AK Partili Cemal Bekle: "Dünyaya örnek bir engelli reformu gerçekleştirdik" - Son Dakika
Güncel

AK Partili Cemal Bekle: "Dünyaya örnek bir engelli reformu gerçekleştirdik"

AK Partili Cemal Bekle: "Dünyaya örnek bir engelli reformu gerçekleştirdik"

AK Parti İzmir Milletvekili ve Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Cemal Bekle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, AK Parti iktidarının ilk reformlarından birini 'engelliler' için gerçekleştirdiğini, engelli vatandaşların hayatlarının her alanına dokunan,...

03.12.2020 16:24  Güncelleme: 17:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

AK Parti İzmir Milletvekili ve Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Cemal Bekle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, AK Parti iktidarının ilk reformlarından birini 'engelliler' için gerçekleştirdiğini, engelli vatandaşların hayatlarının her alanına dokunan, dünyaya örnek adımlar attıklarını belirtti.

AK Parti İzmir Milletvekili ve Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Cemal Bekle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Engelin, her insanın karşılaşabileceği bir durum olduğunun unutulmaması gerektiğinin altının çizen Cemal Bekle, sosyal devlet olmanın gerekleri yerine getirilirken, toplumun da aynı duyarlılığı göstermesi gerektiğini vurguladı.

"Bizim için her vatandaşımız eşittir"

AK Partili Cemal Bekle, "Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, partimizin 1. yılında ilk köklü değişiklikleri yapmak üzere bu alanı işaret etmiş, engellerimiz için yeni düzenlemeler yapılması için talimat vermiştir; çünkü bizim için her vatandaşımız eşittir, hakları teslim edilmeli ve önlerindeki engeller ortadan kaldırılmalıdır. Tüm illerimizde kurduğumuz Engelli Koordinasyon Merkezleri aktif çalışmalarına 19 yıldır devam etmektedir. Özürlü, sakat, çürük gibi küçük gören ifadeleri kaldırdık. Çalışmalarımızı yaygınlaştırmak için yerel yönetimlere Sosyal ve Mesleki Rehabilitasyon Merkezleri kurma yetkisi verdik. Üniversite öğrencisi engelli kardeşlerimizin eğitim şartlarının uygun hale getirilmesi öğrenim, barınma gibi desteklerin sağlanması için adımlar attık. 18 yaşından büyük engelli bireyler ve kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunan vatandaşlara aylık bağladık. Bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde 40 veya daha yüksek bir oranda kaybeden vatandaşlara engelli kimlik kartı verdik. Sosyal Destek Hattı Alo 183, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre tüm engellilerimize hizmet vermeye devam ediyor. Dünyaya örnek bir engelli reformu gerçekleştirdik" dedi.

"Engelli vatandaşlarımızın üretim zincirinin bir parçası olabilmeleri için pek çok adım attık"

Engelli vatandaşların, üretim zincirinin parçası olabilmeleri için de pek çok adım attıklarını ifade eden AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, sosyal güvenlik ve vergi düzenlemeleri ile istihdam şartlarında da önemli çalışmalar yaptıkları belirtti. Bekle, bu alandaki çalışmalarını şu sözlerle özetledi:

"Kariyer mesleği olan engelli vatandaşlarımızın münhal kadrolara atanması, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme talepleri karşılanmasının önünü açtık. Bugün; Türkiye sınırları içinde 200 metrekareye kadar tek konutu olan engelli kardeşimiz, emlak vergisi ödemiyor. Pek çok alanda vergi muafiyeti ve indirimine sahipler. Belirli şartlarda erken emeklilik sistemini geliştirdik. Resmi veya özel bakım merkezlerinde, evlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardımlarımız devam ediyor. Hepimizin empati yapması gerekiyor ki; engelli kardeşlerimizi daha iyi anlayabilelim. Birbirimizi ve bu alandaki çalışmalarımızı destekleyelim." - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel AK Partili Cemal Bekle: 'Dünyaya örnek bir engelli reformu gerçekleştirdik' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı
  10:17 Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı

  13 yıl önce nikah masasına oturan ve bir oğulları olan Cemal Hünal ile Lale Cangal çifti boşanma kararı aldı. Bir süredir ayrı yaşadıklarını söyleyen çift, resmi bir başvuruda bulunmadıklarını da belirtti.

 • CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı
  09:59 CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay sürecinin kötü yönetilmediğini belirterek, mevcut başkan Lütfü Savaş'ın yeniden aday gösterildiğini açıkladı. Hatay adayının belirlenmesi sürecinde yaşanan tartışmalar sonucunda gece yarısından sonra CHP, Lütfü Savaş'ın adaylığını resmen duyurdu. Özel, Hatay'ın duygularına anlayış gösterdiklerini ve yapılan anketler sonucunda Lütfü Savaş'ın CHP'nin en iyi adayı olduğunu belirtti.

 • Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum
  09:58 Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum

  Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasının ardından 9 işçinin arama çalışmaları durduruldu. Madenin aktif fay hattı üzerinde kurulduğu iddialarına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'İlk defa duyuyorum, ihbar kabul ediyorum, bunu araştıracağım.' şeklinde yanıt verdi.

 • MİT, PKK/YPG'nin sözde sorumlusu Murat Ateş'i etkisiz hale getirdi
  09:57 MİT, PKK/YPG'nin sözde sorumlusu Murat Ateş'i etkisiz hale getirdi

  Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG'nin sözde sorumlularından Murat Ateş'i Suriye'nin Kamışlı bölgesinde gerçekleştirdiği nokta operasyonla etkisiz hale getirdi. Operasyon, terör örgütüne karşı yürütülen mücadelede önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor.

 • Hastanede büyük panik! Öldü diye morga kaldırılan genç kadın 5 saat sonra canlandı
  09:17 Hastanede büyük panik! Öldü diye morga kaldırılan genç kadın 5 saat sonra canlandı

  Orta Amerika ülkesi Guatemala'da hastaneye kaldırılan genç bir kadın 30 dakikalık müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Hastane monitörlere bağlanan genç kadının solunum ve beyin aktivitesi de bulunmayınca öldüğünü duyururken, morga kaldırılan kadın 5 saat sonra hayata gözlerini açtı. Yaşanan olay hastane çalışanlarını panikletirken, morg çalışanları kadının hayatta olduğunu göstermek için ceset torbası içinde hastanede gezdirdi.

 • ABD Kongre Üyesi Ogles'tan skandal sözler: Gazzeli çocukların hepsini öldürmeliyiz
  08:46 ABD Kongre Üyesi Ogles'tan skandal sözler: Gazzeli çocukların hepsini öldürmeliyiz

  ABD Kongre Üyesi Andy Ogles'ın, Gazzeli çocuklarla ilgili yorumu duyanları şoke etti. Bir vatandaşın ''Vergilerimle Gazze'de çocuklar bombalanıyor'' ifadeleri üzerine Ogles, ''O çocukları bombalayacaksın. Hepsini öldürmemiz gerektiğini düşünüyorum'' dedi. ABD'li kongre üyesinin verdiği yanıt dünya kamuoyunda infial yarattı.

 • Survivor All Star'a gelen Ronaldinho, Nagihan'ı uyardı: Biraz daha sakin olabilirsin
  08:44 Survivor All Star'a gelen Ronaldinho, Nagihan'ı uyardı: Biraz daha sakin olabilirsin

  Survivor All Star'ın dün akşam yayınlanan bölümüne konuk olarak gelen Ronaldinho, açıklamaları ve performansıyla adından söz ettirdi. Maç öncesi yarışmacılarla bir araya gelen Ronaldinho, son zamanlarda ettiği kavgalarla gündeme gelen Nagihan'a "Umarım biraz daha sakin olabilirsin" dedi.

 • Dev operasyon! 3 organize suç örgütü çökertildi, elebaşılar dahil 63 kişi gözaltında
  08:11 Dev operasyon! 3 organize suç örgütü çökertildi, elebaşılar dahil 63 kişi gözaltında

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 12 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlarda Aydın'da Teoman Avcı ve Ferdi Kayhanlı, Kastamonu'da Ömer Çınar ve Balıkesir'de Salih Babayiğit'in elebaşılığını yaptığı 3 organize suç örgütünün çökertildiğini duyurdu. Operasyonlarda örgüt elebaşıları da dahil olmak üzere 63 şüpheli yakalandı.


Advertisement