Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni Açıklaması - Son Dakika

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni Açıklaması

07.09.2012 19:11
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni Açıklaması, System.String[]

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, uluslararası piyasalara paralel olarak İMKB-100 Endeksi'nin 68 bin 266 ile son 16 ayın en yüksek seviyesini gördüğü, endeksin 2012 yılındaki priminin de yüzde 33'e ulaştığı bildirildi.

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, uluslararası piyasalara paralel olarak İMKB-100 Endeksi'nin 68 bin 266 ile son 16 ayın en yüksek seviyesini gördüğü, endeksin 2012 yılındaki priminin de yüzde 33'e ulaştığı bildirildi.

Bültene göre, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ikinci el piyasadan 1-3 yıl vadeli sınırsız tahvil alımı ve bugün ABD'de açıklanan Ağustos ayı tarım dışı istihdam verileriyle birlikte Avro/dolar paritesi son ayların en yüksek seviyesine ulaştı.

Paritedeki yükselişin etkisiyle değerli metal fiyatları da hızlı yükselişlerini sürdürdü.

Raporda şu değerlendirmelere yer verildi:

"İspanya ve İtalya'da özellikle 2 yıllık getiriler hızlı bir şekilde gerilerken, sırasıyla yüzde 2,88 ve yüzde 2,25'den işlem görüyor. Temmuz ayındaki zirveler sırasıyla yüzde 7,15 ve yüzde 5,26'ydı. Borsalarda haftalık bazda ABD'de yüzde 2, Avrupa'da Almanya ve Fransa'da yüzde 4, İspanya ve İtalya'da ise yüzde 6 civarında yükselişler var. S&P 500 son 4 yılın ve DAX son 1 yılın en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda.

Yurt içi piyasalar da global olumlu havaya uyarak pozitif bir haftayı geride bırakıyor. Her ne kadar hafta başında TÜFE'nin aylık yüzde 0,56 ile beklentilerin üzerinde artış göstermesinin ardından gösterge faiz yüzde 7,77'ye kadar yükselse de daha sonra gelen alımlarla yüzde 7,35'e geriledi.

Buna paralel olarak İMKB-100, 68 bin 266 ile son 16 ayın en yüksek seviyesini gördü. Endeksin 2012 yılındaki primi de yüzde 33'e ulaştı. Avro/TL 1,83 seviyelerinden 1,80'in altına kadar gerilerken, döviz sepeti de 2,05'in üzerine tutunamadı."

Muhabir: Murat Birinci

Yayıncı: Zekeriya Gülün - İSTANBUL

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni Açıklaması

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni Açıklaması - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Korona tedavisi gören Muhittin Böcek'ten güzel haber! Bilinci açıldı, konuşulanlara cevap veriyor Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek Avrupa'da koronavirüs paniği büyüyor! Ölüm haberleri peş peşe geldi, Fransa'da ulusal karantina ilan edildi İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım