Aile Toplum Sağlığı Merkezleri 178 Bin 980 Kişiye Poliklinik Hizmeti Verdi - Son Dakika

Aile Toplum Sağlığı Merkezleri 178 Bin 980 Kişiye Poliklinik Hizmeti Verdi

11.01.2012 19:09
Aile Toplum Sağlığı Merkezleri 178 Bin 980 Kişiye Poliklinik Hizmeti Verdi, System.String[]

Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçe Sağlık Grup Başkanı Betül Batur, 2011 yılı içerisinde sağlık alanında yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçe Sağlık Grup Başkanı Betül Batur, 2011 yılı içerisinde sağlık alanında yapılan çalışmaları değerlendirdi. Sağlık Grup Başkanlığı ile Aile Toplum Sağlığı Merkezleri (ATSM) verilerini değerlendiren ve oldukça yoğun bir yılı geride bıraktıklarını anlatan Batur, 14 ATSM'de toplamda 178 bin 980 poliklinik hizmeti verildiğini bildirdi.

Elbistan Sağlık Grup Başkanı Diş Tabibi Betül Batur, 2011 yılında rutin görevleri arasında bulunan sigara denetimleri de yaptıklarını, bu kapsamda 7 bin 880 işyerinin denetlendiğini ve 14 işyerine 4207 sayılı kanuna muhalefetten dolayı cezai işlem uygulandığını kaydetti. İlçe merkezi, kasaba ve köylerle birlikte yaklaşık 150 bin kişiye hizmet verdiklerini aktaran Batur, kalitenin sürekli yükseldiğini bildirdi. Batur, "İlçemizde Aile Hekimliği Uygulaması'na geçildikten sonra 14 ATSM'mizde 178 bin 980 poliklinik gerçekleştirilmiştir. Bunların haricinde ise misafir hasta olarak ta 46 bin 299 kişi bu merkezlerimizden sağlık hizmeti aldı. Elbistan Devlet Hastanesi'nin poliklinik sayısına bakarak vatandaşlarımızın öncelikle kendi aile hekimlerine başvurmaları ve bu sayının artması beklenmektedir. Yine ATSM'lerde 26 bin 244 laboratuvar tetkiki yapıldı. Bizim çok önem verdiğimiz bir diğer konu olan bebek, çocuk ve kadın izlenimleri sayısı ise 36 bin 108 oldu. 2011'deki işlemlerimizin büyük bir kısmını bağışıklama çalışmaları oluşturdu. Toplamda 24 bin 401 işlem yaptık. Bu bize yüzde 100 başarı olarak geri döndü." dedi.

Sigara ile ilgili denetimleri de anlatan Batur, ilçedeki 3 bin 512 işyerinin toplam 7 bin 880 kez denetlendiğini söyledi. Batur konuşmasında şu bilgilere yer verdi: "4207 sayılı kanunun uygulanması kapsamında sigara denetim ekiplerimiz farklı bölgelerde ve farklı zamanlarda denetimler gerçekleştirdi. Bu kapsamda 14 işyerine ve 53 vatandaşa söz konusu kanuna muhalefetten dolayı cezai işlem uygulandı. 2012 yılında da bu denetimler etkin olarak sürecek. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması bizleri sevindiriyor."

Batur, Toplum Sağlığı Merkezi Çalışmaları hakkında bilgiler aktardı: "Toplum sağlığı merkezimiz bünyesinde 16 okulumuzda sağlık taraması yaptık. Bu okullarda 11 bin 197 öğrenci taramadan geçti. 846 kişinin askerlik muayenesi yapıldı. 461 kişiye ehliyet, bin 280 kişiye de sağlık raporu verdik. Av tüfeği almak isteyen 67 vatandaşımızın işlemi gerçekleştirildi. Bin 56 kişiye hac ve umre aşısı yaptık. Mobil eczane uygulamasına 2011 yılında başlanmış olup eczane olmayan yerleşim yerlerine ilaçların ulaştırılması sağlanmaktadır. Acil sağlık hizmetleri için bir adet 112 istasyonu daha açılarak 3 adet 112 istasyonuyla halkımıza hizmet verilmektedir. 2 adet yeni ambulans, bu istasyonlarımızda hizmet vermeye başlamıştır. 2011 yılında 4 bin 44 vatandaşımız yeşil kart başvurusunda bulunmuş, 2 bin 25 vatandaşımıza yeşil kart verilmiştir. İlçemizde 30 bin vatandaşımız artık genel sağlık sigortası kapsamında olan yeşil karta sahiptir. Çevre sağlığı çalışmaları kapsamında alınan 273 su numunesine bakteriyolojik- kimyasal analiz yapılmıştır. İlçe merkezinden alınan su numuneleri sağlığa uygun çıkmıştır. Numunesi kirli çıkan köy ve beldelerde su sanitasyonu çalışmaları yapılmıştır. 2 bin 611 klor kontrolü gerçekleştirilmiştir. Sağlık Grup Başkanlığı ve buna bağlı tüm birimlerimiz 2012 yılında da vatandaş odaklı işlemler yapmaya çalışacaktır. Bu alandaki performansımızı ve hizmet kalitemizi yükseltmek öncelikli görevimizdir."

Aile Toplum Sağlığı Merkezleri 178 Bin 980 Kişiye Poliklinik Hizmeti Verdi

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Aile Toplum Sağlığı Merkezleri 178 Bin 980 Kişiye Poliklinik Hizmeti Verdi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Sağlık Bakanlığı: Grip aşısı, risk gruplarının ağırlık derecesine göre sıralanarak yapılacak Turkcell'in Türkiye Varlık Fonu'na devri resmen onaylandı Şarkıcı Ebru Polat, evine gelen elektrik ve doğal gaz faturasına veryansın etti Kadro dışı kalan Mesut Özil isyan etti: Adalet için sesimi yükselteceğim 15 yaş küçük sevgilisiyle yatakta oğluna yakalanan anne, evlat katili oldu Kronik hastalığı olanlar grip aşısı yaptıramayacak! Vatandaşlar tepkisini sosyal medyada gösterdi Amerikan giyim şirketi GAP, Avrupa'daki mağazalarını kapatıyor Depreme canlı yayında yakalanan İzlanda Başbakanı büyük korku yaşadı