Ak Part'li Türkeş 12 Eylül Askeri Darbesine Müdahil Olmak İstedi - Son Dakika

Ak Part'li Türkeş 12 Eylül Askeri Darbesine Müdahil Olmak İstedi

19.04.2012 17:44
Ak Part'li Türkeş 12 Eylül Askeri Darbesine Müdahil Olmak İstedi

Milletvekili Ahmet kutalmış Türkeş, vekili Avukat İsmail Uyar aracılığı ile Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçede, Sanıklar Ahmet Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya'nın Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın tamamını değiştirmeye ve TBMM'yi...

Milletvekili Ahmet kutalmış Türkeş, vekili Avukat İsmail Uyar aracılığı ile Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçede, Sanıklar Ahmet Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya'nın Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın tamamını değiştirmeye ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya zorla teşebbüs' nedeniyle davaya müdahilliğine karar verilmesini istedi. Türkeş, sanıkların 12 Eylül 1980 tarihinde düzenledikleri askeri darbe ile kendilerine isnat edilen suçu işlemiş olmaları nedeniyle yargılandığını belirttiği dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:

"Bu suçun işlenmesi, katılma talebinde bulunan müvekkil Ahmet Kutalmış Türkeş'in babası (miras bırakanı) Alparslan Türkeş'in ve müvekkilin maddi ve manevi bakımdan çok ağır zararlara uğramasına sebebiyet vermiştir. Katılma talebinde bulunan Ahmet Kutalmış Türkeş'in babası Alparslan Türkeş, bu davanın açılmasından çok önce vefat etmiş ve dolayısıyla sanıklar hakkında açılmış bulunan bu davaya katılması mümkün olamamıştır."

Müdahillik dilekçesinin devamında, CMK'nın 237 ve 243 üncü maddeleri uyarınca katılma istemine bulunulmasına yönelik zaruretin doğduğu belirtilerek, "Sanıklar kendilerini TBMM yerine koyarak ve onun yasama yetkisini gasp ederek sözde bir takım yasal düzenlemeler yapıp, askeri savcılara emirler vererek merhum Alparslan Türkeş'in sıkıyönetim askeri mahkemesinde yıllarca yargılanmasını sağlamışlar ve kendilerine isnat edilen suçu işlemişlerdir. Bu durum, Alparslan Türkeş ve onun mirasçısı olan ve davaya katılma talebinde bulunan Ahmet Kutalmış Türkeş'in de, sanıkların işledikleri suçtan zarar gördüğünü açıkça ortaya koymaktadır" denildi. - Ankara

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ak Part'li Türkeş 12 Eylül Askeri Darbesine Müdahil Olmak İstedi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement