Aileler, Yumurcak TV'nin Kapatılmasını Çocuklara İzah Edemiyor - Son Dakika

Aileler, Yumurcak TV'nin Kapatılmasını Çocuklara İzah Edemiyor

18.11.2015 10:28
Aileler, Yumurcak TV'nin Kapatılmasını Çocuklara İzah Edemiyor, System.String[]

Türksat uydusundan Samanyolu Grubuna bağlı 13 kanal ve radyonun yayınlarına son verilmesi en çok çocukları üzdü.

Türksat uydusundan Samanyolu Grubu'na bağlı 13 kanal ve radyonun yayınlarına son verilmesi en çok çocukları üzdü. Anneler, büyük ilgiyle izlenen Yumurcak TV'nin ekranda karartılmasını çocuklarına izah edemiyor. Olanları yavrularına anlatamayan aileler zor durumda kaldı. Devamlı izledikleri Yumurcak'ın bir anda kaybolmasına anlam veremeyen çocuklar her seferinde kanalı açtıklarında televizyonun 'kapkara' yüzüyle karşılaşmayı 'ağlayarak' tepki veriyor.

İki çocuk annesi Fatma Özyurt, 5 yaşındaki kızı Zeynep'in severek izlediği çizgi filmleri için televizyon kumandasında 1 numaraya kodlanan Yumurcak TV'yi izlemeyince gözyaşı döktüğünü söylüyor. Gün boyu defalarca televizyonda Yumurcak'ı arayan 4.5 yaşındaki Muhammed Enes de annesine "Yumurcak'ın sinyali neden yok? Adamlar sinyalleri kapatmış." diye soruyor. Yumurcak TV gibi eğitici bir kanaldan mahrum kalan çocuklar bu boşluğu şiddet içerikli çizgi filmleri yayınlayan kanallara yönelerek, doldurmaya başladı.

"Caillou’ya el koymuşlar, suçlu oymuş baba" videosu ile sosyal medyada fenomen haline gelen Alperen Ömer’in eğitimci olan babası Durdu Mehmet Girgeç, Yumurcak TV'nin kapanması sonrası oğlunun, "Bu kanal neden yok, bitti" sözleriyle her şeyi özetlediğini ifade ediyor. Samimi ve saf duyguları sahip küçüklere bir TV kanalının niçin kapatıldığını anlatmanın mümkün olmadığını vurgulayan Girgeç, "Şimdi ben bu çocuğa ne diyeceğim? 'Kapandı' diyemesin. 'Anten mi bozulmuş' diye soruyor. 'Evet' diyemesin, çünkü diğer kanallar var. Dolayısı ile bunu anlatmak imkansız. Akıl ve mantık çerçevesinde izah edilebilecek bir konu değil. Sonuçta anlatamadık; her fırsatta çocuk kumandanın 5 numarasına basıp, 'ne zaman gelecek' diye soruyor." diyor.

Diğer çocuk kanallarında çocuğun sevdiği filmlerin olmadığına dikkat çeken Girgeç, şöyle devam ediyor: "Çocuğa senin kanalın kapandı diyebilmek için yapılabilecek mantıklı bir açıklama yok. Zaten çocuk kanalını karartmanın bir mantıklı bir gerekçesi bulunmuyor. Bırakın çocukları şimdi biz büyükler kendimize soruyoruz: Bu televizyon kanalı neden kapatıldı? Sonuçta şehir kültüründe çocukların toprakta oynayabilecekleri fazla bir alan yok. Dolayısı ile bu ortamda yavrularımız zamanının önemli bir kısmını evde geçiriyor. Evdeki çocuk da ister istemez TV izliyor. Anne babalar doğal olarak onların daha eğitici bir kanalı izlemesini ister. Çocuk sürekli izlediği bir kanala alışıyor. Düzenli spor yapan bir adamı bu alışkanlığından kestiğinizde verdiği tepki neyse çocuğunki budur. Çünkü 5 yaşındaki bir çocuk hayal dünyasında ve kişilik gelişiminde. Bir yerde orada izlediği o filmlerle bütünleşmiş. Bir anda bunları kestiğinizde onların hayal dünyasını da yıkmış oluyorsunuz."

ADAM BURADA ÇOCUKLAR ÜZERİNDEN GÜÇ GÖSTERİSİ YAPIYOR

Hiç bir şekilde hiç bir kimsenin bu yayın organlarıyla iletişime geçmemesi için bütün yolların denendiğinin altını çizen Girgeç, "Büyüklerin izlediği haber kanalı da hiç bir şekilde bir olaya karışmamış küçüklerin izlediği kanal da kapatılıyor. Adam burada çocuklar üzerinde güç gösterisi yapıyor. Bugün çocuklara bile güç gösterisi yapan; onların bile izleme hakkını ellerinden alan bir anlayış var. Öyle kötü bir noktadayız ki masum çocukların hiç bir şekilde 'ne düşündüğünü' düşünmeyecek boyutta bir öfke var. Allah kimseyi nefsiyle terbiye etmesin. Her zulmün bir süresi vardır. Bu günler de geçer. Çocuklarımız, geleceğimiz adına üzülüyorum. Siz çocuğun babasıyla düşman olabilirsiniz. Ama siz babasına olan kininden dolayı çocuğun oyuncaklarını kıramazsınız." şeklinde konuşuyor.

ERDOĞAN: ÖZELLİKLE BÜYÜK TORUNUM CAİLLOU'YU ÇOK SEVİYOR

Yumurcak televizyonunda yayınlanmaya başladıktan sonra çocukların gözdesi haline gelen Caillou dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bile gündemine girmişti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda başbakanlık koltuğuna oturan öğrencinin "En çok hangi çizgi film karakterini seviyorsunuz?" sorusunu cevaplayan Erdoğan, "Özellikle büyük torunum Caillou'yu çok seviyor. Eğitici bir özelliği var" cevabı, bir anda tüm gözleri bu çizgi film karakterine çevirmişti.

Aileler, Yumurcak TV'nin Kapatılmasını Çocuklara İzah Edemiyor
Aileler, Yumurcak TV'nin Kapatılmasını Çocuklara İzah Edemiyor
Aileler, Yumurcak TV'nin Kapatılmasını Çocuklara İzah Edemiyor
Aileler, Yumurcak TV'nin Kapatılmasını Çocuklara İzah Edemiyor

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Aileler, Yumurcak TV'nin Kapatılmasını Çocuklara İzah Edemiyor - Son Dakika


Son Dakika

08:21 "Palalı Sabri"nin fuhuş çetesine yapılan operasyonda Afrika güzellik kraliçesi de gözlem altına alındı ABD, Türk ve Rus etkinliğini bastırmak için harekete geçti! Hedefinde Çanakkale Boğazı'nı çevreleyen adalar var 07:46 ABD, Türk ve Rus etkinliğini bastırmak için harekete geçti! Hedefinde Çanakkale Boğazı'nı çevreleyen adalar var İstanbul'da insan silüetinde bulut oluştu, herkes Nikola Tesla'ya benzetti 00:43 İstanbul'da insan silüetinde bulut oluştu, herkes Nikola Tesla'ya benzetti
Burcu Özberk'in Aşk Mantık İntikam setinden paylaştığı göğüs dekolteli video olay oldu 00:15 Burcu Özberk'in Aşk Mantık İntikam setinden paylaştığı göğüs dekolteli video olay oldu Ünlü oyuncu Aslı Bekiroğlu'nun imaj değişikliği sevenlerini ikiye böldü: Çok canım yandı ama ben sevdim 23:23 Ünlü oyuncu Aslı Bekiroğlu'nun imaj değişikliği sevenlerini ikiye böldü: Çok canım yandı ama ben sevdim Rıdvan Dilmen maaşıyla ilgili iddialara canlı yayında yanıt verdi: TRT'den 1 TL para almadım 22:03 Rıdvan Dilmen maaşıyla ilgili iddialara canlı yayında yanıt verdi: TRT'den 1 TL para almadım
Bizim çocukların maçında ortalık savaş alanına döndü! Lens taraftarları sahaya inip, Lille tribünlerine koştu 19:49 Bizim çocukların maçında ortalık savaş alanına döndü! Lens taraftarları sahaya inip, Lille tribünlerine koştu Ormanlık alanda 3 yeri ateşe veren şahıstan, 16:16 Ormanlık alanda 3 yeri ateşe veren şahıstan, "Neden yakıyorsun?" sorusuna iki kelimelik cevap: Evimi yakıyorum
Advertisement