Aile hekimlerine yönelik düzenlemeye tepki - Son Dakika

Aile hekimlerine yönelik düzenlemeye tepki

04.12.2013 21:57
Aile hekimlerine yönelik düzenlemeye tepki, System.String[]

Çorum'da Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) çalışan doktorlar, TBMM'de görüşmeleri süren, kamuoyunda "tam gün" olarak bilinen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Göre...

Çorum'da Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) çalışan doktorlar, TBMM'de görüşmeleri süren, kamuoyunda "tam gün" olarak bilinen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'ndaki bazı maddeleri bir gün süreyle iş bırakarak protesto etti.

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan aile hekimleri adına basın açıklaması yapan Çorum Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Metin Çıtak, aile hekimlerinin ağır koşullar altında çalıştıklarını, Sağlık Bakanlığı'nın ise çıkardığı mevzuatlarla kendilerine yeni görevler yüklediğini savundu.

Aile sağlığı merkezlerinin yönetimine ek olarak söz konusu merkezlerin elektrik, su, ısınma, telefon ve internet faturalarını, kira ve stopaj giderleri, çalıştırılan personelin maaş ve sigortalarını ödeme görevlerinin de kendilerine verildiğini öne süren Çıtak, ağır koşullara ve iş yüküne rağmen birinci basamak sağlık hizmetinin temelini oluşturan koruyucu sağlık hizmetleri görevini de özveriyle yerine getirmekte olduklarını belirtti.

Torba Yasa Tasarısı ile aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına eğitim adı altında hastanelerin acil servislerinde ayda asgari 16 saat nöbet görevi getirildiğini ifade eden Çıtak, şunları kaydetti:

"Gündüz yapılan mesainin ardından nöbet adı altında hastanelerde çalışmamız gerekecektir. Amaç acil eğitimi değildir. Başarı sağlanamayan uygulamalar nedeniyle hastane acillerinde oluşan yığılmayı çözmeye yönelik anlamsız bir girişimdir. Avrupa Aile Hekimleri Birliği acil serviste çalışmanın aile hekimlerinin görevi kapsamında olmadığını açıklamıştır. Sağlık Bakanlığı, bu uygulamalarda ısrar ettiği takdirde, birinci basamak hizmetlerinde, koruyucu sağlık hizmetlerinde yaşanacak aksaklıklardan sorumlu olacaktır."

Grup, açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

-protesto

Aile hekimlerine yönelik düzenlemeye tepki

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Aile hekimlerine yönelik düzenlemeye tepki - Son Dakika


Son Dakika

'Sobayı yakan anne komşuya gitti', 2 çocuk yanarak can verdi Kardeşini 25 kez bıçaklayarak öldüren ağabey, tutuklandı Erol Bulut polis merkezinde şikayetçi sıfatıyla ifade verdi 90 yaş üzeri vatandaşlar evlerinde aşılanmaya başlandı, son 6 ayda Kovid-19 geçirenlere aşı yapılmayacak Gram altın tekrar 500 TL olur mu? Ünlü analist İslam Memiş son gelişmeleri değerlendirdi Oyuncu Tuba Büyüküstün, Sefirin Kızı dizisine dahil oldu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya benzeyen vatandaş sosyal medyada gündem oldu! Espriler havada uçuşuyor Türkiye'de yaygın olan iki marketin fiyatlarında yüzde 100'e varan fark bulunuyor