AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi Açıklaması - Son Dakika

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi Açıklaması

15.01.2012 17:00
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi Açıklaması, System.String[]

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Muhtar arkadaşlarımızın memnun olacağı, yüzünün asık olmayacağı Köy Kanunu ve muhtarların özlük hakları düzenlemesini bu iktidar yapacaktır bilesiniz" dedi."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Muhtar arkadaşlarımızın memnun olacağı, yüzünün asık olmayacağı Köy Kanunu ve muhtarların özlük hakları düzenlemesini bu iktidar yapacaktır bilesiniz" dedi.

Hüseyin Tanrıverdi, İzmir Balçova Termal Oteli'nde AK Parti İzmir İl Başkanlığınca düzenlenen İzmir Yerel Yönetimler Şurası kapsamında İzmir'deki muhtarlarla bir araya geldi.

Tanrıverdi, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de 34 bin 405 köy, 18 bin 460 mahalle bulunduğunu, artık ülkelerin değil şehirlerin yarıştığı bir ortamda yerel yönetimlerin öneminin arttığını belirtti.

Bu noktada muhtarların özlük haklarıyla ilgili üzerlerine düşen vazifelerin farkında olduklarını belirten Tanrıverdi, şunları söyledi:

"Artık Türkiye hükümetleri yerel yönetimlere büyük önem vermektedir. Yerel yönetimlerde reform diye başlattığımız süreç devam etmektedir. Yerel yönetimlerde görev yapanlar daha yetkili olmalı, muhtarlar, belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelerimiz özlük hakları yönüyle de mağdur edilmemelidir. Anayasada angarya yasaktır, emeğinizin karşılığını, bedelini almak durumundasınız. Bunu da hükümetlerin sunması gerekir. Hükümetimiz çok hassas, titiz şekilde işin üzerinde durmaktadır. Bugüne kadar önemli çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar önümüzdeki aylarda sonuçlanacak. İzmir'den ifade ediyorum ki muhtar arkadaşlarımızın memnun olacağı, yüzünün asık olmayacağı, 'bu muydu yapacağınız' demeyeceğiniz bir Köy Kanunu ve muhtarların özlük hakları düzenlemesini bu iktidar yapacaktır bilesiniz."

AK Parti iktidarı döneminde köylerin içme suyu, parke taşı gibi altyapı sorunlarının çözüldüğünü, muhtarların artık başı dik dolaştığını ifade eden Tanrıverdi, bu noktada Köylerin Alt Yapısının Desteklenmesi Projesi'nin (KÖYDES) Türkiye'nin tarihi bir projesi olduğunu ifade etti.

Tanrıverdi, muhtarları hiç unutmadıklarını belirterek, özellikle sosyal güvenlik priminden özlük haklarının iyileştirilmesine, muhtarların imkanlarının artırılmasına, binalarının yenilenmesine ve bilgisayar verilmesine kadar birçok katkı sağladıklarını, köy muhtarlarının 15 gün ödediği sosyal güvenlik primini 30 gün olarak saydıklarını söyledi.

Muhtarların geçmişte bazı mühür basma işlemlerinden ücret kazanma imkanı olduğuna ancak e-devlet uygulamasına geçilmesiyle bu gelirden yoksun kaldığına işaret eden Tanrıverdi, "Önceden mühür bastığınızda ücret ödendiğinde işler yolundaydı ama şimdi mühür basma ihtiyacı yok artık, e-devlet var. Bu noktada muhtar arkadaşlarımızın beklentisi tekrar mühür basma yetkimiz olsun yönünde" dedi.

Tanrıverdi'nin bu sözleri üzerine, salonda bulunan bazı muhtarlar, böyle bir talep olmadığı yönünde itirazda bulundu.

-"Kimsenin toplantıyı provoke etmeye hakkı yok"-

Tanrıverdi, köy muhtarlarının olduğu gibi mahalle muhtarlarının da özlük haklarının iyileştirileceğini, bununla birlikte köy muhtarı ve mahalle muhtarı arasında görev farklılıkları olacağını, bunların da dikkate alınarak teknik düzenlemeler yapılacağını kaydederek, "Mahalle muhtarı arkadaşlarımız şunu bilsin. Kesinlikle muhtarlıklar kalkmayacaktır. Birileri sizi istismar ediyor olabilir, kafanızı karıştırıyor olabilir. Kesinlikle bu noktada size her türlü teminatı vererek ifade ediyorum" diye konuştu.

Salondaki bazı muhtarların taleplerinin dile getirilmediği yönündeki itirazları devam ettirmesi üzerine Tanrıverdi, şunları söyledi:

"Birbirimize hoşgörüyle yaklaşacağız. Ben İçişleri Bakanı değilim. Elçi olarak yapılan çalışmaları aktarmak, beklentileri almak üzere buradayım. Şu salonda bile birliğinizi muhafaza edemezseniz o zaman biraz daha yolumuz var demektir. Taleplerinizi diyalogla ortaya koyarsanız sorunu çözersiniz. Böylesi güzel bir toplantıyı doğrusu kimsenin provoke etme hakkı yok, bunu da bilesiniz. Burada konuşulanlar hoşunuza gider veya gitmez, hoşunuza gitmeyen yönleri düzeltmek için öneride bulunursunuz ama provoke amaçlı serzenişte bulunmaya kalkarsanız kendinize de muhtarlara da İzmir'e de haksızlık yaparsınız. Bu salona giren herkes ideolojik düşüncelerini dışarıda bırakıp girmeli. Bu hükümet sizi mağdur etmeyecektir. Maddi olarak da asgari ücretin altında olmasın beklentisi var ama bunu gerçekleştirebilir miyiz bakacağız, daha yükseğini verebilir miyiz yine bakacağız. Şu teminatı verebilirim ki bir ücrete bağlı olarak çalışmayan, başka bir işi olmayan muhtarların asgari ücretlerin altında maaş almamasını sağlamak da herhalde bizim görevimiz olmalıdır."

Tanrıverdi, meselenin sadece "kaç para maaş alacağım" noktasında değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, "Muhtarlarımız siyasallaşmadan, mahalleliyi düşünerek hareket etmeli, objektif davranmalıdır. Bir siyasi partiye kapısını açmış diğerine kapatmışsa demokrasinin en temel taşı olma özelliğini kaybeder" diye konuştu.

Tanrıverdi, konuşmasının bitiminde, itirazlarda bulunan muhtarlarla sohbet etti.

Daha sonra, İçişleri Bakanlığınca hazırlanan Köy Kanunu Tasarısı ile ilgili bilgi verildi.

Etkinliğe AK Parti İzmir milletvekilleri ile AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay da katıldı.

- İZMİR

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi Açıklaması - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Skandal görüntülerle Türkiye'yi ayağa kaldıran kreşin sahibine 10 ay 15 gün hapis cezası verildi 08:49 Skandal görüntülerle Türkiye'yi ayağa kaldıran kreşin sahibine 10 ay 15 gün hapis cezası verildi Ev kira fiyatlarındaki artışları fırsat bilen dolandırıcılar iş başında! Uzmanlardan vatandaşlara 6 kritik uyarı geldi 07:52 Ev kira fiyatlarındaki artışları fırsat bilen dolandırıcılar iş başında! Uzmanlardan vatandaşlara 6 kritik uyarı geldi Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos Elpidoforos ile görüşmesini iptal etti 07:23 Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos Elpidoforos ile görüşmesini iptal etti
Galatasaray'ın yeni transferi Yousef ilk kez görüntülendi 00:45 Galatasaray'ın yeni transferi Yousef ilk kez görüntülendi Crespo, Fenerbahçe taraftarına Maldonado'yu hatırlattı! İlk maçında tepki çekti 22:35 Crespo, Fenerbahçe taraftarına Maldonado'yu hatırlattı! İlk maçında tepki çekti Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu 22:00 Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu
Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti 18:53 Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak 18:14 Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak
Advertisement