Aile Öğretmenleri Sınır Tanımıyor - Son Dakika

Aile Öğretmenleri Sınır Tanımıyor

06.01.2012 12:21
Aile Öğretmenleri Sınır Tanımıyor, System.String[]

Ramazan Taştaş - Malatya'nın Arguvan ilçesi kaymakamlığı öncülüğünde başlatılan Aile Öğretmenliği Projesi'nde görevli öğretmenler, Adıyaman ve Şanlıurfa'daki köylerden gelerek Arguvan Lisesi'nde yatılı eğitim gören öğrencilerinin ailelerini evlerinde ziyaret etti.

Ramazan Taştaş - Malatya'nın Arguvan ilçesi kaymakamlığı öncülüğünde başlatılan Aile Öğretmenliği Projesi'nde görevli öğretmenler, Adıyaman ve Şanlıurfa'daki köylerden gelerek Arguvan Lisesi'nde yatılı eğitim gören öğrencilerinin ailelerini evlerinde ziyaret etti. Adıyaman'dan başlayarak Suriye sınırındaki köylere kadar binlerce kilometre yol kat eden aile öğretmenleri, veliler tarafından ilgiyle karşılandı.

İlçe Kaymakamı Mehmet Maraşlı öncülüğünde 2 yıl önce başlatılan ve başarılı bir şekilde sürdürülen "Aile Öğretmenliği Projesi" Arguvan merkez ve 46 köyde uygulandıktan sonra il sınırları dışına da taştı.

Projede görevli öğretmenler, yatılı olarak öğrenim gördükleri Arguvan Lisesi'nin erkek pansiyonunda kalan, aileleri Adıyaman ve Şanlıurfa'da yaşayan öğrencilerin evlerine de ulaşmaya başladı.

Adıyaman'dan başlayarak Suriye sınırındaki Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi Yukarı Beydaş köyüne kadar yaklaşık bin 200 kilometre yolu kat eden aile öğretmenleri, karlı yolları aşarak öğrencilerinin ailelerini ziyaret etti.

Adıyaman'ın Besni ilçesi Çamlıca köyüne de giden öğretmenler, öğrencilerinin annesi Zeynel Köse ile görüştü. Evlerine ilk kez öğretmenlerin geldiğini belirten Köse, oğlunun, öğretmenlerin evleri ziyaret ettiğini kendisine anlattığını, ancak evleri uzak olduğu için buraya kadar geleceklerini hiç düşünmediğini söyledi. Köse, "Öğretmenlerimizin bizim evi ziyaret edeceğini hayal bile edemezdim. Onları karşımda görünce çok mutlu oldum" dedi.

Besni ilçesindeki Palanlı köyüne de giden öğretmenler, öğrencilerinin babası Yusuf Çakılkaya'yla da görüştü. Çakılkaya, öğretmenlerin evlerine gelmesinden son derece memnun olduğunu belirterek, bu ziyaretlerin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

-Veli gözyaşlarını tutamadı-

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi Karakeçi köyüne de giden öğretmenler, veli Mehmet Emin Karakeçi ile sohbet ederek çocuklarının durumuyla ilgili bilgiler verdi. Evlerinin, oğlunun okuluna uzak olduğunu, bu nedenle çocuğunun durumunu öğrenmek için okula hiç gidemediğini anlatan Karakeçi, öğretmenlerin ziyaretiyle oğlunun okuldaki durumunu öğrenme fırsatını bulduğunu vurguladı.

Suriye'ye sınır komşusu olan Şanlıurfa Akçakale ilçesi Yukarı Beydaş köyüne de giden öğretmenler, öğrencilerinin babası Halil Eskin'le görüştü. Öğretmenleri karşısında görünce duygulanan baba Halil Eskin, öğretmenlere, "Geldiğiniz için çok teşekkür ederim. Oğlum size emanet" dedi.

-"İl dışı ziyaretler yapan tek ilçe"-

Arguvan Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Gezek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, velileri ziyaret ederek öğrencilerin yaşadıkları yerlerle ilgili öğretmenlerin bilgi almasının çocukların başarısına önemli katkıları bulunduğunu söyledi.

İlçelerde ve köylerde yaptıkları ziyaretlerden ailelerin memnun olduklarını aktaran Gezek, onların memnuniyetinin kendilerini de sevindirdiğini dile getirdi.

Aile Öğretmenliği Projesi'nde görevli öğretmenlerden Mustafa Tentik ise ziyaretlere ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye'de il dışı veli ziyaretlerini yapan tek ilçe olduklarını bildirdi.

Bu ziyaretlerde velileri bilinçlendirmek için broşür dağıttıklarını, amaçlarının öğrencilerini iyi birer yurttaş olarak yetiştirmek olduğunu kaydeden Tentik, eğitim ve öğretimin aksamaması için ziyaretlerini hafta sonları yaptıklarını anlattı.

- MALATYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Aile Öğretmenleri Sınır Tanımıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son dakika: Azerbaycan ve Ermenistan, insani ateşkes konusunda anlaştı Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı