Son Dakika Haberleri: AK Parti Kula İlçe Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

AK Parti Kula İlçe Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

6 yıl önce

Kula İlçe Danışma Kurulu Toplantısı, geniş katılımlı gerçekleştirildi.

AK Parti Kula İlçe Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı, System.String[]
AK Parti

Kula İlçe Danışma Kurulu Toplantısı, geniş katılımlı gerçekleştirildi.

Toplantıya Manisa Milletvekili ve MKYK üyesi Hüseyin Tanrıverdi, Milletvekili Muzaffer Yurttaş, İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz, Manisa Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli, Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın, AK Parti İlçe Başkanı Nejat Gülmez, belde belediye başkanları, muhtarlar, il ve ilçe yöneticileri ile partililer katıldı.

Divan Başkanlığını AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesi Kani İyitürk'ün yaptığı Kula İlçe Danışma Kurulu Toplantısı'nda, Manisa'nın da aralarında bulunduğu 13 ilin Büyükşehir olması, genişleyen alt kademe belediyelerinin sınırları, Kula'nın bu yasadan sonraki durumu, köy ve beldelerin mahalle olarak Kula'ya bağlanması konusunda partililer bilgilendirildi. İlk bölümünde Milletvekilleri Tanrıverdi ve Yurttaş, İlçe Başkanı Gülmez, Kula Belediye Başkanı Aşkın'ın birer konuşma yaptığı toplantının, ikinci bölümü ise basına kapalı devam etti.

İlçe Başkanı Gülmez, "Başbakanımıza ve teşkilatımıza layık olmak üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sayın Vekilimiz, hemşehrimiz Hüseyin Tanrıverdi başta olmak üzere Manisa milletvekillerimize Kulamıza verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. İlçemizde üye çalışmalarımız devam ediyor. Şimdi bir olma zamanı. İnşallah 2014 yerel seçimleri ile birlikte, Kula olarak arzu ettiğimiz şeyleri gerçekleştireceğiz. AK Belediyeciliği bu seçimlerde de Kula'da göstermemiz lazım. Bunun için gece gündüz çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Kula Belediye Başkanı Aşkın ise, "AK Belediyecilik anlayışı içerisinde hizmetlerimizi devam ediyoruz. Yoğun bir yıl geçirdik Bu yılın mukayesesini ve hesabını hep beraber yapmak durumundayız. 2012 yılında Kula çok şeyler kazandı. 2013 yılında da büyük hizmetlerle dolu bir yılı olacak. Manisa'nın En büyük kent meydanını 2013 yılında açmayı planlıyoruz. Kula Belediyesi olarak önümüzdeki mart sonunda ilçemizde ve köylerimizde neler yapıldığını geniş kapsamlı toplantıda anlatacağım. Bir ve beraber olmalıyız. Aramıza fitne fesadın girmesine müsaade etmemeliyiz. Bu güç ve iman bizde olduğu surece, fitne ve fesatların aramıza giremeyeceği kanaati içindeyim" diye konuştu.

"ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI PLANLIYORUZ"

Toplantıda konuşan Milletvekili Yurttaş ise, şunları dile getirdi: "Son 10 yıldır millet için yaptıklarımıza bakıp yetinmiyoruz. Şimdiden önümüzdeki 10 yılı planlıyoruz. Gözümüzü, gücümüzü büyük bir hedefe odakladık. Büyük bir millete büyük hedefler yakışır. Büyük hedefe, büyük sevda, gayret ve cesaretle gidilir. AK Parti işte o aşkın, gayretin ve cesaretin simgesidir. AK Parti Yerel Yönetimler konusunda sadece ulusal değil, küresel bir birikim ve başarıya sahiptir. Muhalefetin bu alanda ne bir projesi ne de bir başarı örneği vardır. AK Partili belediyelerde başarı ve iyi örnekleri görürsünüz. Muhalefette ise çöp dağlarını ve yağmaları müşahede edersiniz Büyükşehirlerin arasında yer alan Manisa'nın özellikle kader çizgisinin değişeceğini düşünüyoruz. Bu kadar büyük bir şehri yöneteceğine inanmayanlar Büyükşehir Yasası'na karşı çıkıyorlar."

"ÇAĞDAŞ BELEDİYECİLİK ANLAYIŞININ GEREĞİNİ YERİNE GETİRECEĞİZ"

MKYK üyesi ve Manisa Milletvekili Tanrıverdi de, konuşmasında, Büyükşehir Yasası'nın amacının hizmet siyasetinin, dolayısıyla çağdaş belediyecilik anlayışının gerekliliği olan en yüksek verimlilikle, hızlı ve kaliteli hizmet bütünlüğünün sağlanması olduğunu dile getirdi, yapılacak ilk seçimlerle Manisa'nın il geneli itibariyle Büyükşehir Belediyesi olacağını belirtti. Tanrıverdi, "Milletimizin kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Millet ile arasına mesafe koyanlar, hizmet anlayışı ile yüreğinin arasına mesafe koyanlar, elbette bunu uzak görürler. Biz AK Parti olarak hiç bir yeri uzak görmüyoruz. Manisa, il bütünlüğünde her yeri eşit hizmet alacak ve çağdaş medeniyet hizmetlerine kavuşmuş olacak" diye konuştu.

Tanrıverdi, şöyle devam etti: "Manisa Büyükşehir olduktan sonra doğusuyla batısıyla her yer aynı eşit hizmeti alacaktır. Geçtiğimiz haftasonu TBMM Genel Kurulu'nda, 13 İlde Büyükşehir Belediyesi Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edildi. Özellikle büyük kentlerde yaşanan göç ve nüfus artışı sonucu hizmetlerin aksaması ve gecikmesi bu alanda yaşanan sorunların yerinde çözümü için yeni bir perspektif gerektiğini ortaya koymuştur. Ülkemizin gelişimi, insanımızın refah düzeyinin artırılması için şehirlerimizin küresel rekabet ve işbirliğine hazır olması, estetik şehirler oluşturulması, şehirlerimizin farklı alanlarda 'marka şehirlere dönüştürülmesi gereklidir. AK Parti yerel yönetimler konusunda, belediyecilik konusunda sadece ulusal değil, küresel ölçekte iddia sahibi bir partidir. Parti olarak belediyecilik konusunda çok ciddi bir birikime, tecrübeye sahibiz. Bu hazırladığımız kanun, işte bu tecrübenin, bu birikimin bir eseridir. Bu kanun, on yıllar boyunca üzerinde düşünülmüş, Türkiye için, şehirlerimiz için en iyisi hesap edilerek planlanarak, projelendirilerek, hatta pilot uygulamaları yapılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getirilmiş bir kanundur. Bizim hazırladığımız böyle bir kanun üzerinde söz söyleyebilmek için muhalefet partilerinin öncelikle bu alanda bir sözlerinin, bir projelerinin, bir tecrübelerinin olması gerekir. Muhalefetin şu anda idare ettiği belediyelerin manzarası ortada. AK Parti belediyelerinin de manzarası ortadadır. Bu partilere ait belediyelerin geçmişten bu yana ne tür iddialarla gündeme geldiği, nasıl bir kötü şöhrete sahip olduğunu herkes bilmektedir. AK Parti belediyeciliğinin ise örnek oluşturacak, imrenilecek bir performansa sahip olduğu da ortadadır. AK Partili başkanların idare ettiği belediyelerin tamamında hizmet üretiliyor, yatırımlar yapılıyor, şehirlerin çehresi değişiyor."

Tüzel kişiliği kaldırılan köy ve beldelerin hakları korunduğunun altını çizen Hüseyin Tanrıverdi, "Müktesebatları aynen korunmuştur. Harçlar ve diğer vergiler 5 yıl alınmayacaktır. Su ücreti 5 yıl boyunca en düşük su ücretinin 4'te birini geçmeyecektir. 5 yıl sonra da tekrar konu görüşülecek ve yöre yönetimiyle mutabakat sağlanacaktır. Belediyeler 10 yıl süreyle köy ve beldelere gelirinin yüzde 10'u kadar hizmet verecektir. Belediyeler bu payı ayırmak zorunda olacak. Köyken mahalleye dönüşmüş köylerdeki bakkal fırın gibi işletmeler ruhsatlı hale gelecek. Bu konuda kaygıların olduğunu biliyorum. Ancak bu kaygılara gerek yok. Her şey daha iyi olacak. Büyükşehirlerde toplanan vergilerin yüzde 6'sı o beldeye gelecektir. İlçe belediyelere yüzde 2,5 olan genel pay yüzde 4,5'a çıkarılmıştır. Örneğin Manisa'nın genel bütçeden aldığı pay yüzde 48 aratacak. Yan,i Manisa'nın geliri şimdiki gelirden yüzde 48 daha fazla olacak" dedi. - MANİSA


Türkiye'ye Ateş Açan Terörist Öldürüldü, Bulunduğu Bina Delik Deşik Edildi ÖSO, PYD/PKK'lı Teröristlerle Çatışmaya Girdiği Burseya Dağı'ndan Çekildi!
BM'deki Kritik Afrin Toplantısı Sonrası Fransa'dan Türkiye'ye İtidal Çağrısı Geldi