Son Dakika Haberleri: AK Parti, Diyarbakır'da İlahiyatçı-Yazar Nihat Hatipoğlu'nu Aday Gösterebilir

AK Parti, Diyarbakır'da İlahiyatçı-Yazar Nihat Hatipoğlu'nu Aday Gösterebilir

4 ay önce

AK Parti'nin 2019 yılındaki yerel seçimlerde Diyarbakır'da ilahiyatçı-yazar Nihat Hatipoğlu'yu aday göstereceği iddia edildi. HDP'nin ise Hatipoğlu'nun karşısına eski müftü Nimetullah Erdoğmuş'u çıkaracağı ileri sürüldü.

Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde AK Parti'nin Diyarbakır'da, ilahiyatçı-yazar Nihat Hatipoğlu'nu aday göstereceği iddia edildi. HDP'nin ise Hatipoğlu'nun karşısına eski müftü, Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş'u çıkaracağı ileri sürüldü.

BELEDİYELERE KAYYUM ATANMASI

Öncelikli hedefi 2014 yılında kazanılan ancak daha sonra kayyum atanarak el konulan 94 belediyenin yeniden kazanılması olan HDP, bunlara 50 dolayında yeni başkanlığı da eklemeyi amaçlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "belediyelere yeniden kayyum atanabileceği" şeklindeki ifadeleri kullanılarak, seçmenin sandığa giderek HDP'li adaylara olan desteğinin arttırılması planlanıyor.

HDP'NİN BATI STRATEJİSİ

BirGün'de yer alan habere göre; HDP'nin batıdaki hedefi ise AK Parti ve MHP ittifakını zayıflatmak olacak. HDP, AK Parti ve MHP'nin aday göstereceği kentlerde karşılarındaki adayın kazanma ihtimaline göre batıda 'duruma özel' ittifaklar yapmayı planlıyor.

HATİPOĞLUNA KARŞI ESKİ MÜFTÜ ERDOĞMUŞ

HDP kulislerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi adaylığı için isimler de dillendirilmeye başlandı. Adayların, AK Parti'nin adayının açıklanmasının ardından duyurulması fikri ağırlık kazandı. Nihat Hatipoğlu'nu aday göstereceği konuşulan AK Parti'nin bu hamlesine karşılık HDP, eski müftü Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş'u aday gösterilebileceği konuşuluyor.

İlahiyatçı Yazar Nihat Hatipoğlu Kimdir?
Binali Yıldırım, TBMM Başkanlığı'ndan İstifa Edecek Mansur Yavaş: Hayvanlara Dindar İnsanların Çocukları Daha Fazla Eziyet Ediyor

Emekliye Müjde: Maaşlara Bir Zam Daha Geliyor