AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik Açıklaması - Son Dakika

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik Açıklaması

06.02.2012 16:30
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik Açıklaması, System.String[]

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, "Zürih savcısının şu anda yaptığı ambargo, engizisyon dönemine geri dönmekten başka bir anlam ifade etmez."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, "Zürih savcısının şu anda yaptığı ambargo, engizisyon dönemine geri dönmekten başka bir anlam ifade etmez. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanına fikrini ifade ettiği için dava açmak da haddine düşmez" dedi.

AK Parti MYK Toplantısı öncesinde basın mensupların sorularını cevaplandıran AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış hakkındaki 'soykırım' soruşturması ile ilgili bir soru üzerine, bir kişinin nasıl düşüneceğine karar vermenin siyaset ya da yargı yoluyla fikir hürriyetine ambargo uygulamak anlamına geldiğini ifade ederek, "Zürih savcısının şu anda yaptığı ambargo, engizisyon dönemine geri dönmekten başka bir anlam ifade etmez. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanına

fikrini ifade ettiği için dava açmak da haddine düşmez" karşılığını verdi.

Suriye'deki olaylarla ilgili bir soru üzerine ise Çelik, bu ülkede bir katliam olduğunun herkes tarafından görüldüğünü vurgulayarak, sadece kandil gecesinde 300'ün üzerinde kişinin öldüğü bir katliam meydana geldiğini ifade etti. Çelik, Suriye rejiminin eski alışkanlıklarına devam ettiğini kaydederek şunları söyledi:

"Bu uluslararası toplumun gözü önünde olmaktadır. Rusya da, Çin'in vetosunun Ortadoğu'daki kaosun sürmesinden elde etmek istediği dar çıkarlarla ilgili olduğunu görüyoruz. Tabii bu Esad rejimine daha çok katliam yapması için zaman kazandırmaktan başka bir şey ifade etmez. BM'nin inisiyatifinin geride bırakılması, Esad'ın başını çektiği katliam şebekesinin daha çok insan öldürmesini cesaretlendirir. Dolayısıyla bu veto kararını verenler Suriye'deki ölümlerden her geçen gün daha çok sorumlu olacaklardır.

Türkiye'nin yapacağı bellidir. Türkiye, Suriye halkının meşru taleplerinin yanındadır. Uluslararası mekanizmaları ve kurumları harekete geçirmek için daha çok çaba sarfedecektir ama şu an itibarıyla veto kararını yürürlüğe sokanlar, Suriye'deki katliamın destekleyicisi durumuna düşmüşlerdir."

Emniyet tarafından Amerikan Büyükelçiliği'ne brifing verildiği iddialarıyla ilgili bir soru üzerine ise Çelik, Türkiye'de herhangi bir elçiliğe Türk devletinin bir biriminin bilgilendirme yaptığını zannetmediğini söyledi. Çelik, birçok yabancı elçinin birçok kurumu ziyaret ettiğine ve bilgi aldığına dikkat çekerek, "Ama biz şunu bekliyoruz, Sayın Baykal veya Kılıçdaroğlu ellerinde belgeler olmadan artık konuşmamalı. O kadar çok yüksek perdeden iddialarda bulunuyorlar ama bir türlü arkası gelmiyor" dedi.

Çelik, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Washington Post gazetesine gönderdiği bir makalede Türkiye'yi şikayet ettiğini ifade ederek şunları dedi:

"Türkiye'nin 'Arap Baharı'na model olamayacağını söylüyor. Muhalefetin susturulmaya çalışıldığını söylüyor. AK Parti'nin hedefinde olacak kadar bir ağırlığa sahip değil CHP. CHP, AK Parti ile boy ölçüşecek cesarete sahip bir parti değil. CHP bizim rakibimiz değil. Kılıçdaroğlu gidip de kendi ülkesini başka ülkelerde şikayet etme alışkanlığından kurtulmalıdır. Bununla kazanacağı hiçbir şey yoktur. Türkiye'de bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsa öncelikle bu konuda Türk halkını ikna etmek

durumundadır. Kendi kurultay kavgalarını yapan, halkın gerçeklerinden kopmuş bir parti Türkiye'deki özgürlüklerle ilgili söz söyleyecek kapasiteye sahip değil. Önce Sayın Baykal ve Kılıçdaroğlu kendi içlerindeki meseleleri bir halletsinler, sonra Türkiye'nin meseleleri üzerindeki sözlerini ciddiye alır konuşuruz." - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik Açıklaması - Son Dakika


Son Dakika

Boşanma aşamasındaki eşinin yüzünü falçatayla kesip tanınmaz hale getirdi! İfadesi diğer saldırganlardan farksız değil Sivasspor'un karda oynanan Başakşehir maçında sahaya beyaz formayla çıkması dünya gündeminde Kendisine alkol satmayan genç kadına saldırdığı korkunç anlar kamerada Son Dakika! Bartın'ın İnkumu açıklarında Rus bandıralı kuru yük gemisi battı: 2 kişi öldü Davutoğlu saldırı sonrası ona seslenmişti! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Selçuk Özdağ'a geçmiş olsun telefonu 2 bin 500 yıllık 'mezar oda' halen gizemini koruyor İki kız kardeş, kendilerinden telefon numarası isteyen şahsı evire çevire dövdü Yaptıkları 3 metrelik kardan adamın adını 'Donald Trump' koydular