Ahlat'tan Cumhurbaşkanı Gül'e Ödül - Son Dakika

Ahlat'tan Cumhurbaşkanı Gül'e Ödül

13.01.2012 13:00
Ahlat'tan Cumhurbaşkanı Gül'e Ödül, System.String[]

Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Ahlat'ı himayesi alması nedeniyle, "Kubbet-ül İslam Ahlat" (İslamın Kubbesi Ahlat) ödülünü takdim edeceklerini söyledi.

Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Ahlat'ı himayesi alması nedeniyle, "Kubbet-ül İslam Ahlat" (İslamın Kubbesi Ahlat) ödülünü takdim edeceklerini söyledi.

Çoban, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ahlatlılar adına hazırladıkları ödülü, 17 Ocak'ta heyet halinde ziyaret edecekleri Gül'e takdim edeceklerini, ödülün zengin motiflerle tasarlandığını ve hazırlandığını belirtti.

Ödülde Ahlat'ın geçmişi, kültürü, geleneklerinin yer aldığını aktaran Çoban, şunları ifade etti:

"Aslında bu ödülü geçen yıl 23-25 Ağustos tarihleri arasında düzenlediğimiz Ahlat- Avrasya Kültür Buluşması Şenlikleri'nde sayın Cumhurbaşkanımıza takdim etmek istiyorduk. Fakat kendisi yoğun programından dolayı şenliklere katılamamıştı. Bizde hem hazırlamış olduğumuz 'Kubbet-ül İslam Ahlat' ödülünü takdim etmek hem de geçen ay onaylanarak uygulamaya geçen, 'Van Gölü Selçuklu Turizmi ve Gelişme Bölgesi Eylem Planı' hakkında görüşmek için Cumhurbaşkanımızdan randevu talep ettik. Randevu talebimiz kabul edildi. 17 Ocak'ta Bitlis valimiz, Bitlis milletvekillerimiz, Bitlis Eren Üniversitesi rektörümüz ve belirlediğimiz sivil toplum örgütü temsilcileriyle Cumhurbaşkanımızı, makamında ziyaret ederek ödülü kendisine takdim edeceğiz."

Bundan sonraki yıllarda da, Ahlat'ın bütün geçmişinin, kültürünün, geleneklerinin ve motiflerinin yansıtıldığı "Kubbet-ül İslam Ahlat" ödülünü hazırlayacaklarını belirten Başkan Çoban, bu ödülleri düzenleyecekleri Ahlat-Avrasya Kültür Buluşmaları Şenliklerinde farklı ülke başkanlarına da vereceklerini kaydetti.

Çoban, sözlerine şöyle devam etti:

"Ahlat ilçemiz, uluslararası ödül verme özelliğiyle de farklılığını ortaya koymaktadır. Zengin motiflerle, özel bir tasarımla hazırlattığımız bu ödülün takdimi, bundan sonraki yıllarda da devam edecek. Ödül her yıl bir ülke başkanına verilecek. Bununla farklı bir amacı da taşıyoruz. Ecdadımızın bin yıl önce başlatmış olduğu bu kültür mirasını, bütün motifleriyle 21. yüzyıla taşımak istiyoruz."

- BİTLİS

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ahlat'tan Cumhurbaşkanı Gül'e Ödül - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

11 yaşındaki erkek çocuğunu ağaca bağlayarak istismar etmeye çalışan sapık, bir ilçeyi ayaklandırdı Kahreden haberler peş peşe geldi! 3 doktor daha koronaya yenik düştü Efsane futbolcu Ronaldinho, Azerbaycan'a destek videosu yayınladı Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici