Akademi Kitabevi, 20 Yıl Aradan - Son Dakika

Akademi Kitabevi, 20 Yıl Aradan

30.04.2013 08:27
Akademi Kitabevi, 20 Yıl Aradan

Akademi Kitabevi, 20 yıl aradan sonra kapılarını yeniden kitapseverlere araladı

Türkiye'de kitabevi tarihi bir anlamda Akademi Kitabevi tarihidir. Aziz Nesin'in, Emil Galip Sandalcı'nın, Vedat Türkali'nin, Demirtaş Ceyhun gibi ünlü ustaların uğrak yeri, kitaplarını raflardan aldığınızda, yazarıyla göz göze gelinen yerdir Akademi Kitabevi… Ahmet Altan'ın, Murathan Mungan'ın, İnci Aral'ın ilk yapıtlarını Türk okuruyla tanıştıran Akademi Edebiyat Ödülleri de, Akademi Kitabevi tarafından yaşama geçirilmiştir…

1971 yılında Nişantaşı'nda Hadi Olca tarafından kurulan ve kısa zaman içinde edebiyat, sanat ve aydınların buluşma yeri olan Akademi Kitabevi, 20 yılın ardından yeniden kapılarını açtı.

27 Nisan 2013, Cumartesi günü itibariyle, Kadıköy Sakız Sokak'ta, 300metrekarelik mekânda edebiyatseverlerle buluşacak olan Akademi Kitabevi, Hadi Olca'nın oğlu Muzaffer Olca ile yazar Özcan Sapan tarafından işletiliyor.

Mekanın giriş kısmı kitapçı ve kafe; alt katı ise aynı anda 25 kişiye inceleme-araştırma yapma imkanı veren kütüphane, kapalı kafe bölümü ile mini bir bahçeden oluşuyor. Haftanın 7 günü, saat 09.00 akşam 22.00'ye kadar kitapseverlerin uğrak yeri olmaya aday Akademi Kitabevi'nin kafesi, sıcacık ortamında okurlara kitap eşliğinde içeceğini yudumlama, sınırlı ama lezzetli mutfağından açlığını yatıştırma imkânı sunuyor.

Akademi Kitabevi'nde açılış sonrası imza günleri, söyleşiler, atölye çalışmaları gibi edebiyat ve sanatseverler için kaçırılmaması gereken etkinlikler düzenlenecek.

Yeni Akademi Kitabevi, İstanbul'un Anadolu yakasında, yoğun insan hareketi olan Kadıköy Çarşı Merkezi ile Bahariye Caddesi arasında, nispeten daha çok merkezde yaşayan ya da Kadıköy'de zaman geçirmeyi bilenlerin dolaştığı bir bölgede, Caferağa Kapalı Spor Salonu Karşısında, Şifa Hastanesinin karşı çaprazında yer alıyor.

Akademi Ödülleri yeniden verilmeye başlanacak

Akademi Kitabevi, Türkiye'de kitabevi anlayışını değiştirmiş, tarihe tanıklık edecek yeni bir sayfa açmıştı. Akademi Kitabevi Edebiyat Ödülleri ise şiir, hikâye, roman, deneme-inceleme-eleştiri-gezi ve çocuk edebiyatı dallarında yayımlanmış ya da yayıma hazırlanmış ilk yapıtların daha geniş kitlelere ulaşmasını, sahiplerinin Türkiye'de, hatta bazılarının dünya çapında ün kazanmasını sağlamıştı.

Yeniden eski parlak günlerine dönmek için bu kez Kadıköy'de hizmete açılan Akademi Kitabevi, kısa bir süre içinde Akademi Kitabevi Edebiyat Ödülleri'ni de yeniden yaşama geçirmeyi planlıyor. Akademi Kitabevi Edebiyat Ödülleri ile genç yazarların, şairlerin ödüllendirilmesi ve Türk edebiyatının zenginleştirilmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

YORUMLAR
500
Türkiye, Akdeniz Oyunları'nın 8'inci gününde madalya sıralamasında liderliğini korudu Türkiye, Akdeniz Oyunları'nın 8'inci gününde madalya sıralamasında liderliğini korudu 2. Türkiye Denizcilik Zirvesi sona erdi 2. Türkiye Denizcilik Zirvesi sona erdi Babacan, İkinci Mitingini Gebze'de Yaptı: 'Türkiye'nin Yıldızını Parlatacağız, Söz Veriyorum. Biz Söz Verince Tutarız' Babacan, İkinci Mitingini Gebze'de Yaptı: 'Türkiye'nin Yıldızını Parlatacağız, Söz Veriyorum. Biz Söz Verince Tutarız'
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Akademi Kitabevi, 20 Yıl Aradan - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement