Aida Operasında Türkiye'den Sürpriz Unsur - Son Dakika

Aida Operasında Türkiye'den Sürpriz Unsur

23.04.2011 13:35
Aida Operasında Türkiye'den Sürpriz Unsur, System.String[]

Yönetmen Ferzan Özpetek, esere Türkiye'den kattığı sürpriz unsurun Nemrut Dağı'ndaki heykel başları olduğunu açıkladı.

İtalya'da 74. Maggio Musicale Fiorentino Festivali'nin açılışında Aida operasını sahneye koyacak olan yönetmen Ferzan Özpetek, esere Türkiye'den kattığı sürpriz unsurun Nemrut Dağı'ndaki heykel başları olduğunu açıkladı.

Festivalde bu yıl Aida operasının yönetmenliğini üstlenen Özpetek, esere Türkiye'den kattığı unsurlardan, opera yönetme fikrine ve yeni filmlerine dair süreci AA muhabirine anlattı.

Aida operasını yöneteceği duyulduğundan bu yana esere ne tür unsurlar koyacağı merak edilen yönetmen, Adıyaman'ın Kahta ilçesindeki Nemrut Dağı'nda bulunan ve MÖ 62. yılında yapılan heykel başlarının eserin belli sahnelerinde yer alacağını ifade ederek şunları söyledi:

"Aida'da en önemli şeylerden biri mezar. Türkiye'de çok önemli bir mezarımız var: Nemrut. Nemrut unsuru, benim çok hoşuma giden bir şey. Gidip gördüğüm zaman çok çarpıldım. Yapacağım film için görmüştüm orayı. Ama bu şekilde de başka bir yararı oldu. Burada şimdi ilginç olan şey şu: Aida'nın başından itibaren bir mezar kazılıyor arkada ve Nemrut Dağı'ndaki başlar var. Onların altında mezar kazılıyor. En son bölümde, o iki Nemrut başı daha ön plana çıkacak. "

Ekip arkadaşlarına burayı gösterdiğinde onların da çok etkilendiğini söyleyen Özpetek, "Ben gösterdiğim zaman herkes etkilendi. Dante Ferretti'ye 'Ben Nemrut kafalarını istiyorum' dediğimde, 'Ne olduğunu biliyorum. Duydum' dedi. Ama gösterdiğim zaman daha çok etkilendi" ifadesini kullandı.

Özpetek, oyuncuların giyeceği kostümlerde, Doğu'yu andıran bazı aksesuarlar kullanıldığını, ancak bunların küçük unsurlar olduğunu belirtti.

Özpetek, daha önce Cem Yılmaz ile İtalyan aktris Monica Belluci'nin oynayacağını açıkladığı "Sonra Ağlayacağım" filminin yapımını bir süre ertelediğini, bunun yerine İtalya'da çekilecek bir başka film üzerinde çalışacağını bildirdi.

Ferzan Özpetek, "Sonra Ağlayacağım" yerine İtalya'da çekmeyi planladığı yeni filmin İtalyanca adının belli olduğunu, Türkçe ismi üzerinde henüz bir karara varılamadığını belirterek, "Filmin adı Magnifica Presenza. Yine Cem Yılmaz'ın olduğu bir proje. Çok da hoş bir rolü var. Senaryosunu ilerlettim. Çekimler Eylül'de başlayacak" diye konuştu. - FLORANSA

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Aida Operasında Türkiye'den Sürpriz Unsur - Son Dakika


Son Dakika

F.Bahçe'nin gündemindeki Mesut Özil'in Arsenal'deki alacaklarını istemesi transferi tıkanma noktasına getirdi Eski Galatasaraylı Yasin Öztekin, TFF 1. Lig ekibi Samsurspor'la anlaşma sağladı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz mesajı: Beni dinlerler, dinlemezler ama ben yüksek faize karşıyım Son Dakika! Hollanda hükümeti ülkede tartışma yaratan çocuk yardımı skandalı nedeniyle istifa etti Selçuk Özdağ'a yapılan saldırı sonrası Davutoğlu'ndan ilk açıklama: Erdoğan'dan açıklama bekliyoruz Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman bir ilke imza atarak Dünya Ekonomik Forumu'na çölden katıldı Kendisine işkence yapan eşini öldüren Melek İpek'in tutukluluğuna itiraz edildi Biden 1,9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma Planı'nı açıkladı! Altın fiyatları hareketlendi