Son Dakika Haberleri: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kavakçı Açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kavakçı Açıklaması

2 yıl önce

AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı, ablası Merve Kavakçı'nın Türk vatandaşlığının kaybettirilmesine dair Bakanlar Kurulu kararının yürürlükten kaldırılmasına ilişkin, "2 Mayıs 1999'ta başlatılan had bildirme kampanyası başörtülü milletvekillerin 23...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kavakçı Açıklaması, System.String[]
AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı, ablası Merve Kavakçı'nın Türk vatandaşlığının kaybettirilmesine dair Bakanlar Kurulu kararının yürürlükten kaldırılmasına ilişkin, "2 Mayıs 1999'ta başlatılan had bildirme kampanyası başörtülü milletvekillerin 23 Haziran 2015'te yemin etmeleriyle belki bitmişti ama Merve Hanım'ın şahsında bitmesi bu kararla oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Kavakçı, bugün Resmi Gazetede yayımlanan, Fazilet Partisi'nden 1999'da milletvekili seçilen ancak göreve başlamadan milletvekilliği düşürülen Merve Kavakçı'nın Türk vatandaşlığının kaybettirilmesine dair Bakanlar Kurulu kararının yürürlükten kaldırılması kararını AA muhabirine değerlendirdi.

Ablası Merve Kavakçı ile Fazilet Partisinde teşkilat arkadaşlığı da yaptıklarını belirten Kavakçı, "Bir dönem, korumalığını, şoförlüğünü, danışmanlığını da yaptım. O zorlu süreci beraber atlattık." dedi.

Merve Kavakçı'nın, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından Meclis Genel Kurulu salonundan "Bu kadına haddini bildirin" diyerek zorla çıkarıldığı 2 Mayıs 1999'da "adı konmamış bir darbe" yapıldığını vurgulayan Kavakçı şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir şeydi. Merve Hanım'ın şahsında, ona oy verenlere, onu destekleyenlere ve başörtülü kadınlara 'hadleri bildirildi.' 2 Mayıs'ta Bülent Ecevit'in 'Bu kadına haddini bildirin' emriyle başlayan bir linç kampanyası oldu. Bu linç kampanyasının sonucunda da çok üzücü günler yaşandı. O günler geride kaldı. Türkiye artık o Türkiye değil. Artık hepimiz bizi var eden kimliklerle, görüşlerimizle Mecliste ve farklı yerlerde temsil edilebiliyoruz. Merve Hanım'ın şahsında bu kararın gelmesi bizleri çok mutlu etti. Merve Hanım bu süreçte zaten vatandaşlığını tekrar almıştı ama 13 Mayıs 1999'da vatandaşlıktan çıkartıldı, ondan başka kimseye uygulanmayan bir kanun maddesi cımbızla çekilip sadece ona uygulandığı günden bugüne bu bizim için bir acıydı."

"Kadın hakları önündeki büyük bir engel kalktı"

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararında imzası olan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım ve tüm bakanlara şükranlarını sunan Kavakçı, "2 Mayıs 1999'da başlatılan had bildirme kampanyası başörtülü milletvekillerin 23 Haziran 2015'te yemin etmeleriyle belki bitmişti ama Merve Hanım'ın şahsında bitmesi bu kararla oldu. Emeği geçenlere ailecek, bir kadın milletvekili olarak ve AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak müteşekkiriz." ifadelerini kullandı.

İnsan hakları ve kadın hakları önündeki büyük bir engelin bu kararla kalktığını ifade eden Kavakçı, bu süreçte kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti.Market İşletmecisinin Ateşe Verdiği Cips, Plastik Gibi Yandı Amiriyle İlişkiye Giren Kadın Polisin İhmali 4 Yaşındaki Kız Çocuğunun Sonu Oldu! MHP'den, 125 Bin TL Nafaka Alan Şeyma Subaşı'na Kötü Haber!