AK Parti Seçim Beyannamesini Açıkladı - Son Dakika

AK Parti Seçim Beyannamesini Açıkladı

04.10.2015 17:03
AK Parti Seçim Beyannamesini Açıkladı, System.String[]

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Öğrencilerimiz üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yüksek öğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılmasını temin edeceğiz.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Öğrencilerimiz üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yüksek öğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılmasını temin edeceğiz. Şimdi yükseköğretime geçiş sınavı bir kez yapılıyor ve stres altında öğrenciler şanslarını bir kez deniyorlar. Uluslararası alanda benzer sınavlar birçok kez yapılıyor. Bundan sonra üniversiteye geçiş sınavları yılda bir kez değil, her aşamada öğrencilere fırsat verebilecek şekilde birden çok yapılacak, iki mümkünse üç" dedi.

Davutoğlu, ATO Congresiumda partisinin "Seçim Beyannamesi Toplantısı"nda bir konuşma yaptı.

Davutoğlu, çiftçilerle ilgili açıklamalarını yapmadan önce dev ekrana çiftçi Ahmet Seyhan'ın, yeni destekler beklediklerini belirterek, "Yeni destekler var mı" sorusunu yönelttiği görüntü yansıtıldı. Çiftçinin sorusuna Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Var" yanıtını vererek, geçmişte verilen destekleri çiftçilerin çok iyi bildiklerini ifade etti.

Yem ve gübrede KDV'nin kaldırılacağını ve genç çiftçilere de proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek vereceklerini bildiren Davutoğlu, "Özellikle köyden kente göç ve köylerin neredeyse insansızlaştığı bir dönemde gençliğimizin köylerimizde de o bereketli topraklarımızda da çalışabilmeleri, iş kurabilmeleri için gençlerimize, genç çiftçilere 30 bin lira başladığı anda nakdi, karşılıksız destek vereceğiz" dedi.

İşletme büyüklüğü 5 dekarın altında olan meyve, sebze, süs bitkisi, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere de destekleme ödemesi yapacaklarına işaret eden Davutoğlu, "Seralara verilen elektrikte ticarethane yerine sulama suyu fiyatı uygulayacağız. Seracıların en büyük talebi buydu" diye konuştu.

Davutoğlu, kırsal kalkınma desteklerini 81 ile yayacaklarını vurgulayarak, arazileri birleştirmek suretiyle büyük ölçekli tarım işletmeleri oluşturan çiftçilere de özel destekler vereceklerini, ürünlerini lisanslı depolarda muhafaza eden üreticilere de kira desteği sağlayacaklarını anlattı.

Basınçlı modern sulama sistemini yaygınlaştıracaklarını ve su yönetimi konusunda her tedbiri alacaklarını ifade eden Davutoğlu, 2019 yılına kadar 10 milyon dekar ilave araziyi sulanabilir hale getireceklerini bildirdi.

Eğitim

Davutoğlu'nun öğretmen ve öğrencilere yönelik vaatlerini açıklamadan önce öğretmen Sema Erdoğan'ın görüşleri ekrana yansıtıldı. Sema Erdoğan'ın "eğitimde ne tür yenilikler yapılacağını" sorması üzerine Davutoğlu, iktidarları döneminde yapılan eğitim yatırımlarına milletin şahit olduğunu, 20-30 kişilik verimli derslikler inşa ettiklerini hatırlattı.

Tüm okullarda tam gün eğitime geçilecek

Okullarda bilgisayar kullanımını mümkün kıldıklarına işaret eden Davutoğlu, "Eğitimde atacağımız adımların geleceği inşa edeceğini düşünerek şu konularda da yeni adımlar atmaya karar verdik. Bir, tüm okullarımızda tam gün eğitim öğretime geçilmesini sağlayacağız, ikili eğitim öğretim kalmayacak. FATİH Projesi aracılığıyla tüm öğrencilere hem fırsat eşitliği sunacak hem nitelikli bir eğitim altyapısı oluşturacağız. Üç, dezavantajlı kesimlerle eğitim çağı dışında kalanların eğitim imkanlarına erişmesinde uzaktan eğitim yöntemlerini etkin bir araç olarak kullanacağız" dedi.

- Öğretmen Akademisi kurulacak

Ortaöğretimi bitiren her öğrenicinin bir spor dalında lisans alabilecek düzeyde ya da bir müzik enstrümanını belli bir düzeyde kullanabilmesine yönelik eğitim almasını sağlayacaklarını anlatan Davutoğlu, "Öğretmenlerimizle ilgili olarak Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi'ni hazırlayıp yürürlüğe koyacağız. Öğretmenlerimizin bilgi ve becerilerini güncellemelerini sağlayacak devrim mahiyetinde bir adım olarak Öğretmen Akademisi'ni kuracağız" diye konuştu.

Meslek eğitimi yeniden yapılandırılacak

Davutoğlu, organize sanayi bölgelerinde meslek lisesi kurulmasına yönelik başlattıkları uygulamayı yaygınlaştıracaklarını belirterek, "Meslek eğitimini yeniden yapılandırıp özellikle meslek lisesi mezunlarını istihdam eden iş adamlarımızla birlikte yeni bir proje etrafında maliyetlerin de paylaşıldığı hedeflerin, müfredatın da istişare edildiği yeni bir yapılanmaya gideceğiz" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Öğrencilerimiz üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yüksek öğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılmasını temin edeceğiz. Şimdi yükseköğretime geçiş sınavı bir kez yapılıyor ve stres altında öğrenciler şanslarını bir kez deniyorlar. Uluslararası alanda benzer sınavlar birçok kez yapılıyor. Bundan sonra üniversiteye geçiş sınavları yılda bir kez değil, her aşamada öğrencilere fırsat verebilecek şekilde birden çok yapılacak, iki mümkünse üç."

Öğrencilere ücretsiz verilecek "Müze Kart" ile öğrencilerin müze ve kütüphanelere daha sık gitmelerinin sağlanacağını ve bazı derslerin müzelerde ve kütüphanelerde yapılmasının temin edileceğini belirten Davutoğlu, devlet ve özel okullarda mekan sağlığı kavramını hayata geçirerek çocukların daha sağlıklı ortamlarda eğitim görmelerini sağlayacaklarını ifade etti.

Sağlık

Davutoğlu, 13 yıllık sürede sağlık alanında büyük bir devrim gerçekleştirdiklerini yeni dönemde de sağlık alanında yeni çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili yeniden düzenleme yapacaklarını ifade eden Davutoğlu, "Sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenmesi ve başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarının saygınlığının korunması için gerekli çalışmaları tamamlayacağız" dedi.

Milli aşı projesi

Yurt genelinde oluşturulacak 29 sağlık bölgesinde toplam 56 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerini hizmete açacaklarını söyleyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki dönemde hastanelerimizde nitelikli yatak oranını yüzde 90'ın üzerine çıkaracağız. Koruyucu hekimliği yaygınlaştıracak, koruyucu hekimlik üzerinden sağlıklı toplumsal yapıya geçmeyi temin edeceğiz. İhtiyaç sahibi her bir vatandaşımızın evinde bakım hizmetini karşılayacağız, uyuşturucu madde bağımlılarına yönelik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini güçlendireceğiz. Milli aşı projemizle kendi aşımızı üretecek, sağlıklı nesillerin önünü açacağız. Yaşam alanlarına yakın, uygun yerlerde çok amaçlı, uygun maliyetli spor tesisi projesini hayata geçireceğiz. Bir milyon bisikletle sağlıklı yaşam programını başlatacağız. Bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhise yönelik taramaları yaygınlaştıracağız."

Çalışma hayatı

Davutoğlu, çalışma hayatıyla ilgili alınacak tedbirlerle ilgili konuşmasının öncesinde de asgari ücretli çalışan Muhammed Emir Çağır'ın görüntülerine yer verildi.

Çağır, asgari ücrette bir iyileştirme yaşanıldığını belirterek, AK Parti iktidarı olması durumunda daha yüksek ücret karşılığında çalışmayı düşündüğünü söylemesi üzerine Davutoğlu, Çağır'ın talebinin asgari ücretle ilgili olduğunu ve konunun kendilerinin de gündemlerinde bulunduğunu bildirdi.

Davutoğlu, vatandaşların her açıdan daha iyi şartlarda çalışmasını temin etmek amacıyla önemli hizmetleri hayata geçirdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bir, asgari ücreti inşallah önümüzdeki dönemde bin 300 Türk lirasına çıkartıyoruz. Asgari ücret sözleşmesi ilgili komisyonda da bu konuyu tam olarak savunacağız ve bin 300 Türk lirasına çıkaracağız inşallah. Ayrıca bu sadece değil şu da önemli yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücrette farklılaştırma sağlayacağız. Tehlike sınırı yükseldikçe asgari ücret de farklılaşacak. Bireysel emeklilik tasarruflarını yüzde 25 oranında desteklemeye devam edeceğiz. Alt işveren de yani taşeronluk çerçevesinde kamunun ihtiyaç duyduğu işlerde çalışan taşeronları kamuda istihdam edeceğiz. Bugünlerde de büyük bir mücadele içerisinde olan polislerimize yönelik olarak polislerimizin 2 bin 200 olan ek göstergelerini 3 bine çıkarıyoruz. Askerlerimizle ilgili olarak da bir çalışma yürütülüyor onu da inşallah bu çalışma tamamlanınca paylaşacağız."

(Sürecek)

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika AK Parti Seçim Beyannamesini Açıkladı - Son Dakika


Son Dakika

Eşinin doğum yaptığını öğrenen Hoffenheim'lı Grillitsch, maçı bırakıp hastaneye gitti Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti Hayat Bilgisi dizisinin 'Barbi'si İpek Erdem'i görenler tanıyamıyor! Yeni imajıyla ağızları açık bıraktı Zeynep Sever Demirel, Volkan Demirel'le tanışma hikayesini anlattı: Futbolcu denince istemedim Avustralyalı askerlerden Afganistan'da vahşet! Savaş esirini helikoptere sığmadığı için öldürdüler İki kez ayağı kırılan Galatasaraylı Emre Akbaba'nın bacağının son hali üzüntü yarattı Azerbaycan ordusunun Karabağ'da esir aldığı Ermeni askerlerin görüntüsü yayınlandı Çipli kimlik kartıyla elektronik kimlik doğrulama sistemiyle ilgili esaslar belirlendi! İşte detaylar