AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar: "Belediyelerde 65 Yaş ve Üzeri Kesimi Kapsayan Toplu Taşımdan İndirimli Yararlanma Hakkı, İzmir Büyükşehir Belediyesince 60 Yaş Üzeri Vatandaşlarımızı Baz Alarak Uygulanmakta İken, Yine Aynı Belediye Tarafından Sayıştay Başkanlığı Sebep Gösterilerek İptal Edil - Son Dakika

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar: "Belediyelerde 65 Yaş ve Üzeri Kesimi Kapsayan Toplu Taşımdan İndirimli Yararlanma Hakkı, İzmir Büyükşehir Belediyesince 60 Yaş Üzeri Vatandaşlarımızı Baz Alarak Uygulanmakta İken, Yine Aynı Belediye Tarafından Sayıştay Başkanlığı Sebep Gösterilerek İptal Edil

12.01.2012 13:00
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Nükhet Hotar, "Belediyelerde 65 yaş ve üzeri kesimi kapsayan toplu taşımdan indirimli yararlanma hakkı,İzmir Büyükşehir Belediyesince 60 yaş üzeri vatandaşlarımızı baz alarak uygulanmakta iken, yine aynı Belediye tarafından Sayıştay Başkanlığı sebep gösterilerek iptal edilmiştir" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar, "Belediyelerde 65 yaş ve üzeri kesimi kapsayan toplu taşımdan indirimli yararlanma hakkı,İzmir Büyükşehir Belediyesince 60 yaş üzeri vatandaşlarımızı baz alarak uygulanmakta iken, yine aynı Belediye tarafından Sayıştay Başkanlığı sebep gösterilerek iptal edilmiştir" dedi.

Hotar, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir'de Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 12 yıldır uygulamada olan 60 yaş kartının iptalini değerlendirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Sosyal Belediyecilik anlayışını kurumsallaştıramadığını ifade eden Hotar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uygulamalarının toplu taşımdan aktif olarak yararlanan yaklaşık 46 bin vatandaşı mağdur ettiğini kaydetti.

Hotar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Sayıştay kararı ile durdurulduğu belirtilerek siyasi zeminde kamuoyu oluşturmaya çalıştırılan bu karar İzmir Büyükşehir Belediyesince verilmiş bir karardır. Bakanlar Kurulu kararı ile 65 yaş ve üzeri kişilere yönelik muafiyet öngörülmüş olup bu uygulama 60 yaşı kapsamamaktadır. Sayıştay görüşünde 65 yaş ve üzeri kişilere indirimli veya ücretsiz taşıma imkanı sağlayan yasal bir düzenleme bulunduğu halde, 60-65 yaş grubundaki kişiler için buna imkan sağlayan yasal bir dayanak bulunmadığı belirtilerek, hukuki bir tespitte bulunulmaktadır. 60 yaşı kapsaması yönünde Bakanlar Kurulumuza öneri sunulabilir. Ancak mevcut durumda Sayıştay Başkanlığı konuyla ilgili görüşünü beyan etmiştir ve bu görüş bağlayıcı değildir. Belediyelerde 65 yaş ve üzeri kesimi kapsayan toplu taşımdan indirimli yararlanma hakkı, İzmir Büyükşehir Belediyesince 60 yaş üzeri vatandaşlarımızı baz alarak uygulanmakta iken, yine aynı Belediye tarafından Sayıştay Başkanlığı sebep gösterilerek iptal edilmiştir"

Sonuç olarak, yasal zemine dayanmayan uygulamayı 12 yıldır sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bugün bunu iptal etmeleri ve siyasi zemine taşıyarak, sanki hükümet tarafından durduruluyormuş şeklindeki bir algıyı oluşturma çabaları doğru değildir."

- İZMİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar: 'Belediyelerde 65 Yaş ve Üzeri Kesimi Kapsayan Toplu Taşımdan İndirimli Yararlanma Hakkı, İzmir Büyükşehir Belediyesince 60 Yaş Üzeri Vatandaşlarımızı Baz Alarak Uygulanmakta İken, Yine Aynı Belediye Tarafından Sayıştay Başkanlığı Sebep Gösterilerek İptal Edil - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Real Madrid, evinde Shakhtar Donetsk'e 3-2 mağlup oldu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Azerbaycan'dan asker talebi gelirse Türkiye tereddüt etmez Denizde boğulma tehlikesi geçiren kızını kurtaran kahraman baba, kendi canından oldu Bursa'da Gelecek Partisi'nden erken kopuş! İlçe Başkanı dahil 30 kişi istifasını verdi Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Hırsızlık yaptığı evden çıkarken yakalanan çocuk: Su içmek için eve girdim Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı