AK Parti Gaziantep Milletvekili Mazıcıoğlu Açıklaması - Son Dakika

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mazıcıoğlu Açıklaması

05.01.2012 13:40
AK Parti Gaziantep Milletvekili Mazıcıoğlu Açıklaması, System.String[]

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Sözcüsü Halil Mazıcıoğlu, küresel krizin ardından sert düşüş yaşayan ihracat rakamlarının, 2011'de Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını bildirdi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Sözcüsü Halil Mazıcıoğlu, küresel krizin ardından sert düşüş yaşayan ihracat rakamlarının, 2011'de Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını bildirdi.

Mazıcıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa'daki finansal dar boğazı ve Ortadoğu'daki kargaşaya rağmen 2011'de ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 18,2 artışla 134,6 milyar doları bulduğunu ve 2008'de gerçekleşen 132 milyar dolarlık seviyenin üzerine çıkılmış olduğunu belirtti.

Gaziantep'in 2011 yılı toplam ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 37,2 oranında artırarak 4 milyar 928 milyon dolar olarak gerçekleştiğini dile getiren Mazıcıoğlu, şunları kaydetti:

"Küresel krizin ardından sert düşüş yaşayan ihracat rakamları 2011'de Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2011'in ihracat şampiyonu yüzde 17,4 artışla 20,4 milyar dolarla yine otomotiv sektörü oldu. Bu sektörün ardından yüzde 28,9 artış ve 16,3 milyar dolar ihracatla kimyevi maddeler ve mamulleri gelirken, yüzde 10,7 artış ve 16,2 milyar dolar ihracatla hazır giyim ve konfeksiyon, sıralamada üçüncü oldu. Toplam 47 fasılda geçmiş yıllardan daha fazla ihracat yapıldı.

Yılın son ayına bakıldığında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 oranında artan ihracat, 12,1 milyar dolara ulaştı. Bu da ayrıca 2008'in Eylül ayında oluşan 12,8 milyar dolardan sonra 37 aydır ulaşılan en yüksek ihracat rakamı oldu. Sanayi ürünleri yüzde 81,6 ile ihracattaki en yüksek payı elde ederken, bu kalemi yüzde 15,5 ile tarım ürünleri ve yüzde 0,6 ile de madencilik ürünleri takip etti."

Mazıcıoğlu, 1923'te Türkiye'nin toplam ihracatının 50 milyon dolar olduğunu, Cumhuriyet'in kuruluş tarihinde bir yılda gerçekleştirilen ihracattan daha fazlasının şu anda bir saatte yapıldığını vurguladı.

Türkiye artık eskisi gibi krizlere ve dalgalanmalara karşı zayıf olmadığını, makro ekonomik temellerini güçlendiren, hızlı bir değişimi ve dönüşümü yaşayan bir ülke olduğunu dile getiren Mazıcıoğlu, güçlü bir Türkiye'ye giden yolun istikrarını koruyan, her geçen gün daha ileri hedefleri kovalayan bir ekonomiden geçtiğini ifade etti.

Mazıcıoğlu, iktidarları döneminde Türkiye ekonomisinin platform ve kulvar değiştirdiğini, geçmiş yıllarla kıyaslanmayacak ölçüde sağlam bir yapıya kavuştuğunu kaydetti.

- GAZİANTEP

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel AK Parti Gaziantep Milletvekili Mazıcıoğlu Açıklaması - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti Netflix, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı bilim-kurgu dizisi çekecek Selahattin Demirtaş'ın terörist kardeşi Nurettin Demirtaş'tan alçak sokak eylemleri çağrısı Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adamla düğün yaptı