Akça Beton Maliyetleri Twın ile Düşürüyor - Son Dakika

Akça Beton Maliyetleri Twın ile Düşürüyor

09.04.2014 11:11
Akça Beton Maliyetleri Twın ile Düşürüyor

Akça Beton, operasyonel maliyetleri düşürmek için makinalarda otomatik gresleme sistemine geçti.

Makina parkında 50 civarında Volvo marka iş makinası bulunan Akça Beton, operasyonel maliyetleri düşürmek için makinalarda otomatik gresleme sistemine geçti. Farklı üç sistemi makinalarda bir ay süreyle deneyen Akça Beton, ASCENDUM Makina distribütörlüğünde satışa sunulan Twin Otomatik Gresleme Sistemi'ni tercih etti. Şuan 30 makinasına sistemi kuran ve sorunsuz bir şekilde çalıştıran Akça Beton, diğer makinalara da sistemi kurmaya devam ediyor.

ASCENDUM Makina distribütörlüğünde satışa sunulan Hollanda menşeli Groeneveld firmasının iş makinaları için tasarladığı otomatik gresleme ürünü Twin'i tercih eden Akça Beton, 2013 yılında kurmaya başladığı sistemden kısa süre içinde büyük avantaj elde etti.

Twin otomatik gresleme sistemiyle birlikte Akça Beton, maliyetlerini düşürerek yağlama zamanından tasarruf sağladı. "2004 yılında agrega kapasitesi artırımına girdik. Tesisimiz çok büyük ve yağlama yapmak istediğimiz zaman bu işlem 2 saat sürüyordu. Biz de otomatik yağlama ile bunu çalışırken yapmayı ve 2 saatlik zaman kaybını sıfıra çekmeyi düşündük ve başarılı olduk. Hem işimiz durmadı hem de bakım maliyetlerimiz azaldı" diyen Akça Beton Teknik Sorumlusu Halil Akça, bunu iş makinalarında da devam ettirmeye karar verdiklerini ve şu anda bütün iş makinalarında otomatik yağlama sistemine geçerek yağcının inisiyatifini ortadan kaldırdıklarını söylüyor.

Neden Twin otomatik gresleme sistemini tercih ettiklerine dair konuşan Halil Akça, öncelikle üç ayrı yani Twin ve iki adet rakip otomatik gresleme sistemini bir ay boyunca deneme amaçlı makinalarına kurduklarını söylüyor ve ekliyor: "Deneme sonunda bize en uygun olduğunu gördüğümüz Twin otomatik gresleme sistemini tercih ettik. Twin'in bir aylık sürede farkındalık yaratan bir sistem olduğunu gördük. Bizim için önemli olan makinalarımızı olması gerektiği gibi yağlayıp aynı zamanda da maliyetleri düşürmekti. Twin otomatik gresleme sistemi kısa sürede bunu gösterdi. Biz de tercihimizi bu sistemden yana kullandık."

İş makinasının düzgün greslenmesini garanti eden Twin otomatik gresleme sistemiyle yıpranma ve bakım maliyetlerini azaltan Akça Beton, özellikle eksik ve yanlış greslemeden kaynaklanan burç-pim problemlerini minimuma indirdi. Halil Akça, "Gres tüketiminde yüzde 75'e varan tasarruf sağladık. Bu sayede elle yağlamada aşırı kullanılan ve fazlası toprağa düşen gresin sebep olduğu çevre kirliliğini de engelledik. Gresleme operasyonu için gerekli olan iş gücü ihtiyacından tasarruf yapmış ve böylece iş güvenliğini de arttırmış olduk" diyor.

Makinaların "yatma süresi"ni en aza indirerek çalışma saati başına maliyeti düşüren Akça Beton, artık iş zamanı makine çalışırken bakım yapıyor. Otomatik gresleme sistemi yağlamayı makina çalışırken yaptığı için hem zamandan tasarruf sağlıyor, hem de makinayı yağlamış oluyor. Böylece gres sarfiyatı da olmuyor. "Birçok firma otomatik gresleme sistemini maliyetli bulabilir ancak çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki uzun vadede bakıldığında önemli bir kazanç sağlıyor" diyen Halil Akça şöyle konuşuyor: "Öncelikle zamandan tasarruf sağlıyor, maliyetleri düşürüyor, çalışırken bakımı kendiliğinden yapıyor. Şu anda bu durumdan çok memnunuz. İş makinası çalışırken pim burçlarına çok yük biniyor ve bunları otomatik olarak yağladığı için pim-burç maliyetimiz minimuma iniyor. Yağcıya da gerek olmadığı için o açıdan da tasarruf ediyoruz. Ayrıca çevreyi de kirletmemiş oluyoruz."

Kuruluşu 1970 yılına kadar giden Akça Beton, hazır beton sektörünün aktörleri arasında önemli bir yere sahip. 1975 yılından itibaren briket imalatı ve pazarlaması yapan Akça Beton, kumun kalitesini artırmak için kumu yıkayarak o dönem Denizli'de ilk defa yıkanmış kum elde ediyor. Hazır betonun temellerini 80'li yılların sonunda atan Akça Beton, dere malzemesinden yapılan kum yerine kalkerden kumu temin ederek kalitesini daha da artırıyor. Toplam altı adet tesiste hazır beton, asfalt, asfalt alt yapısında kullanılan PMT maddesi, yıkanmış mıcır, hazır sıva gibi maddeleri üreten Akça Beton'un makine parkının tamamı Volvo marka iş makinalarından oluşuyor.

Twin'in fark yaratan özellikleri:

•Twin paralel çalışma prensibi ile çalışan bir sistem olup müşterilerine "tıkanmama garantisi" veriyor. Böylece sistem herhangi bir bakıma ihtiyaç duymadan yıllarca çalışıyor.
•Twin otomatik gresleme sistemi tamamen kapalı bir sistem olup toz, çamur, yağmur gibi çevresel faktörlerden etkilenmiyor. -40/+70C sıcaklıkları arasında sorunsuz çalışıyor.
•Twin sistemi kabin içi göstergesi sayesinde operatör haznedeki yağ seviyesini, sistemin sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol edebiliyor ve yağlama aralıklarını kolayca değiştirebiliyor. Sistemin beyni sayesinde bilgisayarla bağlanıp çalışma raporları alınabiliyor.
•Sistem monte edildiği makinanın satılması durumunda sökülüp yeni makinaya monte edilebiliyor.
•Groeneveld uzman personeli tarafından makinaya zarar verilmeden gerçekleştirilen montaj sayesinde uzun bir çalışma ömrü garanti ediliyor.

YORUMLAR
500
Hollanda'da hükümetin iklim politikalarını protesto eden çiftçilerden yol kapama eylemi Hollanda'da hükümetin iklim politikalarını protesto eden çiftçilerden yol kapama eylemi Hollanda'da bir üniversite korsanlara ödediği fidyeden daha fazlasını geri aldı Hollanda'da bir üniversite korsanlara ödediği fidyeden daha fazlasını geri aldı Hollanda Merkez Bankası kölelik geçmişi nedeniyle özür diledi Hollanda Merkez Bankası kölelik geçmişi nedeniyle özür diledi
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Akça Beton Maliyetleri Twın ile Düşürüyor - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement