AİHM, Türkiye'yi Uğur Kaymaz Davasında Mahkum Etti - Son Dakika

AİHM, Türkiye'yi Uğur Kaymaz Davasında Mahkum Etti

25.02.2014 12:17
AİHM, Türkiye'yi Uğur Kaymaz Davasında Mahkum Etti

AİHM, Mardin Kızıltepe'de 2004 yılında babası Ahmet Kaymaz ile birlikte öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz davasında Türkiye'yi mahkum etti.

Avrupa insan Hakları Mahkemesi, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 2004 yılında çıkan çatışmada babası Ahmet Kaymaz ile birlikte öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz davasında Türkiye'yi 'yaşam hakkını ihlal etmesi' nedeniyle mahkum etti.

AİHM'DE KARAR ÇIKTI

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde 21 Kasım 2004'te çıktığı belirtilen çatışmada öldürülen Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davalarında karar çıktı.

TÜRKİYE 'YAŞAM HAKKINI İHLAL ETMEK'TEN MAHKUM EDİLDİ

AİHM, Türkiye'yi Kaymaz davasında yaşam hakkını ihlal etmekten muhkam etti. Ayrıca mahkeme, Türkiye’nin davacıların tümüne toplam 70 bin euro maddi, 70 bin euro da manevi tazminat ile 3 bin euro da mahkeme masrafı ödemesine hükmetti.

Kaymaz ailesinin avukatı Erdal Kuzu, AİHM'de Türkiye aleyhine yaşam hakkını ihlal etmekten açtıkları davada mahkemenin Türkiye'yi mahkum ettiğini belirterek, "Fransızca yazılan karar metnini çeviriyoruz. Detayları sonra kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.

'2 TERÖRİST ÖLDÜRDÜ' DİYE AÇIKLAMA YAPILMIŞTI

Kızıltepe'de 21 Kasım 2004 yılında çıktığı belirtilen çatışmada Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz öldürülmüş, kamuoyuna '2 terörist öldürüldü' diye resmi açıklama yapılmıştı.

POLİSLER 'MEŞRU MÜDAFAADAN' BERAAT ETMİŞTİ

Daha sonra 4 polis hakkında açılan kamu davası güvenlik gerekçesiyle Eskişehir'de görülmüş ve mahkeme 4 polisi meşru müdafaadan beraat ettirmişti.

Beraat kararı Yargıtay tarafından da onanınca, iç hukuk yolları tüketilerek aile tarafından dava AİHM'e taşınmıştı.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'ya FETÖ mensubu teröristlerin iadesi hakkında içinde delillerin de olduğu resmi yazı gönderdi Türkiye, İsveç ve Finlandiya'ya FETÖ mensubu teröristlerin iadesi hakkında içinde delillerin de olduğu resmi yazı gönderdi İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Malezya Başbakanı Yakup'u ağırladı İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Malezya Başbakanı Yakup'u ağırladı Türkiye ile Cezayir arasında iş birliği protokolü imzalandı Türkiye ile Cezayir arasında iş birliği protokolü imzalandı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel AİHM, Türkiye'yi Uğur Kaymaz Davasında Mahkum Etti - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement