Akay: Toplu İş İlişkileri Kanunu ile İş Hayatına Katkı Sağlayacağız - Son Dakika

Akay: Toplu İş İlişkileri Kanunu ile İş Hayatına Katkı Sağlayacağız

13.01.2012 10:57
Akay: Toplu İş İlişkileri Kanunu ile İş Hayatına Katkı Sağlayacağız, System.String[]

Hak İş İzmir İl Başkanı Hamiyet Boyacı, AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay'ı ziyaret etti.

Hak İş İzmir İl Başkanı Hamiyet Boyacı, AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay'ı ziyaret etti. Toplu İş İlişkileri Kanunu tasarısının Bakanlar Kurulu'nda olduğunu, kanunlaşması için İzmir milletvekilleri ve bakanların da desteğine ihtiyaç duyduklarını belirten Boyacı, Akay'dan tam destek aldı. Akay, AK Parti'nin çalışma hayatının problemleriyle iktidara geldiğinden bu yana en fazla ilgilenen, köklü reformlara imza atan parti olduğunu söyledi. Bu kanunu da çıkarıp iş hayatı tarihinde önemli bir ilke imza atacaklarına inandıklarını belirten Akay, bölge milletvekilleri olan bakanlara ve diğer vekillere hassasiyetleri iletmenin kendisi için görev olduğunu ifade etti.

Hak İş İl Başkanı Boyacı ise şunları söyledi: "Sendikaların toplu iş sözleşmesi yetkisi alabilmesi için gerekli olan işkolu barajlarının istatistikleri, Temmuz 2009'dan bu yana yayınlanmamaktadır. Bunun nedeni de yetkili sendikanın belirlenmesinde SGK verilerinin esas alınması konusundaki yasal düzenlemedir. Bununla ortaya çıkabilecek problemlerin, Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nda yapılacak düzenlemeyle çözüleceği varsayılmış ancak düzenleme bugüne kadar yapılamamıştır. Yüzde 10 işkolu barajı devam ederken SGK verileri baz alınarak istatistik yayınlanması durumunda, toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olan pek çok sendikanın baraj altında kalması riskiyle karşı karşıyayız. 2821 ve 2822 sayılı yasalar değiştirilmeden istatistiklerin SGK verilerine göre yayınlanması çalışma hayatında bir kaosa neden olacak, çalışanların büyük bölümü sendikasız ve toplu sözleşmesiz kalacaktır."

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Akay: Toplu İş İlişkileri Kanunu ile İş Hayatına Katkı Sağlayacağız - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Çukur'a damga vuran sahne! Dışlanan Yamaç, yeniden mahalleye alındı Meteoroloji uyardı: İstanbul'da sisin ardından sağanak yağış geliyor Senato, Trump'ın Yüksek Mahkeme yargıcı adayı Amy Coney Barrett'i onayladı Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 2 ay daha uzatıldı Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı