AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Gündeme İlişkin Açıklamalar - Son Dakika

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Gündeme İlişkin Açıklamalar

12.01.2012 13:51
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Gündeme İlişkin Açıklamalar, System.String[]

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, darbe yapan ve darbeye teşebbüs edenlerin kamu alanlarından isimlerinin silinmesi gerektiğini söyleyerek, tutuklanan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un ise, Yüce Divan'da değil, sivil mahkemelerde yargılanması gerektiğini söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, darbe yapan ve darbeye teşebbüs edenlerin kamu alanlarından isimlerinin silinmesi gerektiğini söyleyerek, tutuklanan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un ise, Yüce Divan'da değil, sivil mahkemelerde yargılanması gerektiğini söyledi. Çelik, Kılıçdaroğlu hakkındaki fezlekeye ilişkin de, "Kılıçdaroğlu hakkında ilk defa mı fezleke hazırlanıyor?" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı yaptı. Konuşmasına 12 Eylülcülerle ilgili iddianamenin kabul edildiğini hatırlatarak başlayan Çelik, darbecilerin yargılanmaya başladığını söyledi. Seçim dönemlerinde muhalefet partilerinin darbecilerin yargılanmayacağını, bunun bir kılıf olduğunu halka söylediğini belirten Çelik, kendilerinin ise yargılanacağını halka söylediklerini hatırlattı. "Nitekim halkımız büyük bir şuurla bu konuda

üzerine düşeni yaptı" diyen Çelik, "Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Bahçeli ve BDP'li yöneticilerin ne yapması gerekiyor. Halkı aldattıkları için halktan özür dilemeleri gerekmiyor mu?" diye konuştu.

Daha önce Milli Birlik Komitesi'nin halkı ele geçirdiğini belirten Çelik, Milli Birlik Komitesi'ni ise 'Çete' olarak nitelendirdi. "Başta Cemal Gürsel olmak üzere darbenin bütün faillerinin kamu alanlarından, yer alanlarından isimlerinin kesinlikle silinmesi gerekiyor" diyen Çelik, bunun Türkiye'nin darbecilerle hesaplaşmasının bir gereği olduğunu söyledi. Çelik ayrıca, 27 Nisan e-muhtıra failleri için de bu uygulamanın geçerli olmasını gerektiğini söyledi.

İlker Başbuğ'un tutuklanmasına da üstü kapalı olarak değinen Çelik, bir kişinin daha yargılanmadan terör örgütü üyesi gibi, darbeciymiş gibi algılanmasının yanlış olduğuna vurgu yaptı. Türkiye'de darbeye teşebbüs edenler ve darbeyi hazırlayanların da ölüm döşeğinde olsa bile yargılanmaları gerektiğini ifade eden Çelik, "İbreti alem olması için bu gereklidir" dedi.

1 milyon 650 bin kişinin 12 Eylül darbesinde mağdur olduğunu kaydeden Çelik, yargılamaların 28 Şubat süreci için de yapılması gerektiğini söyledi. "Belki kimseye silah doğrultulmadı ama Sincan'da yürütülen tanklar aslında milletin iradesinin üzerinde yürütüldü" diyen Çelik, Kılıçdaroğlu'nun 'neden 27 Mayıs muhtırasını verenleri yargılamıyorsunuz?' tepkisine ise, "Yargılamaları hükümetler mi yapıyor?" diyerek cevap verdi.

"BU ARALAR CHP TAM BİR TİYATRO"

"Biz yargılamaları falan sıraya koymuş değiliz. Bu ülkenin yargısı" var diyen Çelik, CHP'nin bir çelişki içinde hareket ettiğini söyledi. "Bu aralar CHP tam bir tiyatro" diyen Hüseyin Çelik, Kılıçdaroğlu hakkındaki fezlekeye de değindi. Kuzey Kore lideri Kim'in ölümüne Kuzey Korelilerin ağladığı gibi CHP'lilerin de Kılıçdaroğlu için ağladığını söyleyen Çelik, "Kılıçdaroğlu hakkında ilk defa mı bir fezleke hazırlanıyor?" diye sordu.

Çelik, Kılıçdaroğlu hakkında Bitlis Valisine hakaretten ve farklı yerlerde Valilere hakaretten dolayı hakkında fezleke hazırlanarak meclise gönderildiğini söyledi. Başbakan Erdoğan ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında bile fezleke olduğunu belirten Çelik, CHP'lilerin Kılıçdaroğlu hakkında daha önce hazırlanmış olan fezlekelere neden tepki göstermediğini sordu.

"CHP kendi içinde kaynıyor. Kılıçdaroğlu için parti içinde büyük bir hoşnutsuzluk başladı" diyen Çelik, Kılıçdaroğlu'nun parti içinde mazlumu oynamaya başladığını iddia etti. Çelik, "O zannediyor ki, cezaevine girince Başbakan olunuyor. Sayın Kılıçdaroğlu öyle zannediyor ama Sinan Aygün de cezaevine girdi ama Başbakan değil" dedi.

Konuşması sırasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de yüklenen Çelik, Bahçeli'nin "Silivri Bekir Ağa koğuşuna döndü" açıklamasına tepki gösterdi. Bahçeli'nin kendi tabanından koptuğunu ve Kılıçdaroğlu'nun ulusalcılığıyla yarışır hale geldiğini ifade eden Çelik, "Bu halk darbe severleri değil, darbe savarları sever" dedi.

"BAŞBUĞ SİVİL MAHKEMELERDE YARGILANMALI"

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Çelik, bir gazetecinin "Parti olarak Başbuğ'un yüce divanda mı yoksa, normal mahkemelerde mi yargılanmalıdır?" sorusuna, "Andıç hazırlamak, meşru hükümete karşı ülkeni size verdiği paralarla 42 adet internet sitesi oluşturup burada kirli propaganda yapmak ve yaptırmak, sonra bunları Cumhuriyet Başsavcısı bunları delil olarak kabul ederek AK Parti'ye kapatma davası açacak. Sonra siz bunları mesleğiyle ilgili suç kabul edeceksiniz. Bu nerede

yazar?" cevabını verdi.

"Bunun neresi askeri suç, neresi meslekle ilgili suç?" diyen Çelik, bunun bir askeri suç olmadığı için İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da değil, sivil mahkemelerde yargılanması gerektiğine dikkat çekti. Çelik konuyla ilgili olarak "Ben Sayın Başbuğ'un Yüce Divan'da değil, şuan bulunduğu yerde yargılanması görüşünden yanayım" dedi.

Çelik, "27 Nisan e-muhtırasıyla ilgili olarak siz bir başvuruda bulunacak mısınız?" şeklindeki soruya ise, "Bunların hepsine günün birinde sıra gelecektir diye düşünüyorum" cevabını verdi.

YİGİT BULUT'UN BAŞBAKAN'IIN DANIŞMANI OLDUĞU İDDİALARI

Yiğit Bulut'un Başbakanlık Başdanışmanı olduğu yönünde iddiaların sorulması üzerine ise Çelik, "Düne kadar bir resmi işlem tesis edilmiş değildi. Ama bu olabilir mi olmayabilir mi onu bilmiyorum. Biz onun üzerinde uzun süre duracak değiliz. Ama Bakanlar, Başbakanlar istedikleri insanı danışman yapabilir, başdanışman yapabilir. Ama düne kadar resmi bir durum yoktu" diyerek değerlendirdi.

Başka bir gazeteci ise, Cumhurbaşkanlığı'nın görev süresinin uzatılması halinde CHP'nin konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağını hatırlatması ve 2007 yılındaki gibi bir krizin çıkıp çıkma ihtimalini sorması üzerine Çelik, "Ben Anayasa Mahkemesi'nin aleyhte bir karar vereceği kanaatinde değilim" diyen Çelik, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanı'nın görev süresini kısaltma gibi bir görev yetkisinin olmadığının daha önce dile getirildiğini ifade etti. "Bana kalırsa aslında şuan yapılan düzenlemeye bile gerek

yok" diyen Çelik, Cumhurbaşkanı'nın görev süresiyle ilgili yapılan çalışmanın muhalefet partisini tatmin etmek için olduğuna vurgu yaptı. Çelik, son olarak ise, "Anayasa Mahkemesi'ne CHP gider mi? Gider. CHP'nin en iyi yaptığı iş odur zaten. CHP'nin karnesine baksanız Anayasa Mahkemesi'ne gitmek kısmı pekiyidir" şeklinde konuştu. - ANKARA

- Kaynak: İHA

Son Dakika Politika AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Gündeme İlişkin Açıklamalar - Son Dakika


Son Dakika

Meteoroloji'den 9 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz İETT otobüsünde mastürbasyon yapan sapığa "cinsel taciz" suçundan ev hapsi verildi