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 14:20 - Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ahlat'ta Kilimcilik Yaşatılmaya Çalışılıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni koronavirüs tedbirlerini madde madde sıraladı ABD, Maduro ve İran Savunma Bakanlığı'na yaptırım uygulama kararı aldı Özel okullar için emsal karar! Tüketici hakem heyeti, velinin özel okul ücret iade talebini kabul etti Bilim insanları, denek olarak kullandığı maymunların kafasını matkapla delip beton döküyor 13 gündür kayıp Duygu Çelikten cinayetinde kan donduran detaylar! Cansız bedenin üzerini taşla kapatmışlar Avustralyalı girişimci, geliştirdiği saç spreyi sayesinde 5 ayda 5 milyon dolar kazandı Zendaya, en iyi kadın dram oyuncusu ödülünü kazanan en genç oyuncu oldu İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 33 zam geldi